Logistyka i magazyny: będą nowe miejsca pracy, zwłaszcza w małych gminach
Branże związane z logistyką i dostawami rozpychają się w Polsce. Tylko w ciągu ostatniego półtora roku wybudowały ponad 3 miliony metrów kwadratowych różnych powierzchni.
2018-10-24, 18:09
Posłuchaj
Kolejne miliony są w budowie. I tak będzie jeszcze nawet przez kilkanaście lat - to kilka wniosków z opublikowanego dziś raportu Confidence Index.
Poziom optymizmu w branży logistycznej nadal wysoki
Ponad 57 punktów, to na wskaźniku Poziomu Optymizmu branż logistycznej, produkcyjnej i handlowej wynik dobry, choć nieco niższy niż przed rokiem. Z takim rezultatem Polska jest w środku europejskiej stawki obok Wielkiej Brytanii i Irlandii.
− W najbliższych latach firmy kurierskie czy internetowi giganci planują wybudowanie ponad 2 milionów metrów kwadratowych powierzchni logistycznych, na przykład magazynów - mówi Joanna Mroczek z CBRE.
Firmy logistyczne lokalizują magazyny nie tylko w centralnej Polsce
Jak wylicza, 10 procent wskazało, że będą budować magazyny w Polsce Wschodniej - w Lublinie, w Rzeszowie.
REKLAMA
− Rozwój sieci dróg w tych regionach umożliwia rozwój tym firmom, które tam dostarczają przesyłki, mówi gość radiowej Jedynki.
I dodaje, że z tego widać, że firmy penetrują rynki, gdzie istnieje jeszcze dostąp do pracowników, gdyż jeszcze niedużo firm zostało tam zlokalizowanych.
− Z drugiej strony firmy szukają zupełnie niszowych lokalizacji, takich jak Szczecin, Gorzów, gdzie jest szansa na rozwój i jednocześnie dostęp do rynków zachodnich, mówi Joanna Mroczek.
Magazyny to nie tylko miejsca pracy, ale i olbrzymie wpływy podatkowe dla gmin
− Kolejne lokalizacje na mapie dostaw to miejsca pracy, a dla gmin podatki - mówi Marek Dobrzycki z Panattoni Europe.
REKLAMA
Jak wyjaśnia, to są bardzo duże powierzchnie, stąd wpływają od nich olbrzymie podatki z tytułu podatków gruntowych, dzięki którym gminy mogą inwestować w szkoły, boiska, chodniki.
− Nasze magazyny zlokalizowane są najczęściej na obrzeżach dużych miast, w małych gminach, które dzięki środkom z naszych podatków, mogą się rozwijać, mówi gość Polskiego Radia.
Przed branżą nowe wyzwania: brak pracowników, nowe technologie
Największy problem branży to brak rąk do pracy. Już teraz firmy ratują się pracownikami zza wschodniej granicy. Nie wykluczają też w przyszłości zatrudniania pracowników z Nepalu, Bangladeszu czy Filipin.
Potężne pieniądze firmy będą inwestowały w rekrutacje czy utrzymanie pracowników. W budżecie będą też musiały wykroić środki na nowe technologie.
REKLAMA
− Chodzi o obsługę przesyłek – temat ważny dla firm kurierskich – które testują różne rozwiązania dla dostarczania przesyłek, np. podczas naszej nieobecności w domu, mówi Joanna Mroczek.
Niektóre firmy logistyczne w skali roku zwiększyły sprzedaż nawet o 40 procent. Paliwem jest dla nich handel internetowy. Firmom może też pomóc nowe prawo o specjalnych strefach ekonomicznych.
− Mimo, że nowe rozwiązania dopiero weszły w życie, widać bardzo duże zainteresowanie firm zagranicznych, które chcą być np. w Łodzi, ale dotychczas nie było w mieście takich stref ekonomicznych, mówi Marek Dobrzycki.
Choć najbliższe miesiące będą oznaczać wzrost dla branż logistycznej, handlowej i produkcyjnej - ponad 60 procent respondentów raportu przyznaje, że będą one trudniejsze niż poprzednie lata.
REKLAMA
Marcin Jagiełowicz, jk
REKLAMA