"Wprost" publikuję listę stu najbogatszych Polaków stulecia
Szef Banku Handlowego, finansista i muzyk, zapomniany dziś nieco Leopold Kronenberg to, według "Wprostu" najbogatszy Polak minionego stulecia. Drugie miejsce w zestawieniu tygodnika zajął czekoladowy potentat jak Wedel, a trzecie - były minister przemysłu w rządzie Rakowskiego i autor słynnej Ustawy Wilczka Mieczysław Wilczek.
2018-11-05, 09:18
Ranking nie jest jednak precyzyjnym zestawieniem przedsiębiorców pod względem wielkości majątku, bo zestawienie takich danych jest trudne m.in. na brak niektórych informacji na temat kondycji finansowej firm z dawnych czasów. Dlatego tygodnik "Wprost" zaprosił do tworzenia rankingu 20 polskich ekonomistów i historyków gospodarczych z czołowych polskich uczelni. Mieli oni wskazać 10, ich zdanie, najważniejszych przedsiębiorców ostatniego stulecia - takich, którzy odcisnęli największe piętno na polskiej gospodarce i najdobitniej zapisali się na kartach historii.
W czołówce przedsiębiorcy przedwojenni
Na pierwszych dwóch miejscach znaleźli się przedsiębiorcy, którzy największe sukcesy odnosili jeszcze przed wojną. Na czele rankingu znalazł się Leopold Kronenberg, jeden z twórców potęgi Banku Handlowego, zarządca przedsiębiorstw transportowych, założyciel warszawskiej filharmonii, a przy tym utalentowany muzyk oraz polityk konserwatywno-liberalnego Stronnictwa Polityki Realnej.
Drugie miejsce przypadło Janowi Wedlowi, który rozwinął czekoladowy biznes i sprawił, że sława fabryki rozniosła się po całym świecie.
Trzecie miejsce zajął Mieczysław Wilczek - chemik, wynalazca, biznesmen, wreszcie - minister przemysłu w PRL-owskim rządzie Mieczysława Rakowskiego, autor liberalnej Ustawy Wilczka, która uruchomiła w Polsce prywatny biznes po czasach komuny.
REKLAMA
Dalsze miejsca przypadły Stefanowi Cegielskiemu, Janowi Kulczykowi i Zygmuntowi Solorzowi.
Cały ranking - w tygodniku "Wprost".
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Wprost, md
REKLAMA