Senat pracuje nad projektem ws. zerowego PIT dla młodych. Komisja za odrzuceniem poprawek
Senacka komisja budżetu i finansów publicznych opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o tzw. zerowym PIT osób do 26. roku życia. Komisja sprzeciwiła się poprawce Jana Rulewskiego wydłużającej okres ulgi do 30. roku życia - będzie ona głosowana jako "wniosek mniejszości".
2019-07-12, 10:34
- Jan Rulewski chciał, by niektórzy studenci mogli korzystać z ulgi do 30. roku życia
- Poprawka została odrzucona przez Senat
- Dziś głosowanie projektu
Swoją poprawkę - jedyną zgłoszoną podczas debaty plenarnej Jan Rulewski tłumaczył tym, że wielu absolwentów np. medycyny dopiero w wieku ok. 25-26 lat wchodzi na rynek pracy. Tym samym w obecnym brzmieniu ustawy niemożliwe jest, aby skorzystali z pełnego wymiaru ulgi, chyba że w czasie studiów pracują. Jak wskazał senator, w czasie studiów technicznych możliwości pracy są ograniczone ze względu na nakład nauki. Poprawka wydłuża okres ulgi dla studentów - z wyłączeniem nauk społecznych - okres ulgi do 30. roku życia. Rulewski przygotował także autopoprawkę, która rozszerza ulgę także na dochody z tytułu umów o dzieło.
Rząd przeciwko poprawce
Poprawce Rulewskiego sprzeciwił się rząd. Wiceminister finansów Tadeusz Kościński mówił, że zasadniczym celem ustawy jest zmniejszenie kosztu wejścia na rynek pracy i pomoc ludziom młodym w wyjściu z szarej strefy. Poza tym, zdaniem resortu finansów, umowy o dzieło są już "nagradzane w pewien sposób 50-proc. kosztami uzyskania przychodów przy przeniesieniu praw autorskich do tego dzieła, a inicjatywa ministerstwa służy czemu innemu.
Powiązany Artykuł

Premier: zerowy PIT to szansa na lepsze życie dla młodych
Pytania o termin wejścia w życie ustawy
Przewodniczący komisji Grzegorz Bierecki z PiS mówił, że ustawa ma wejść w życie 1 sierpnia.
- Zmiany wprowadzane na poziomie senackim opóźniłyby wejście, albo uniemożliwiłby wejście tej bardzo dobrej ustawy - wskazywał.
REKLAMA
Kazimierz Kleina z klubu PO-KO przekonywał, że takie zdanie jest manipulacją, bowiem mimo wprowadzenia poprawki ustawa mogłaby wejść w życie 1 sierpnia.
- To będzie przesunięcie ostatecznego przegłosowania o kilka dni (za tydzień jest posiedzenie Sejmu - PAP). Z punktu widzenia formalnego nie ma żadnych przeszkód. Wiele ustaw w tej kadencji było uchwalanych w ciągu jednego dnia, następnego dnia były podpisywane przez prezydenta. Może są inne argumenty, ale tego argumentu nie ma - podkreślił Kleina.
Komisja opowiedziała się za przyjęciem nowelizacji bez poprawek. Zgodnie z wnioskiem senatorów PO-KO poprawka Rulewskiego będzie głosowana jeszcze w piątek przez Senat jako tzw. wniosek mniejszości.
PolskieRadio24.pl, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA