Fragment Via Carpatii będzie obwodnicą Białegostoku. Umowa na budowę podpisana
Białystok będzie miał południową obwodnicę. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na projekt i budowę fragmentu drogi ekspresowej S19 oraz odcinka drogi krajowej nr 65, które utworzą Południową Obwodnicę Białegostoku. Ekspresowa obwodnica miasta powstanie jako część międzynarodowego korytarza komunikacyjnego Via Carpatia.
2020-04-30, 13:30
Inwestycja zakłada budowę trzech odcinków dróg. Fragment S19 od węzła Białystok Zachód do węzła Księżyno. Jego długość wyniesie niespełna 17 kilometrów. Drugi odcinek, to także fragment tej samej trasy ekspresowej od węzła Księżyno, do węzła Białystok Południe. Długość tego odcinka, to prawie osiem kilometrów.
Powiązany Artykuł
Powstanie nowy odcinek drogi ekspresowej S5
Trzeci fragment inwestycji, to budowa 13 i pół kilometrowego odcinka drogi krajowej numer 65 od węzła Białystok Południe do ronda w rejonie Grabówki. Jest to wylot z Białegostoku w kierunku granicy z Białorusią.
Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj. Podpisanie umów zaplanowano na IV kwartał 2020 roku, uzyskanie zezwolenia na realizacje inwestycji drogowej przewidziane jest na II kwartał 2022 roku, a budowa na lata 2022-2024.
REKLAMA
Via Carpatia dorze na Podlasie
Obecny podczas ogłoszenia przetargu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że będą to pierwsze odcinki drogi Via Carpatia w województwie podlaskim. Zapowiedział również kolejne przetargi i kolejne realizacje odcinków tej drogi między Białymstokiem, a Lublinem.
W ramach inwestycji powstaną dwa dwujezdniowe fragmenty drogi ekspresowej S19, przystosowane do ciężkiego ruchu. Rodzaj konstrukcji nawierzchni, beton cementowy czy asfalt, wybierze wykonawca. Na trasie powstaną 3 węzły: Białystok Księżyno, skrzyżowanie z drogą wojewódzką numer 678, Białystok Starosielce, połączenie z jedną z głównych ulic Białegostoku - Popiełuszki, Węzeł Białystok Południe, skrzyżowanie z Drogi Krajowej 65. Węzeł ten zapewni relację Białystok – Lublin oraz możliwość dojazdu do granicy państwa w Bobrownikach.
Trasa północ-południe
Idea budowy międzynarodowego korytarza transportowego nazwanego Via Carpatia powstała w 2006 roku. Do inicjatywy przystąpiły wtedy Polska, Litwa, Węgry i Słowacja. W 2010 roku do projektu przystąpiły kolejne kraje; Bułgaria, Grecja oraz Rumunia.
REKLAMA
Trasa o parametrach autostrady lub drogi ekspresowej ma przebiegać wzdłuż wschodnich granic Unii Europejskiej z Kłajpedy, przez Kowno, Białystok, Lublin, Koszyce, Debreczyn i potem w stronę Rumunii i Bułgarii. Zakończenie tej trasy przewidziano w greckich Salonikach. Najdłuższy odcinek Via Carpatii ma przebiegać przez Rumunię. Długość trasy w tym kraju jest planowana na ponad 1500 kilometrów.
PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md
REKLAMA