X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Coraz mniej wody w Wiśle. W Warszawie poziom rzeki spadnie do 50 cm

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 08:20
Aktualnie stan wody w Wiśle jest bardzo niski praktycznie na całym jej odcinku – powiedział rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, hydrolog Grzegorz Walijewski. W stacji pomiarowej Warszawa-Bulwary poziom Wisły wynosi obecnie 59 cm i w najbliższych dniach będzie wciąż spadać. - W piątek osiągnie ok. 50 cm – dodał ekspert.
Wisła w Warszawie
Wisła w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
  • Poziom Wisły od miesiąca sukcesywnie się obniża
  • Hydrolog: w weekend w Warszawie wyniesie on 50 cm
  • Prognozy długoterminowe nie pokazują większych opadów w najbliższym czasie

Hydrolog wyjaśnił, że Wisła znajduje się teraz w tzw. strefie wody niskiej. Jak dodał, stan wody opada od ponad miesiąca i w najbliższej perspektywie cały czas będzie opadał.

Zaznaczył przy tym, że granica, która informuje, że stan wody Wisły w Warszawie wchodzi w strefę wody niskiej, to 165 cm.

- W tym roku ten stan rozpoczął się 11 marca - mówi Grzegorz Walijewski.

- Prognozuje się, że w piątek po południu poziom wody osiągnie 50 cm - dodał.


duda 1200 pap.jpg
Prezydent: przeżywamy okres suszy. Trzeba racjonalnie gospodarować wodą

Czekając na deszcz

Hydrolog zaznaczył, że w ciągu następnego tygodnia poziom wody w Wiśle będzie się wahał, lecz z tendencją malejącą. W weekend na Mazowszu pojawią się opady deszczu, jednak nie wpłyną na poprawę poziomu wody. Ten determinowany jest głównie przez sytuację meteorologiczną, która panuje w południowych województwach. Czas dopływu wody z górnej części dorzecza do Warszawy trwa od 6 do 10 dni. Także ewentualne wezbranie w stolicy obserwowane jest z kilkudniowym "opóźnieniem".

- Na południu kraju w weekend również prognozowane są opady deszczu. Te jednak będą kroplą w morzu potrzeb - podsumował.

Hydrolog IMGW-PIB przedstawił także statystyki, z których wynika, że najniższy poziom wody w Wiśle w Warszawie został odnotowany w ostatnich dniach sierpnia 2015 roku. Wyniósł wówczas 26 cm.

Hydrolog zaznaczył także, że najniższy poziom wód powinien występować jesienią, a nie w okresie wiosennym. Rzeki posiadają określony typ zasilania, czyli tzw. reżim. W Polsce określa się go jako śnieżno-deszczowy.

Większe opady nieprędko

Hydrolog przedstawił także prognozę długoterminową dotyczącą opadów.

- Z sezonowej prognozy IMGW-PIB wynika, że do końca czerwca opadów będzie niewiele, a temperatura powietrza będzie powyżej normy dla tego okresu - zaznaczył Walijewski.

Hydrolog przypomina także, że na portalu www.stopsuszy.imgw.pl, autorstwa IMGW-PIB, prezentowane są dane dotyczące zasobów wodnych w Polsce oraz informuje o zagrożeniu suszą, a kolejnym działaniem, jakie od maja 2020 roku podejmie IMGW-PIB w związku z zagrożeniem suszą, będzie wydawanie ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

PolskieRadio24.pl, PAP, IMGW, md

Zobacz więcej na temat: susza Wisła Warszawa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Kwiecień: tylko program retencyjny może przeciwdziałać suszy

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 19:10
- Widać, że klimat się zmienia i woda staje się niezwykle cenna. Mamy suche zimny i suchą wiosnę i tylko program retencyjny może pomóc - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Anna Kwiecień PiS. Andrzej Grzyb z PSL stwierdził z kolei, że "gdyby nie epidemia koronawirusa, to susza byłaby głównym tematem naszych rozmów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program rozwoju retencji. Gróbarczyk: specustawa skróci procesy inwestycyjne

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 18:10
Jeżeli nie poprawi się sytuacja hydrologiczna, latem może nas czekać największa susza od kilkudziesięciu lat - prognozują hydrolodzy. - Styczeń był najbardziej suchym miesiącem w historii pomiarów dokonywanych w Polsce - mówił gość Programu 1 Polskiego Radia, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Gróbarczyk: musimy wprowadzić maksymalną ilość wody na obszary upraw rolnych

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 19:40
- Jesteśmy zupełnie w nowej rzeczywistości, jeśli chodzi o całą sytuację suszową i meteorologiczną w Polsce. Wpływ na to mają zmiany klimatyczne. Wyraźnym symptomem świadczącym o tym, że będzie w tym roku szczególnie sucho, była najcieplejsza od 150 lat zima - powiedział szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Marek Gróbarczyk.
rozwiń zwiń