Zobacz raport, w których miastach na świecie żyje się najdrożej
Po raz pierwszy trzy miasta mają tytuł najdroższego miasta na świecie - Singapur, Hongkong i Paryż, wynika z najnowszego (publikowanego po raz 30.) raportu Worldwide Cost of Living 2018, opracowanego na zlecenie brytyjskiego portalu The Economist Intelligence Unit.
2019-03-19, 20:24
Badanie porównuje ceny podstawowych dóbr konsumenckich i usług ze 113 krajów i sprawdza, jak się one zmieniły. Punktem odniesienia jest Nowy Jork.
Tegoroczna pierwsza dziesiątka jest w dużej mierze podzielona między Azję i Europę, a Singapur jest jedynym miastem, które utrzymało swój ranking w porównaniu z rokiem poprzednim.
W pozostałej części Azji, Osaka w Japonii i Seul w Korei Południowej, dołączają do Singapuru i
Hongkong w pierwszej dziesiątce. Japońskie miasto awansowało o sześć miejsc od zeszłego roku, a teraz dzieli piąte miejsce z Genewą w Szwajcarii.
W Europie Genewa i Zurych w Szwajcarii, podobnie jak Kopenhaga w Danii, dołącza do Paryża jako najdroższego miasta na świecie.
REKLAMA
.
W Europie Zachodniej najdroższe pozostają miasta spoza strefy euro. Zurych (czwarte miejsce), Genewa (wspólna piąta) i Kopenhaga (wspólna siódma) należą do dziesięciu najdroższych.
Samotnym wyjątkiem jest Paryż (pierwsze wspólne miejsce), który od 2003 r. należy do pierwszej dziesiątki najdroższych miast.
Wracając do miast zachodnioeuropejskich, w regionie znajdują się obecnie trzy z pięciu najbardziej
drogich miast i cztery z pierwszej dziesiątki. Azja odpowiada za kolejne cztery miasta, a Tel Awiw - to
jedyny przedstawiciel Bliskiego Wschodu.
REKLAMA
O miejscu w rankingu decyduje w dużej mierze używana waluta. Silniejszy dolar amerykański w zeszłym roku oznacza, że miasta w USA generalnie stały się droższe, zwłaszcza w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem.
Na siódmym i wspólnym dziesiątym miejscu znajdują się odpowiednio Nowy Jork i Los Angeles. To jedyne miasta w pierwszej dziesiątce z Ameryki Północnej.
Nowy Jork awansował o sześć miejsc w rankingu w tym roku, podczas gdy Los Angeles awansowało o cztery miejsca.
Ruchy te oznaczają gwałtowny wzrost względnych kosztów.
REKLAMA
Na pozycję w rankingu wielu miast wpłynęła też dewaluacja używanej waluty i inflacja
W ubiegłym roku inflacja i dewaluacje były głównymi czynnikami decydującymi o kosztach utrzymania. Stąd wiele miast spada w ranking z powodu zawirowań gospodarczych, słabości walutowej lub spadku cen.
Świadczą o tym miejsca zajmowane w rankingu przez takie miasta jak: Argentyna, Brazylia, Turcja i Wenezuela.
Nic dziwnego, że to Caracas w Wenezueli jest najtańszym miastem na świecie.
Koszty utrzymania wyliczane na podstawie 400 cen produktów i usług
Economist Intelligence Unit oblicza ogólnoświatowy koszt utrzymania, porównując ponad 400 indywidualnych cen 160 produktów i usług i usług. Należą do nich jedzenie, napoje, odzież, artykuły gospodarstwa domowego i artykuły higieny osobistej, wynajem domu, transport, rachunki za media, szkoły prywatne, pomoc domowa i koszty rekreacyjne.
REKLAMA
NRG, Economist Intelligence Unit, jk
REKLAMA