E-zdrowie: od soboty kolejny pakiet rozwiązań ułatwiający dostęp do usług medycznych

2019-09-07, 13:24

E-zdrowie: od soboty kolejny pakiet rozwiązań ułatwiający dostęp do usług medycznych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Spotmatik Ltd/Shutterstock

Lekarze, pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej zyskają uprawnienia do potwierdzania Profilu Zaufanego pacjenta - zakładają przygotowane w Ministerstwie Zdrowia regulacje przyspieszające informatyzację systemu ochrony zdrowia, o których poinformował w sobotę resort cyfryzacji.

Profil Zaufany (PZ) to potwierdzony zestaw danych, które w internecie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych. Dane te to: imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL.

Aby zdobyć dostęp do tych wszystkich informacji trzeba mieć jedynie właśnie profil zaufany.

Jeśli chcesz założyć Profil Zaufany, wejdź na www.pz.gov.pl.

Wchodzi pakiet rozwiązań przyspieszający informatyzacje służby zdrowia

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w komunikacie, że w sobotę wchodzą w życie kluczowe przepisy dotyczące e-zdrowia. Resort wskazał, że przygotowane w MZ regulacje "to największy w historii pakiet zmian, które posłużą przyspieszeniu informatyzacji systemu ochrony zdrowia".


Powiązany Artykuł

lakarz free 1200.jpg
Na cyfryzacji medycyny skorzystają i pacjenci, i lekarze. Wkrótce nowe przepisy

Łatwiejsze założenie Profilu Zaufanego, aplikacja dotycząca historii leczenia

- Na zmianach skorzystają wszyscy. Dzięki ustawie - założenie Profilu Zaufanego będzie jeszcze prostsze i tym samym więcej osób dostanie dostęp do e-usług, w tym do Internetowego Konta Pacjenta (IKP – pacjent.gov.pl)" - powiedział cytowany w komunikacie minister cyfryzacji Marek Zagórski. IKP to internetowa aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem.

Jeśli chcesz założyć Profil Zaufany, wejdź na www.pz.gov.pl.

Możliwość potwierdzenia profilu przez lekarzy, pielęgniarki

"Uprawnienia do potwierdzania profilu będą mogli mieć lekarze, pielęgniarki, czy położne podstawowej opieki zdrowotnej. Decyzje w tym zakresie będzie podejmował Narodowy Fundusz Zdrowia. Zauważalnym skutkiem takich zmian będzie większa liczba punktów potwierdzających PZ – nowe powstaną w przychodniach lekarskich" - czytamy.

Punkty potwierdzające to urzędy i niektóre banki. Resort podał, że w całej Polsce działa ponad 1500 takich miejsc.

Będą nowe funkcjonalności aplikacji mObywatel

Resort cyfryzacji wskazał, że dzięki nowym przepisom w przyszłości kolejną funkcjonalność będzie mogła zyskać aplikacja mObywatel, z której korzysta ponad 340 tysięcy osób. "Wchodząca w życie ustawa daje m.in. możliwość uruchomienia w niej usług Internetowego Konta Pacjenta, w tym możliwość zarejestrowania się do lekarza (wylegitymowania się)" - napisano. Resort wskazał, że mObywatel (na system Android 6.0 wzwyż) daje dostęp do listy niezrealizowanych eRecept.

mObywatel to bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Wydawana jest przez polski rząd, a za jej rozwój odpowiada zespół Ministerstwa Cyfryzacji.

PAP, jk

Polecane

Wróć do strony głównej