Sejm za dalszymi pracami nad zerowym PIT dla młodych

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że wprowadzenie zerowego PIT dla osób do 26. roku życia da młodym ludziom szansę na lepsze życie. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu w tej sprawie. Posłowie zdecydowali o dalszych pracach nad nim w Komisji Finansów Publicznych.

2019-07-03, 12:26

Sejm za dalszymi pracami nad zerowym PIT dla młodych
Premier Mateusz Morawiecki. Foto: Twitter/Kancelaria Premiera

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki: poprzez zerowy PIT dajemy młodym podwyżkę (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W dyskusji nad projektem zgłoszono wniosek o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Sejm wniosek głosami 385 parlamentarzystów odrzucił, a tym samym skierował projekt do sejmowej Komisji Finansów Publicznych w celu dalszego rozpatrzenia.

Szef rządu mówił w Sejmie, że jest to jeden z najważniejszych projektów, który otwiera perspektywy dla młodych, i który ma zachęcić młodych ludzi do pozostawania w kraju i niepodejmowania emigracji zarobkowej:

- Zbyt dużo państwo polskie przez te 30 lat, mimo mijających pokoleń, zbyt dużo wymagało od młodych, zbyt dużo od młodych wymaga, a zbyt mało pomaga i chcemy to zmienić, temu ma służyć ten projekt - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Inwestycja w młodych

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że projekt ma na celu jednocześnie zwiększyć szanse, poprawić perspektywy i sprawić żeby możliwości młodych ludzi na rynku pracy były takie jak ich kolegów na zachodzie.

REKLAMA

- To wielka inwestycja w ludzi młodych, w to, żeby mieli szansę nabrać pierwszych doświadczeń, żeby zostało w ich portfelach wiele nowych środków - powiedział. 

Jeśli projekt zostanie przyjęty przez parlament i ustawę podpisze prezydent, nowe przepisy wejdą w życie 1 sierpnia. Premier zapowiedział, że na zniesienie podatku PIT dla osób do 26. roku życia w tym roku rząd przeznaczy około miliarda złotych, w przyszłym - około 2,5 miliarda.

Będą pewne ograniczenia

Zerowy PIT ma dotyczyć przychodów z pracy (stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy) oraz z umów zlecenia zawartych z firmą, osiąganych przez osoby do 26. roku życia – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 85 tys. 528 zł - odpowiada to górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej