Rekompensaty dla kupujących obligacje: nie w ustawie o wzmocnieniu nadzoru
Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o wzmocnieniu nadzoru oraz ochronie inwestorów odstąpiło od uregulowania kwestii rekompensat dla osób fizycznych, które poniosły stratę w wyniku nabycia obligacji - napisano w piśmie przewodnim do projektu ustawy.
2018-09-04, 16:10
"Ze względu na wątpliwości co do niektórych rozwiązań projektowanego Funduszu Edukacji Finansowej, odstąpiono od uregulowania w tym projekcie kwestii rekompensat" - napisał Piotr Nowak, wiceminister finansów, w piśmie przewodnim.
Proponowane rozwiązanie budzi wątpliwości
Przyjęty przez rząd we wtorek projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym, przedłożony przez ministra finansów, zakłada m.in. powołanie Fundusz Edukacji Finansowej przy KDPW.
Fundusz nie będzie pełnił funkcji rekompensacyjnej
Z opisu projektu noweli, zamieszczonego w sierpniu w wykazie prac legislacyjnych rządu, wynikało tymczasem, że Fundusz pełnić będzie również funkcję rekompensacyjną.
Funkcja ta miała polegać na zapewnieniu ochrony inwestorów m.in. w sytuacji, gdy podczas oferowania obligacji osoba je nabywająca została wprowadzona w błąd lub jeśli oferowano jej produkt, który nie był dostosowany do jej potrzeb i wiedzy co do ryzyka takiej inwestycji.
Wcześniejsze zapisy w ustawie przewidywały rekompensaty dla inwestorów kupujących obligacje korporacyjne
"Taka osoba fizyczna, w przypadku wszczęcia postępowania upadłościowego lub postępowania układowego emitenta tych obligacji będzie mogła uzyskać rekompensatę pieniężną w maksymalnej wysokości 100 tys. zł, ale nie więcej niż 25 proc. straty definiowanej jako różnica pomiędzy kwotą niezrealizowanych przez emitenta wymagalnych zobowiązań wynikających z obligacji a łączną wartością kwot odzyskanych z tytułu tych zobowiązań" - napisano w sierpniu.
Podawano wówczas, że rekompensatą nie byłyby objęte odsetki, premia i dyskonto.
Przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy zakłada poszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansów o czterech nowych członków: przedstawiciela premiera, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz ministra nadzorującego służby specjalne, z tym że trzech ostatnich nie będzie miało prawa głosu.
Nowelizacja ma powołać Fundusz Edukacji Finansowej przy KDPW, którego jednym z celów ma być utworzenie systemu rekompensat dla osób fizycznych, które nabyły obligacje, których emisja lub zbywanie odbyło się z naruszeniem przepisów prawa.
Projekt przewiduje wprowadzenie obowiązku dematerializacji i rejestracji w KDPW obligacji korporacyjnych, certyfikatów inwestycyjnych emitowanych przez fundusze inwestycyjne zamknięte oraz listów zastawnych, niezależnie od tego, czy były przedmiotem oferty publicznej oraz czy są przeznaczone do obrotu w jakimkolwiek systemie obrotu.
W planowanej nowelizacji przewidziano także wprowadzenie koncepcji agenta emisji, co - zdaniem projektodawcy - powinno ułatwić emitentom przeprowadzenie procesu rejestracji dłużnych papierów wartościowych w depozycie i przyczynić się do skrócenia czasu trwania tego procesu.
PAP, jk
REKLAMA