X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowy minister finansów, inwestycji i rozwoju: na pierwszym miejscu stabilność finansów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 15:54
Nowy minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński deklaruje, że stabilność finansów publicznych jest dla niego najważniejszym celem. Chce też dbać o warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Ma nadzieję, że rząd przyjmie w przyszłym tygodniu projekt budżetu na 2020 r. i wyśle go do Sejmu.
Audio
  • Jerzy Kwieciński zapowiada, że chce dbać o stabilność polskich finansów publicznych i o warunki prowadzenia działalności gospodarczej. (IAR)
  • Odpowiadając na pytanie o możliwą rezygnację z planu zniesienia limitu 30-krotności składek na ZUS Jerzy Kwieciński powiedział, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.(IAR)
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystości mianowania go na stanowisko ministra finansów. Kwieciński ma pozostać jednocześnie na stanowisku ministra inwestycji i rozwoju.
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystości mianowania go na stanowisko ministra finansów. Kwieciński ma pozostać jednocześnie na stanowisku ministra inwestycji i rozwoju.Foto: PAP/Rafał Guz

Kwieciński powiedział podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami w Ministerstwie Finansów, że jest dla niego wielkim zaszczytem, że będzie mógł sprawować funkcję ministra finansów, inwestycji i rozwoju.

Jerzy Kwieciński będzie nadzorował dwa resorty – finansów oraz inwestycji i rozwoju

Podkreślił, że dwa ministerstwa, które będzie nadzorował, to dwa największe resorty, obok ministerstwa spraw zagranicznych. "Dwa największe (...) i myślę, że dwa najważniejsze (...). Jestem absolutnie przekonany, że są to bardzo dobre, bardzo sprawne ministerstwa" - mówił.

Kwieciński przyznał, że zdaje sobie sprawę ze stojących przed nim wyzwań, bowiem zarządzenie takimi dwoma silnymi organizmami nie jest łatwe - tym bardziej, że resort finansów ma największą administrację, biorąc pod uwagę administrację celno-skarbową.

Priorytety nowego ministra: na pierwszym miejscu stabilność finansów publicznych

Nowy szef MF mówił m.in. o swoich celach i priorytetach w resorcie finansów. "Przede wszystkim będę chciał zapewnić stabilność dla finansów publicznych, dla polskiego państwa. Chcę, żeby te finanse pracowały i dla gospodarki, i dla ludzi" - zadeklarował.

Dodał, że chce również sprawnej administracji, przyjaznej dla obywateli i przedsiębiorców. "Chcę sprawić, żeby otoczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej było jak najlepsze" - powiedział. Podkreślił, że to dla niego trzy najważniejsze cele.

Bardzo ważne przyjęcie budżetu na 2020 r.

Odnosząc się do stojących przed nim zadań, Kwieciński oświadczył, że kluczową sprawą jest doprowadzenie do przyjęcia przez rząd projektu budżetu na 2020 r. i wysłania go do Sejmu.

-  Chciałbym to zrobić w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że się to uda (...). Dla nas to sprawa absolutnie w tej chwili priorytetowa - powiedział.

Dodał, że prace są bardzo zaawansowane.


kwieciński 1200 pap.jpg
Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów, inwestycji i rozwoju

Nowy minister zapowiada kontynuację rozpoczętych prac poprzedników

- Moim zadaniem w najbliższym czasie będzie również podsumowanie prac ministerstwa (finansów - PAP) w całej kadencji rządowej. Bo chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że moja praca będzie pracą kontynuacji moich poprzedników" - powiedział.


Kolejne wymienione przez niego zadanie to "przygotowanie planów na przyszłość, na kolejne lata, na kolejna kadencję rządową".

Nowy minister chwali obniżkę PIT, zerowy PIT dla młodych

Zauważył, że prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę obniżającą stawkę PIT z 18 proc. do 17 proc., na czym skorzysta prawie 25 milionów Polaków.

"To realna obniżka (...) wszyscy poczujemy to w kieszeniach. Ponadto, zwiększamy koszy uzyskania przychodów, co również nie będzie bez znaczenia. Wprowadziliśmy również niedawno zerowy PIT dla osób młodych, do 26. roku życia. (...) Naszym znakiem firmowym, naszego rządu i naszej formacji politycznej jest obniżanie podatków" - podkreślił.

"Poprzednia taka obniżka podatku, która miała znaczenie dla wszystkich naszych obywateli, miała miejsce w 2006 r., za czasu rządów pana premiera Kaczyńskiego, kiedy PIT został również obniżony. Także, co będzie możliwe, to będziemy jeszcze starali się obniżać" - zapowiedział.

Minister Kwieciński: nie ma jeszcze decyzji ws. zniesienia limitu 30-krotności

Kwieciński pytany był, czy wycofa się z planu zniesienia limitu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, po przekroczeniu którego nie płaci się składek na ZUS. „Nad tym na pewno będziemy się jeszcze zastanawiali, co najmniej przez weekend” - odpowiedział.

Odniósł się też do oskładkowania przedsiębiorców. Zauważył, że przedsiębiorca, który zarabia np. 2,5 tys. zł miesięcznie, musi odprowadzić ponad 1,3 tys. zł składek na ZUS. Podobną kwotę płaci też ten, który zarabia 50 tys. zł miesięcznie. "To ja się pytam, czy to jest sprawiedliwe. Na pewno tę kwestię co najmniej przez weekend będziemy rozważać" - powiedział minister.

IAR, PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: nowe instrumenty będą wspierać rozwój regionalny

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 14:12
Nową politykę regionalną na lata po 2020 r. wesprą nowe instrumenty instytucjonalne i finansowe; będą to m.in. kontrakt programowy, kontrakt sektorowy, porozumienie terytorialne oraz program dla obszarów tracących funkcje społeczno-gospodarcze – poinformował szef MIiR Jerzy Kwieciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński w Luksemburgu: zgoda na budżet UE dopiero w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 16:26
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przewiduje, że nie uda wynegocjować nowego budżetu Unii Europejskiej w tym roku, jak planowano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Modzelewski: raport NIK potwierdza skuteczność PiS w ściąganiu podatku VAT

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 12:00
Profesor Witold Modzelewski potwierdza tezy raportu NIK dotyczącego poprawy ściągalności podatku VAT przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Raport został opisany przez "Dziennik Gazetę Prawną".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata dnia. Budżet Polski będzie zrównoważony. "Uszczelnienie systemu podatkowego wyszło na dobre finansom państwa"

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 19:41
"Projekt budżetu na 2020 r. zakłada brak deficytu oraz zrównoważenie wydatków i dochodów na poziomie 429,5 mld zł" - poinformował we wtorek po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. W Polskim Radiu 24 odnieśli się do tego publicyści: Paweł Krulikowski i Michał Płociński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński: Polakom żyje się lepiej. Chcemy przegonić średnią europejską

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 14:33
Szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zauważył, że 4 lata temu prognozy dla polskiej gospodarki głoszone podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, kiedy rządziła koalicja PO-PSL, były "kasandryczne" i mówiły, że gdy PiS dojdzie do władzy "będziemy mieli krach gospodarczy". Tymczasem jest odwrotnie - skomentował minister, który był gościem Polskiego Radia 24.
rozwiń zwiń