Na 100-lecie o emigracjach Polaków
Jak na przestrzeni ostatnich 100 lat zmieniały się migracje Polaków? Które kierunki były popularne na początku XX wieku, a gdzie teraz najchętniej migrują nasi rodacy - mówił w radiowej Trójce prof. Wojciech Morawski z SGH, znawca historii polskiej gospodarki, w rozmowie z Wiktorem Legowiczem.
2018-10-25, 19:33
Posłuchaj
- 100 lat temu Polska była krajem, z którego emigrowano. Rzadko ktoś wracał. A jeśli już, to powracali ludzie wywiezieni do Rosji w czasie wojny. Poza tym była dosyć duża emigracja sezonowa. Były też trwałe migracje, ale ich kierunki się zmieniały - podkreślił prof. Morawski.
Dodał, że przed I Wojną Światową Polacy emigrowali głównie do Stanów Zjednoczonych a potem bardzo modna stała się Brazylii. - USA były nasycone a w Brazylii było osadnictwo rolnicze. Teraz te kierunki się zmieniły - podkreślił.
W 1929 roku w związku z kryzysem w Stanach Zjednoczonych zaostrzono prawo emigracyjne. Polacy szukali nowych miejsc do osiedlenia. - Przyszła moda na Kanadę i Argentynę. W pierwszej połowie XX wieku Argentyna była postrzegana jako bardzo bogaty kraj, mniej więcej tak samo jak Stany Zjednoczone - mówił ekspert.
Z niektórymi państwa mieliśmy umowy o emigracji. Pierwszą umowę w 1921 roku Polska zawarła z Francją.
REKLAMA
- Generalnie emigracja na początku XX wieku była regulowana umowami międzynarodowymi i nie była już puszczana na żywioł tak jak w XIX wieku - wyjaśnił prof. Morawski.
W latach 20-tych XX wieku, kiedy koniunktura gospodarcza była dobra, możliwości się poszerzały. Ale już w latach 30-tych XX wieku, gdy świat ogarnął kryzys sprawy migracyjne na kilka lat zostały całkowicie zablokowane.
Gdy Polska odzyskała niepodległość ludzie zacieli wracać przede wszystkim z przyczyn ideowych.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Trójka, kw
REKLAMA
REKLAMA