Teraz Polska - gospodarczy patriotyzm w praktyce

Trwają zgłoszenia do konkursu "Teraz Polska". Każda firma - niezależnie od wielkości czy branży, w której działa może ubiegać się o godło - mówi Michał Lipiński, dyrektor konkursu.

2018-10-18, 08:52

Teraz Polska - gospodarczy patriotyzm w praktyce
zdjęcie ilustracyjne . Foto: gt29/shutterstock.com/cc

- W konkursie mamy łącznie 25 laureatów rocznie - tyle maksymalnie nagród przyznaje kapituła, ale nigdy nie zakładamy, ile tych nagród zostanie przyznanych w poszczególnych kategoriach, bo o tym decydują sami uczestnicy. To oni wyznaczają pewien poziom punktowy, wobec którego kapituła decyduje o przyznaniu nagrody - tłumaczy.
 
Wystartować można w czterech kategoriach: Produkt, Usługa, Innowacja i Gmina. Choć większość nagrodzonych produktów to te użytku codziennego, zwłaszcza spożywcze - to wśród laureatów nie brakuje też innowacyjnych biznesów. Na przykład, w ostatniej edycji wyróżnione zostało narzędzie, które pozwala na analizę danych satelitarnych w chmurze obliczeniowej, a w tegorocznej zgłoszono np. drona o największym na świecie zasięgu.

W dwudziestu ośmiu poprzednich edycjach do konkursu wpłynęło 5000 zgłoszeń. Nagrodzonych zostało ponad 600 firm. Godło "Teraz Polska" ma promować wysokiej jakości polskie produkty. To między innymi ta kampania stoi za coraz większą popularnością patriotyzmu konsumenckiego - mówi Arkadiusz Pączka z Pracodawców RP. A wzorców nie trzeba szukać daleko, bo Polacy wiele lat patrzyli, jak swój gospodarczy patriotyzm rozwijały Niemcy czy Francja.
 
Według badań CBOS dla czterdziestu sześciu procent Polaków "made in Poland" to trzecie najważniejsze kryterium wyboru przy zakupach. Aż 81 procent kieruje się ceną. Za polski produkt przytłaczająca większość uważa taki, który nad Wisłą wytwarza polska firma. Arkadiusz Pączka zwraca jednak przy tym uwagę, że często jest tak, że np. właściciel jest zagraniczny, ale dany produkt jest wyprodukowany w całości w kraju, w oparciu o polską recepturę.

Zgłoszenia do konkursu można przesyłać do 25 stycznia.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej