Od 6 maja ruszają przedszkola i żłobki. Zobacz, na jakich zasadach
Od środy, 6 maja, mają być otwierane placówki opieki nad dziećmi – przedszkola i żłobki. Mogą, ale nie muszą. Zadecydują o tym organy założycielskie we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami. Rodzicom, którzy nie zdecydują się na posłanie dziecka do placówki, nadal będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
2020-05-05, 13:20
Posłuchaj
Resort pracy apeluje do samorządów, by z placówek w pierwszej kolejności mogły skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu.
Jak czytamy na stronach ministerstwa, „warto, aby pierwszeństwo uzyskały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.
Otwieranie żłobków - infolinia dla samorządów, dyrektorów i pracowników
Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej uruchomiło specjalną infolinię w zawiązku z ponownym otwarciem żłobków. Jak wyjaśniła Informacyjnej Agencji Radiowej wiceminister resortu Barbara Socha, infolinia stworzona została z myślą o samorządach, dyrektorach i pracownikach tych placówek.
Numer telefonu infolinii działającej od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00 to (22) 461 60 68.
Pod tym numerem można uzyskać informacje dotyczące procedur, które powinny być stosowane przy otwieraniu i działalności żłobków i klubów dziecięcych w czasie pandemii.
Także rodzice otrzymają wszelkie potrzebne informacje dotyczące możliwości posyłania do placówek swoich dzieci - zaznaczyła wiceminister Barbara Socha.
REKLAMA
Z wstępnych informacji resortu wynika, że zainteresowanie rodziców wysyłaniem dzieci do placówek obecnie nie jest duże, stąd nie powinno być problemu z nadmiernym obłożeniem żłobków, klubów dziecięcych oraz przedszkoli - podkreśliła wiceminister Barbara Socha.
Zgodnie z wytycznymi ministerstwa i Głównego Inspektora Sanitarnego w jednej grupie nie może być więcej niż dwanaścioro dzieci.
Wypłata zasiłku opiekuńczego dla rodziców, którzy nie wyślą dzieci do placówki, została wydłużona do 24 maja.
Otwieranie przedszkoli zgodne z wytycznymi resortu zdrowia i inspekcji sanitarnej
Stopniowe uruchamianie pracy przedszkoli będzie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi wydanymi przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
REKLAMA
Wytyczne Ministerstwa Zdrowia, GIS i MEN dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego
Bezpieczeństwo dzieci i kadry sprawującej opiekę priorytetem
Jak czytamy w wytycznych, kluczową kwestią jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków. Zaleca się, aby jedna grupa przedszkolna przebywała w wyznaczonych i stałych salach. W miarę możliwości w mniejszych grupach niż jest to uregulowane w rozporządzeniu MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli (Dz.U. z 2019. Poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2045).
Grupa przedszkolna - dzieci w zbliżonym wieku, sale bez pluszaków
Zaleca się również, aby grupa przedszkolna obejmowała dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień. Z sal powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, jak np. pluszowe zabawki.
Zgodnie z wytycznymi GIS prosi się rodziców, by nie przyprowadzali dzieci z objawami chorobowymi. Do placówki nie można posłać także dziecka, którego domownik odbywa kwarantannę.
REKLAMA
Wytyczne ws. personelu: obowiązują maseczki, preferowani opiekunowie poniżej 60. roku życia
Przypominamy, że podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą również personelu. Podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki nie musi on zakrywać ust i nosa. Z uwagi na bezpieczeństwo kadry sugerujemy, by do opieki nad dziećmi nie byli angażowani nauczyciele i pracownicy przedszkola powyżej 60. roku życia.
Każda placówka musi być wyposażona w podstawowe środki higieny, w tym płyn do dezynfekcji umieszczony w widocznym miejscu przy wejściu do budynku. Zalecamy również, aby placówki posiadały pomieszczenia potrzebne do izolacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Jak i komu zgłosić chęć skorzystania dziecka z przedszkola?
Rodzice, którzy chcą skorzystać z możliwości zapewnienia opieki przez przedszkole, powinni o tym fakcie powiadomić dyrektora placówki. Szczegółowe rozwiązania dotyczące trybu zgłaszania chęci uzyskania opieki nad dzieckiem, określi dyrektor danej placówki wspólnie z organem prowadzącym.
IAR, resort rodziny i pracy, edukacji, jk
REKLAMA
REKLAMA