Znamy "Lodołamaczy". Nagrody w konkursie wręczone

Konkurs Lodołamacze, organizowany przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, honoruje firmy i instytucje, wspierające zatrudnienie osób z różnymi dysfunkcjami. W czwartek wieczorem w Warszawie wręczono nagrody w tegorocznej, trzynastej już edycji konkursu.

2018-09-28, 08:31

Znamy "Lodołamaczy". Nagrody w konkursie wręczone
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

Posłuchaj

Znamy "Lodołamaczy". Nagrody w konkursie wręczone (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Nagrodę w kategorii "Otwarty rynek" otrzymała firma samochodowa Motomax z Torunia. Jak mówi reprezentujący spółkę Jan Młynarczyk, w jego firmie pracuje kilkanaście osób, w tym cztery z niepełnosprawnością intelektualną.

- To bardzo fajne miejsce szczególnie dla młodych mężczyzn, którzy interesują się mechaniką i motoryzacją. Takie zainteresowania są też popularne wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Oni są może mniej sprawni, mniej przygotowani do wykonywania skomplikowanych czynności, ale w takiej firmie jest też wiele czynności prostych, które właściciel musi umieć wyłuskać, żeby taka osoba mogła wykonywać zadania, które jej nie nużą, które potrafi zrealizować - dodaje.

Jan Młynarczyk podkreśla, że przychodząc do pracy, osoba z niesprawnością intelektualną, dotąd wykluczona, odzyskuje godność. Na przykład, jak mówi, w jego firmie pracuje młody mężczyzna z zespołem Downa, który, dzięki pracy, bardzo szybko z dziecka stał się prawdziwym mężczyzną, zarabiającym pieniądze i dbającym o rodzinę.

- Okazuje się, że dobrze przygotowane miejsce pracy i przygotowani pracownicy są w stanie zapewnić dobre funkcjonowanie takiej osobie. My mamy od 11 lat pozytywne doświadczenia - wskazuje.

W kategorii "Dziennikarz bez barier"wyróżniono naszego kolegę z Polskiego Radia Poznań, Jerzego Łącznego, który zajmuje się problemami osób z niepełnosprawnością wzrokową.

- Sam jestem osobą niewidomą. Poszedłem do radia z intencją, by przekazywać wiadomości najważniejsze, najcenniejsze dla takich osób - zaznacza.

Ogromnym problemem jest bardzo mała aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych i ich i strach przed rynkiem pracy –  przyznaje Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Jak mówi, tylko 30 procent niepełnosprawnych jest aktywnych zawodowo.

REKLAMA

- To dzisiaj główne zadanie dla laureatów, dla naszych "Lodołamaczy" - aby wyciągnąć tych ludzi z tej bezsilności, aby oni weszli na rynek pracy i zaczeli normalnie funkcjonować w życiu społecznym i gospodarczym - podkreśla.

W tegorocznym konkursie nagrody Lodołamaczy przyznano w sześciu kategoriach. Patronatem objął go, między innymi, Program 1 Polskiego Radia.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej