UKNF wprowadza program dla finansowych start-upów
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wprowadza program rozwojowy dla rynku finansowego pod nazwą Piaskownica regulacyjna KNF, mający wspierać rozwój innowacyjnych podmiotów na tym rynku - wynika z czwartkowego komunikatu KNF.
2018-10-25, 15:12
- Piaskownica będzie działała w modelu zdecentralizowanym, w ramach którego informatyczne środowiska testowe są udostępnione przez akceleratory start-upów, instytucje finansowe, fundacje lub inne podmioty posiadające odpowiednie kwalifikacje, zwane Operatorami Piaskownicy. Zgłoszenia do funkcji Operatora Piaskownicy będę przyjmowane przez Departament Innowacji Finansowych FinTech UKNF w terminie do dnia 9 listopada 2018 roku - głosi komunikat.
Piaskownica adresowana jest - dodaje KNF - do podmiotów planujących rozpoczęcie działalności na rynku finansowym (start-upy), które posiadają "nieprzetestowany, innowacyjny produkt lub usługę finansową opartą na nowoczesnych technologiach informacyjnych (IT) oraz do podmiotów oferujących już pewne rozwiązania na rynku finansowym (podmioty nadzorowane – instytucje finansowe), które chcą prowadzić dalsze testy w celu wypracowania nowych usług lub modeli biznesowych".
Środowiska testowe Operatorów mogą być wirtualne, jak i w pełni rzeczywiste, z udziałem realnych klientów (jednak bez możliwości zaangażowania środków finansowych klientów). Wszystkie te podmioty będą monitorowane i wspierane merytorycznie przez UKNF - informuje komunikat.
UKNF ma zawierać z wybranymi Operatorami umowę o prowadzenie Piaskownicy i obejmie nad nią patronat. Operator będzie musiał mieć m.in. odpowiednią kadrę szkoleniową oraz przedstawić "plan szkoleń, testów i wsparcia merytorycznego dla podmiotów testujących".
REKLAMA
- Jednym z głównych założeń Piaskownicy jest uzyskanie niezbędnej licencji w możliwie najkrótszym terminie, dzięki wzmożonemu monitoringowi prowadzonych testów rozwiązań i modeli biznesowych oraz wsparciu merytorycznemu wnioskodawcy przez pracowników UKNF. Startup może w każdym momencie uczestnictwa w Piaskownicy złożyć wniosek licencyjny lub wycofać się z Piaskownicy nie składając wniosku licencyjnego w ogóle - czytamy.
- W przypadku zamiaru złożenia wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności nadzorowanej, start-up otrzyma pełną pomoc UKNF w zakresie wyjaśnienia wymagań licencyjnych i nadzorczych, w tym dotyczących przygotowania właściwej dokumentacji, a następnie po pozytywnym zakończeniu testów i spełnieniu wszystkich wymogów, będzie mógł otrzymać licencję przy założeniu, że uzyskanie zezwolenia oraz wyjście z Piaskownicy będzie równoczesne - dodaje komunikat KNF.
Zgłoszenia do udziału w Piaskownicy, zaznacza KNF, będą podlegać ocenie z uwzględnieniem określonych kryteriów uczestnictwa w programie, takich jak: zakres rozwiązania; innowacyjny charakter rozwiązania; realna potrzeba udziału w Piaskownicy.
PAP, kw
REKLAMA
REKLAMA