X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Ograniczenia w handlu w niedzielę nie zaszkodziły: sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 6,5 proc. rdr

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 11:41
Sprzedaż detaliczna w lutym 2019 r. wzrosła o 6,5 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 3,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Audio
  • Główny ekonomista Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Krzysztof Wołowicz uważa, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym około 6 procent licząc rok do roku. Ekspert podkreśla, że utrzymują się pozytywne nastroje polskich konsumentów./IAR/.
  • Krzysztof Wołowicz uważa, że produkcja budowlano-montażowa w lutym wzrosła około 6 do 7 procent w ujęciu rocznym./IAR/.
Główny ekonomista Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Krzysztof Wołowicz uważa, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym około 6 procent licząc rok do roku. Ekspert podkreśla, że utrzymują się pozytywne nastroje polskich konsumentów.
Główny ekonomista Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Krzysztof Wołowicz uważa, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym około 6 procent licząc rok do roku. Ekspert podkreśla, że utrzymują się pozytywne nastroje polskich konsumentów. Foto: pixabay

Jak jednocześnie informuje GUS, w ubiegłym miesiącu sprzedaż detaliczna realnie, czyli liczona w cenach stałych, wzrosła o 5,6 proc. rdr,  wobec 6,1 w styczniu po korekcie.

Rośnie sprzedaż samochodów, mebli, farmaceutyków, kosmetyków

Jak podje GUS w komunikacie, wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” największy wzrost w lutym 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. (w cenach stałych) zaobserwowano w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 13,5% wobec 7,9% przed rokiem).

Znaczne zwiększenie sprzedaży odnotowano także w podmiotach handlujących pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami (o 5,0%), jak również w jednostkach z grupy „pozostałe” (o 4,7%).

Spośród grup o niższym udziale w sprzedaży detalicznej „ogółem” większy niż przeciętny wzrost wykazały podmioty zaklasyfikowane do grup „meble, rtv, agd” (o 13,8%) oraz „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 8,2%).

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w lutym rdr o 7,1 proc. i spadek mdm o 2,9 proc.

Pekao: utrzymuje się solidna dynamika konsumpcji prywatnej

Czwartkowe dane GUS o sprzedaży detalicznej wskazują na utrzymywanie się solidnej dynamiki konsumpcji prywatnej - wskazał Piotr Piękoś z Pekao.

Dodał, że zapowiadany przez rząd "pro-konsumpcyjny impuls fiskalny" powinien podtrzymać wysokie tempo wzrostu sprzedaży w latach 2019-2020.

− Spadek dynamiki wobec stycznia związany jest głównie z powrotem dynamiki wzrostu sprzedaży żywności do nieco niższych poziomów po jej styczniowym „wyskoku” oraz spowolnieniem wzrostu w kategorii „paliwa” ze względu na cieplejszy luty niż przed rokiem - ocenił analityk banku Piotr Piękoś.

Dodał, że kategoria „meble, RTV, AGD” odnotowała wyraźne przyspieszenie wzrostu sprzedaży (do 13,8 proc. rok do roku z 10,8 proc. w ujęciu rocznym w styczniu), "co świadczy o utrzymywaniu się bardzo dobrych nastrojów konsumenckich".

Według analityka zapowiadany przez rząd "pro-konsumpcyjny impuls fiskalny" powinien podtrzymać wysokie tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w latach 2019-2020, "pomimo słabnącego wsparcia ze strony wzrostu funduszu płac w konsekwencji oczekiwanego wyhamowywania wzrostu zatrudnienia".

Bank Pocztowy: pozytywny obraz polskiej gospodarki po dwóch miesiącach

Opublikowane w czwartek dane GUS dopełniają obrazu polskiej gospodarki po dwóch miesiącach br., który jest bardzo pozytywny. Dynamika PKB nie będzie już raczej przekraczać 5,0 proc. rok do roku, ale wynik w okolicach 4,5-4,7 proc. w I kwartale jest w zasięgu ręki - informuje Bank Pocztowy.

Jak informuje w komunikacie główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek, zgodnie z oczekiwaniami tempo wzrostu sprzedaży detalicznej w lutym wyhamowało w stosunku do zanotowanego w styczniu, niemniej jednak jest to bardzo niewielka skala wyhamowania biorąc pod uwagę mniejszą liczbę dni handlowych zarówno w stosunku do stycznia (o 2), jak i w stosunku do lutego ub.r. (o 3).

Wzrost wynagrodzeń i wyhamowanie inflacji ciągną w górę sprzedaż detaliczną

Jej zdaniem na sprzedaż detaliczną duży pozytywny wpływ mają takie czynniki jak wciąż wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń czy wyhamowanie inflacji. Stąd można oczekiwać, że i w kolejnych miesiącach wyniki sprzedaży detalicznej będą nadal pozytywne, a uwzględniając dodatkowe transfery socjalne (ok. 10 mld zł już w maju i co najmniej kolejne 10 mld zł w drugiej połowie br.) może się okazać, że nie będą one dużo słabsze od notowanych na przestrzeni 2018 r.

Konsumpcja głównym motorem wzrostu gospodarczego

− Konsumpcja z całą pewnością pozostanie w 2019 r. głównym motorem wzrostu gospodarczego, który w mojej ocenie wzrośnie o ok. 4,5 proc. - poinformowała Kurtek.

Eksperci przewidywali wzrost, ale mniejszy

W ujęciu realnym, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 5,4 proc. rdr. po wzroście o 5,2 proc. w styczniu.

Główny ekonomista Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Krzysztof Wołowicz uważał, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym około 6 procent licząc rok do roku. Ekspert podkreśla, że utrzymują się pozytywne nastroje polskich konsumentów.

Ograniczenie handlu w niedziele nie wpłynęło na wyniki branży handlowej

Wskazuje, że rosną wynagrodzenia, a Polacy przyzwyczaili się do ograniczeń handlowych w niedziele i robią zakupy w innych dniach.

Rośnie też produkcja budowalno-montażowa

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrosła sprzedaż detaliczna, choć poniżej oczekiwań. GUS podał dane za grudzień 2018

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 10:28
Sprzedaż detaliczna w grudniu 2018 r. wzrosła o 4,7 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 12,9 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 3,9 proc. rdr.
rozwiń zwiń