Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji ma pół roku. Jakie przyniosła efekty?

Niespełna pół roku funkcjonuje nowa ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. W tym czasie Agencja Rozwoju Przemysłu wydała 29 decyzji na prowadzenie działalności gospodarczej w zarządzanych przez siebie specjalnych strefach ekonomicznych w Mielcu i Tarnobrzegu.

2019-05-09, 18:44

Ustawa o wspieraniu nowych inwestycji ma pół roku. Jakie przyniosła efekty?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Posłuchaj

Pół roku ustawy o wspieraniu inwestycji. Jak się sprawdza? (Aleksandra Tycner/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z deklaracjami przedsiębiorcy przeznaczą ponad miliard złotych na inwestycje i zatrudnią prawie 700 osób. 83 procent decyzji otrzymały firmy z polskim kapitałem.

Poprzednia ustawa, jeszcze z lat 90-tych, o specjalnych strefach ekonomicznych się wyczerpała. Firmy za długo czekały na rozmaite zezwolenia i licencje, a ponadto jej czas kończył się w 2026 roku i inwestorzy tracili zainteresowanie i rozpoczynaniem, i rozwojem działalności w strefach - powiedział wiceminister przedsiębiorczości i technologii, Tadeusz Kościński. Jak dodał, to, że obecnie cała Polska jest jedną specjalną strefą ekonomiczną sprawia, że "to strefa idzie do inwestora, a nie inwestor musi się przenieść do strefy". Wiceminister podkreślił, że teraz dużo większy nacisk jest kładziony na jakość inwestycji - by były one innowacyjne i oparte na nowoczesnych technologiach.

Nowa ustawa zapewnia dostęp do specjalnych stref ekonomicznych także małym i średnim polskim firmom. Tadeusz Kościński wskazywał, że dla nich obniżono tez propocjonalnie wymogi inwestycyjne.

Infrastruktura... i estetyka

Agencja Rozwoju Przemysłu jako zarządzający strefami inwestuje własne pieniądze w infrastrukturę w nich ponieważ rola ARP nie powinna ograniczać się wyłącznie do zwalniania firm z podatków w strefach - mówi wiceprezes Agencji, Dariusz Śliwowski. Zaznaczył, że Agencja, bazując na swoim doświadczeniu uznała, że dla przedsiębiorców najważniejszy jest dostęp do dobrej infrastruktury, dlatego zamierza im w tym w najbliższych latach pomagać.

Co ważne nowe obiekty przemysłowe, które powstaną mają być także estetyczne. Dlatego Agencja Rozwoju Przemysłu ogłosiła konkurs na Architekturę swoich Stref.

Do konkursu można się zgłaszać się od dziś do 7 czerwca. Agencja Rozwoju Przemysłu zarządza dwiema strefami ekonomicznymi. Są to EURO - PARK MIELEC oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO - PARK WISŁOSAN.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md

Polecane

Wróć do strony głównej