Donald Trump: kryzys związany z koronawirusem wkrótce się zakończy. Senat spiera się o szczegóły

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest przekonany, że kryzys związany z pandemią koronawirusa niebawem się zakończy. "Wkrótce Ameryka ponownie będzie otwarta na biznes" - powiedział. Tymczasem amerykański Senat kolejny raz odrzucił projekt pakietu stymulującego.

2020-03-24, 12:30

Donald Trump: kryzys związany z koronawirusem wkrótce się zakończy. Senat spiera się o szczegóły
O możliwości współpracy polskich i amerykańskich firm wicepremier Jacek Sasin rozmawiał z zarządem Amerykańskiej GPW.Foto: shutterstock, Marek Masik

- Nie pozwolimy koronawirusowi wyrządzić trwałych szkód amerykańskiej gospodarce – podkreślił amerykański prezydent i jednocześnie przyznał, że sytuacja może się pogarszać, ale – jak dodał – "robimy wszystko, by trwało to jak najkrócej".

– Wygramy tę wojnę, i to znacznie szybciej niż sądzi wielu ludzi – zapewnił.

Brak środków medycznych

Tymczasem w USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych; testy przeprowadzane są masowo. W poniedziałek – jak podaje dziennik „New York Times” – ogólna liczba chorych na Covid-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, przekroczyła 39 tys. Zmarło co najmniej 458 osób. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork; co 20. wykryty na świecie przypadek SARS-CoV-2 pochodzi właśnie stamtąd.

REKLAMA

Władze niektórych regionów w USA alarmują o braku środków medycznych, m.in. maseczek ochronnych i odczynników chemicznych koniecznych do weryfikowania wyników testów na koronawirusa. Podejmowane są próby uzupełnienia zapasów szpitali – częściowo przez produkcję wewnętrzną, a częściowo przez import.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom powiedział w poniedziałek, że stan potrzebuje dodatkowych 50 tysięcy łóżek szpitalnych aby zapewnić opiekę medyczną w przypadku przewidywanego dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

REKLAMA

Z powodu epidemii w wielu sklepach w USA występują niedobory produktów, a sprzedaż chleba jest reglamentowana; zamknięte są szkoły. Z uwagi na spowolnienie gospodarcze firmy zmuszane są do zawieszenia swojej działalności. Według ekspertów bezrobocie w Stanach Zjednoczonych już niedługo może osiągnąć dwucyfrowy poziom.

W minioną środę Donald Trump podpisał pakiet pomocowy na czas koronawirusa. Przewiduje on m.in. darmowe testy na Covid-19 i płatny 10-dniowy urlop chorobowy dla niektórych zatrudnionych zakażonych. Wcześniej pakiet przegłosował amerykański Senat. W USA trwa dyskusja nad kolejnymi krokami. Następny pakiet dotyczyć ma małych przedsiębiorstw, przemysłu oraz gospodarstw domowych.

W kontekście stymulowania gospodarki mówi się w Stanach Zjednoczonych nawet o kwocie przekraczającej bilion dolarów.

Różnice między stronami

Wczoraj Senat USA ponownie odrzucił propozycję pakietu stymulującego na czas epidemii. Demokraci żądają zapewnienia w nim większej ochrony dla pracowników; Republikanie apelują, by nie tracić czasu i szybko uspokoić chwiejne rynki. Nerwowe i intensywne negocjacje w Kongresie trwają już od czterech dni.

REKLAMA

Szacowana na co najmniej ok. 1,6 bln dolarów i przewidująca jednorazową wypłatę dla Amerykanów w wysokości 1250 dolarów propozycja Republikanów została ponownie zablokowana w Senacie przez Demokratów. W niedzielnym głosowaniu również opowiedziano się przeciw jej dalszemu procedowaniu. Do niezbędnych 60 głosów zabrakło 11.

Różnice między stronami – jak podaje portal dziennika "Wall Street Journal" – dotyczą głównie szczegółów pomocy dla bezrobotnych i kwot wsparcia dla gubernatorów, szpitali oraz amerykańskiego przemysłu. Część Demokratów obawia się, że propozycja przewiduje zbyt dużą pomoc federalną dla firm i zezwoli im na zwalnianie pracowników. Republikanie wskazują, że w tym momencie konieczne jest przede wszystkim uspokojenie chwiejnych rynków finansowych.

Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell skrytykował Demokratów za powolne działanie.

REKLAMA

– Rynki ponownie idą w dół, gdyż ta izba nie może wziąć się w garść, a jedyny tego powód jest tu w tej sali, po jej drugiej stronie – mówił, zwracając się do senatorów tego ugrupowania. Wskazywał, że z uwagi na epidemię należy działać szybko.

– Demokraci próbują rozwiązywać sprawy, a nie wygłaszać kolejne partyjne mowy. Jesteśmy bardzo blisko porozumienia – odpowiadał mu lider demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej