Walka ze smogiem: Sejm uchwalił kolejne ustawy eliminujące tzw. kopciuchy
Posłowie przyjęli kolejne ustawy ułatwiające walkę ze smogiem. Przewidują one m.in. nowe narzędzia oraz wysokie kary za wprowadzanie na polski rynek pieców na paliwa stałe nie spełniające wymogów ekologicznych.
2019-09-12, 20:48
Nowe rozwiązania wprowadzają ustawy: Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej.
Nowe prawo wzmacnia kontrolę handlu i importu kotłów na paliwa stałe
Celem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, które przygotowało tę propozycję, jest poprawa jakości powietrza w Polsce, wzmocnienie uprawnień organów Inspekcji Handlowej do kontroli przestrzegania przepisów dotyczących wprowadzanych do obrotu urządzeń. A także wprowadzenie narzędzi umożliwiających ograniczenie importu kotłów niespełniających wymogów, z uwagi na istotny wpływ emisji zanieczyszczeń z tego typu urządzeń na zdrowie mieszkańców kraju.
Nowela to kolejny, po nowelizacji rozporządzenia dot. wymagań dla kotłów na paliwo stałe krok, który pomoże w walce ze smogiem. Uzupełnia istniejący system wymagań dla kotłów na paliwo stałe, wprowadzanych do obrotu na terenie Polski.
W Polsce nadal, mimo nowych, restrykcyjnych regulacji prawnych, handluje się kotłami nie spełniającymi nowych norm
Szacuje się, że na polski rynek trafia około 200–250 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie. Dokładnych danych brakuje, ze względu na duże rozproszenie rynku i „szarą strefę” w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25 % rynku.
Od lipca 2018 r. obowiązuje rozporządzenie ws. wymagań dla kotłów na paliwa stałe, które w lutym zostało dodatkowo uszczelnione w drodze nowelizacji.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rząd chce przyspieszyć walkę ze smogiem. Nowelizacja Prawa ochrony środowiska
- Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że ciągle w sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Co więcej, stanowią one znaczny odsetek ofert. Wciąż mamy zatem do czynienia z obchodzeniem istniejących przepisów. Chcemy to zmienić – mówi minister Jadwiga Emilewicz.
Nowelizacja uszczelnia system handlu oraz kontroli urządzeń
Projekt nowelizacji precyzyjnie wskazuje instytucje uprawnione do przeprowadzenia kontroli podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe. Sprawdzane będą m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, w tym poprzez badania laboratoryjne kotłów, posiadanie odpowiedniej dokumentacji, świadectw, certyfikatów itp.
Inspekcja handlowa ,może zakazać wprowadzania do obrotu urządzeń nie spełniających norm, wprowadza kary
Nowelizacja pozwoli także organom inspekcji na ograniczenie wprowadzania urządzeń do obrotu i - w przypadku wykrytych nieprawidłowości - nakładanie kar pieniężnych.
Będą środki na laboratoryjną weryfikację urządzeń
Zmiany mają na celu zapewnienie instytucjom kontrolnym odpowiednich środków finansowych na przeprowadzanie laboratoryjnej weryfikacji spełniania wymagań przez urządzenia.- Uszczelnienie systemu kontroli ma również ograniczyć nieuczciwą konkurencję, która reklamuje urządzenia wysokoemisyjne jako niskoemisyjne, posługując się fałszywymi świadectwami jakości kotłów lub sprzedając kotły bezklasowe pod innymi nazwami – informuje szefowa MPiT.
Dodatkowo nowa regulacja pozwoli ograniczyć import z innych krajów Unii Europejskiej, Turcji i państw EFTA (będących stroną umowy o Europejskich Obszarach Gospodarczych) kotłów, które nie spełniają polskich wymogów.
Komunikat MPiT, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA