Warszawscy radni PiS apelują o szybsze wysyłanie zaświadczeń ws. użytkowania wieczystego

Politycy i samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do władz Warszawy o szybsze wydawanie oświadczeń dot. przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Jak wskazywali, w całej Polsce wydano już 39 procent takich zaświadczeń, podczas gdy w Warszawie jest to jedynie 8,1 procent.

2019-08-28, 16:53

Warszawscy radni PiS apelują o szybsze wysyłanie zaświadczeń ws. użytkowania wieczystego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

WW lipcu 2018 roku uchwalona została ustawa, regulująca przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Ustawa weszła w życie 1 stycznia tego roku. Zakłada zarazem, że gminy mają do końca roku czas na wydanie zaświadczeń o przekształceniu gruntu.

PiS: władze Warszawy działają wolno

Na konferencji prasowej w Warszawie politycy i samorządowcy PiS zaapelowali do władz Warszawy o przyśpieszenie wydawania takich dokumentów. Ich zdaniem procent wydanych zaświadczeń jest w stolicy "najgorszy w kraju".

Poseł Paweł Lisiecki z PiS tłumaczył, że osoby, które składają wnioski o przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności i wpłaciły tzw. opłatę manipulacyjną maja prawo, aby samorządy wydały im zaświadczenie o przekształceniu w czasie czterech miesięcy. - Niestety, nie dzieje się tak w wielu przypadkach - mówił.

- Wzięliśmy pod lupę samorząd warszawski, który wygląda na to, że najgorzej wykonuje przepisy tej ustawy. A w niektórych sytuacjach - w moim przekonaniu - nawet te przepisy łamie - zaznaczył Paweł Lisiecki.

REKLAMA

Niski odsetek wydanych zaświadczeń

Według danych przedstawionych przez Lisieckiego wynika, że średnio w kraju zostało wydanych już ok. 39 proc. zaświadczeń o przekształceniu, zaś w samej Warszawie tylko 8,1 proc.

- Do końca roku powinno zostać wydanych 100 proc. takich zaświadczeń, by warszawiacy mieli informację, że są właścicielami gruntów i jakie obowiązki się z tym wiążą. A przypomnę, że wiąże się z tym także opłata przekształceniowa - tłumaczył Paweł Lisiecki (przekształcenie, zgodnie z ustawą, musi być odpłatne, ale samorządy mają możliwość wprowadzenia upustów - PAP).

- Stąd nasze zaniepokojenie dotyczące sytuacji w mieście stołecznym Warszawa" - dodał.

Warszawski radny Wiktor Klimiuk powiedział, że jego zdaniem samorządy miały czas, aby przygotować się do wydawania zaświadczeń o przekształceniu.

REKLAMA

- Pół roku temu wezwaliśmy prezydenta Warszawy do poinformowania, w jakim stopniu Warszawa jest przygotowana do wydawania oświadczeń. Prezydent nie był w stanie udzielić informacji ile wniosków o takie zaświadczenie wpłynęło - powiedział. Dodał, że o liczbę wydanych oświadczeń radni pytali Rafała Trzaskowskiego dwa miesiące temu, jednak punkt dotyczący tego zagadnienia został zdjęty z porządku obrad sesji rady miasta.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej