Forum Polonijne w Krynicy: "Obrona dobrego imienia Polski i Polaków"

W Krynicy-Zdroju rozpoczęło się III Forum Polonijne, które towarzyszy XXVIII Forum Ekonomicznemu. W panelach dyskusyjnych dotyczących problemów Polonii biorą udział politycy, naukowcy i przedstawiciele mniejszości polskiej za granicą.

2018-09-04, 18:59

Forum Polonijne w Krynicy: "Obrona dobrego imienia Polski i Polaków"

Posłuchaj

Wicepremier Beata Szydło, przedstawiciele rządu i Polonii dyskutowali o możliwościach powrotu do kraju emigrantów. Debata "Młoda emigracja - czas na powrót" odbyła się w ramach trwającego w Krynicy-Zdrój III Forum Polonijnego. Wicepremier Beata Szydło powiedziała, że działania obecnego rządu, takie jak program "500 plus" i "Mieszkanie plus" ułatwia
+
Dodaj do playlisty

Forum otworzył marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który powiedział, że podczas spotkań zostaną omówione najważniejsze tematy związane z Polonią. "Będziemy rozmawiać w ogóle o Polonii, o integracji o sile Polonii i możliwości współpracy z Polonią" - powiedział marszałek Stanisław Karczewski.

Jak bronić dobre imie Polski i Polaków?

III Forum Polonijne otworzył panel dyskusyjny "Obrona dobrego imienia Polski i Polaków", w którym obok marszałka Stanisława Karczewskiego wzięli udział między innymi naukowcy. "To palący problem" - mówi dr Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu mówi, że jest to ważny temat. "Jeżeli nie będzie uruchamiali współczesnych instrumentów do uruchomienia polityki informacyjnej, by w przestrzeni publicznej komunikować się z innymi narodami to znikniemy w gąszczu informacyjnych półprawd a nieraz zwykłych kłamstw" - powiedział dr Zbigniew Girzyński.

Przedstawiciele rządu o powrocie do kraju emigrantów

Wicepremier Beata Szydło powiedziała, że działania obecnego rządu, takie jak program "500 plus" i "Mieszkanie plus" ułatwiają powroty emigrantów do Polski, jednak cały czas jest wiele do zrobienia.

W debacie "Młoda emigracja - czas na powrót" w ramach trwającego w Krynicy-Zdrój III Forum Polonijnego wzięli udział przedstawiciele rządu i Polonii.

REKLAMA

− Nie ma prostego jednego narzędzia, które się wprowadzi i jak za czarodziejską różdżką wszyscy wrócą. To musi być cały szereg propozycji. Inne będą propozycje dla repatriantów a inne dla osób, które wyjechały ze względów zarobkowych" - powiedziała Beata Szydło.

W rozmowie z Polskim Radiem minister edukacji narodowej - Anna Zalewska - powiedziała, że system szkolny jest gotowy na przyjęcie dzieci emigrantów. Zaznaczyła, że ważna będzie między innymi nauka języka polskiego. Minister Zalewska dodała, że polskie szkolnictwo znajdzie środki na wychowanie nawet miliona nowych obywateli.

− W systemie edukacji nie grozi nikomu żaden kryzys, ale chciałabym mieć taki ból głowy, że oto z miesiąca na miesiąc musimy dokonywać przesunięć, by przyjąć milion Polaków" - powiedziała Anna Zalewska.

Pięć paneli dyskusyjnych o polskiej emigracji

Łącznie w ramach III Forum Polonijnego odbędzie się 5 paneli dyskusyjnych. Wśród poruszanych tematów znajdują się też: "Polski - kobiety w biznesie na świecie", "Sukces polskiego produktu za granicą" oraz "Razem znaczy więcej - współpraca spółek Skarbu Państwa na rzecz budowania wizerunku Polski za granicą".

REKLAMA

Debaty III Forum Polonijnego potrwają do jutra.

Wydarzenie odbywa się równolegle do XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, patronat nad tym wydarzeniem objął nowy portal informacyjny Polskiego Radia - Polskie Radio 24.pl.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej