X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Twardy brexit to duży kłopot dla unijnego budżetu: powstanie trudna do zasypania luka

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 12:14
Mimio, że toczy się jeszcze walka o sposób wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - z umową, czy bez, tak ekonomiści, jak politycy nie mają złdzeń - twardy brexit stworzy duże problemy, dotyczace m.in. wspólnotowego budżetu. Jak powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, twardy brexit może oznaczać, że jeszcze w tej perspektywie finansowej powstanie luka w budżecie UE.
Jeżeli dojdzie do wyjścia bez umowy, w najbliższych latach powstanie w finansach UE wyrwa, której sposób zasypania będzie zależał od krajów członkowskich. Wielka Brytania wpłacała w ostatnich latach do wspólnotowej kasy 10-14 mld euro.
Jeżeli dojdzie do wyjścia bez umowy, w najbliższych latach powstanie w finansach UE wyrwa, której sposób zasypania będzie zależał od krajów członkowskich. Wielka Brytania wpłacała w ostatnich latach do wspólnotowej kasy 10-14 mld euro.Foto: pixabay

Przypomniał, że zgodnie z projektem umowy wyjścia, Wielka Brytania miała wpłacać składki do budżetu UE jeszcze do 2023 roku.

Wielka Brytania wpłacała w ostatnich latach do wspólnotowej kasy 10-14 mld euro.

− Jeżeli dojdzie do wyjścia bez umowy, w najbliższych latach powstanie w finansach UE wyrwa, której sposób zasypania będzie zależał od krajów członkowskich - powiedział.

Wyjściem jest ograniczenie wydatków, albo zwiększenie składki

Wyjściem - jak wskazał - może być np. ograniczenie wydatków, czyli rezygnacja z pewnych ważnych projektów rozwojowych, znalezienie innego źródła finansowania albo zwiększenie składki przez kraje członkowskie.

Polska zaproponowała zwiększenie składki, ale jest protest płatników netto

Zaznaczył, że Polska propozycję poniesienia płatności do wspólnego budżetu zaproponowała już dawno, ale pomysł ten spotkał się ze sprzeciwem płatników netto (krajów, które więcej wpłacają do wspólnej kasy niż otrzymują - PAP).

Będzie kłopot z ustaleniem budżetu na lata 2021-2027?

Zdaniem ministra dalsze ruchy Wielkiej Brytanii są trudne do przewidzenia.

− W tej sytuacji trudno będzie zrealizować cel Komisji Europejskiej, która chce do końca tego roku doprowadzić do uchwalenia budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027 - powiedział.

W tym roku maja być przedstawione pierwsze propozycje budżetów dla poszczególnych krajów

Dodał, że w czerwcu zaplanowane są "poważne rozmowy" dotyczące przyszłej perspektywy finansowej, a do końca roku mają być ustalone koperty narodowe z budżetami dla poszczególnych krajów. Zaznaczył jednak, że dopóki nie będzie "postawionej kropki nad i" przez Wielką Brytanię, to podjęcie jakichkolwiek decyzji będzie trudne.

Wielka Brytania proponuje powstanie specjalnej unii celnej z UE, podobnej do obowiązującej wobec Norwegii czy Szwajcarii

Minister przypomniał również, że wśród polityków Wielkiej Brytanii pojawiła koncepcja powołania specjalnej unii celnej, która umożliwiłaby brytyjskim firmom dostęp do unijnego rynku bez członkostwa. Byłaby to - jak wskazał - umowa podobna do tej, która obowiązuje obecnie między UE, a krajami takimi jak Norwegia, Szwajcaria, Islandia czy Lichtenstein.

 Według niego jednak Bruksela na pewno nie zgodzi się na takie rozwiązanie "za darmo". "To by oznaczało, że Wielka Brytania musiałby zobowiązać się do finansowania rozwiązań podobnych np. do funduszy norweskich" - dodał Kwieciński.

Wielka Brytania wpłacała do „Wspólnotowej kasy” 10-14 mld euro

Wielka Brytania jest jednym z największych płatników do unijnego budżetu. Jej wkład w ostatnich latach wynosił 10-14 mld euro.

Tymczasem decyzje Izby Gmin zbliżają Wielka Brytanię do twardego brexitu

W piątek Izba Gmin odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia z UE, kierując kraj w stronę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty i udziału w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zgodnie z konkluzjami ubiegłotygodniowej Rady Europejskiej, brytyjski rząd będzie musiał podjąć decyzję w tej sprawie do 12 kwietnia.

Projekt budżetu na lata 2021-27 przewiduje 20-procentowe cięcia dla Polski

Z przedstawionego w maju ubiegłego roku projektu budżetu UE, wynika, że w latach 2021-2027 ma trafić do Polski 64,4 mld euro, czyli o ok. 20 proc. mniej. Cięcia przewidziano w unijnej polityce spójności (ok. 7 proc.) i we Wspólnej Polityce Rolnej (5 proc.). Ostateczna decyzja co do wielkości wieloletniego budżetu UE będzie podejmowana przez państwa członkowskie UE jednomyślnie.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak