X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ropa w USA tanieje o ponad 2 proc., podwyżka Fed zagraża wzrostowi gospodarczemu

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 09:22
Ropa w USA tanieje o ponad 2 proc. z powodu obaw, że podwyżka stóp procentowych, o której Fed zdecydował na swoim ostatnim posiedzeniu, zagraża wzrostowi gospodarczemu, a tymczasem na rynkach paliw jest nadpodaż ropy - podają maklerzy.
Ropa w USA staniała już o ponad 40 proc. z notowanego w październiku 4-letniego maksimum.
Ropa w USA staniała już o ponad 40 proc. z notowanego w październiku 4-letniego maksimum.Foto: Shutterstock

Ropa w USA tanieje o ponad 2 proc. z powodu obaw, że podwyżka stóp procentowych, o której Fed zdecydował na swoim ostatnim posiedzeniu, zagraża wzrostowi gospodarczemu, a tymczasem na rynkach paliw jest nadpodaż ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,09 USD za baryłkę, po zniżce o 2,24 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 56,28 USD za baryłkę, po zniżce ceny o 1,68 proc.

Fed podniósł stopy procentowe 

W środę amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w tym roku, oraz dziewiąta w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 r.

W komunikacie Fed napisano, że "pewne kolejne, stopniowe podwyżki" stóp procentowych będą "spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie".

Mediana oczekiwań członków Fed dotyczących podwyżek stóp procentowych w 2019 r. obniżyła się do dwóch z trzech w poprzedniej projekcji.

Inwestorzy unikają ryzyka 

Inwestorzy wolą unikać ryzykownych aktywów obawiając się, że działania Fed mogą zaszkodzić globalnemu wzrostowi gospodarczemu.

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 497 tys. baryłek, czyli o 0,11 proc., do 441,46 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Analitycy spodziewali się ich spadku o 2,5 mln baryłek.

Jednak zapasy surowca w hubie Cushing wzrosły o 1,09 mln baryłek i są obecnie na najwyższym poziomie od stycznia 2018 r. - wynika z danych DoE.

Analitycy wskazują, że pod znakiem zapytania stoi skuteczność działań OPEC+, który zdecydował w listopadzie o obniżeniu produkcji ropy o 1,2 mln baryłek dziennie, aby zmniejszyć nadwyżkę ropy na świecie.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 96 centów, a dzień wcześniej surowiec stracił ponad 7 proc.

Ropa w USA staniała już o ponad 40 proc. z notowanego w październiku 4-letniego maksimum.

PAP, kw 

Zobacz więcej na temat: Giełda ropa naftowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak