X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Warszawscy radni PiS apelują o szybsze wysyłanie zaświadczeń ws. użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 16:53
Politycy i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do władz Warszawy o szybsze wydawanie oświadczeń dot. przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Jak wskazywali, w całej Polsce wydano już 39 procent takich zaświadczeń, podczas gdy w Warszawie jest to jedynie 8,1 procent.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

WW lipcu 2018 roku uchwalona została ustawa, regulująca przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Ustawa weszła w życie 1 stycznia tego roku. Zakłada zarazem, że gminy mają do końca roku czas na wydanie zaświadczeń o przekształceniu gruntu.

PiS: władze Warszawy działają wolno

Na konferencji prasowej w Warszawie politycy i samorządowcy PiS zaapelowali do władz Warszawy o przyśpieszenie wydawania takich dokumentów. Ich zdaniem procent wydanych zaświadczeń jest w stolicy "najgorszy w kraju".

Poseł Paweł Lisiecki z PiS tłumaczył, że osoby, które składają wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności i wpłaciły tzw. opłatę manipulacyjną maja prawo, aby samorządy wydały im zaświadczenie o przekształceniu w czasie czterech miesięcy. - Niestety, nie dzieje się tak w wielu przypadkach - mówił.

- Wzięliśmy pod lupę samorząd warszawski, który wygląda na to, że najgorzej wykonuje przepisy tej ustawy. A w niektórych sytuacjach - w moim przekonaniu - nawet te przepisy łamie - zaznaczył Paweł Lisiecki.

Niski odsetek wydanych zaświadczeń

Według danych przedstawionych przez Lisieckiego wynika, że średnio w kraju zostało wydanych już ok. 39 proc. zaświadczeń o przekształceniu, zaś w samej Warszawie tylko 8,1 proc.

- Do końca roku powinno zostać wydanych 100 proc. takich zaświadczeń, by warszawiacy mieli informację, że są właścicielami gruntów i jakie obowiązki się z tym wiążą. A przypomnę, że wiąże się z tym także opłata przekształceniowa - tłumaczył Paweł Lisiecki (przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne, ale samorządy mają możliwość wprowadzenia upustów - PAP).

- Stąd nasze zaniepokojenie dotyczące sytuacji w mieście stołecznym Warszawa" - dodał.

Warszawski radny Wiktor Klimiuk powiedział, że jego zdaniem samorządy miały czas, aby przygotować się do wydawania zaświadczeń o przekształceniu.

- Pół roku temu wezwaliśmy prezydenta Warszawy do poinformowania, w jakim stopniu Warszawa jest przygotowana do wydawania oświadczeń. Prezydent nie był w stanie udzielić informacji ile wniosków o takie zaświadczenie wpłynęło - powiedział. Dodał, że o liczbę wydanych oświadczeń radni pytali Rafała Trzaskowskiego dwa miesiące temu, jednak punkt dotyczący tego zagadnienia został zdjęty z porządku obrad sesji rady miasta.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Zobacz więcej na temat: użytkowanie wieczyste Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Do sądów wpłynęło ponad 905 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 15:20
Do połowy roku do sądów wieczystoksięgowych wpłynęło 905 201 zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Według szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju to ponad 36 procent ogólnej liczby użytkowników wieczystych w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Użytkowanie wieczyste. W Warszawie wydano tylko 3,9 proc. zaświadczeń

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2019 21:20
- Zakładam, że pan prezydent Rafał Trzaskowski znajdzie sposób na to, aby przyspieszyć oddawanie Warszawiakom własności - powiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Poinformował, że władze stolicy do połowy br. wydały tylko 30 tys. zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. - To 3,9 proc. takich dokumentów, które mają zostać wydane w tym mieście - podkreślił. 
rozwiń zwiń