X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Minister funduszy: pieniądze z UE zasilają walkę o ratowanie chorych i miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 13:45
Z programów unijnych na walkę z COVID przesunęliśmy kilkanaście miliardów złotych - powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Do wydania na ten cel  wciąż pozostało 30-40 mld złotych z unijnego budżetu na lata 2014-2020.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

- Każde pieniądze zasilające gospodarkę mają teraz charakter antykryzysowy, bo tego wymaga sytuacja. Przeznaczamy je na ochronę zdrowia, środki ochrony osobistej dla medyków i służb dbających o nasze bezpieczeństwo czy sprzęt niezbędny w szpitalach. Na przykład tylko z programu Infrastruktura i Środowisko, przekazaliśmy na te cele ponad 750 mln złotych. Dofinansowujemy również badania nad chorobami wirusowymi – ich diagnostyką, leczeniem i profilaktyką -podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Inwestycje w infrastrukturę pomagają gospodarce

W jej opinii mimo trudnych czasów pandemii, możliwe są obecnie także projekty rozwojowe. Tak więc fundusze europejskie w dalszym ciągu pomagają poszczególnym firmom rozwijać się i realizować nowatorskie projekty.


Laboratorium badania nauka biologia chemia F 1200.jpg
200 mln zł na innowacje, które pomogą walczyć z pandemią

Przykładem może być tutaj branża budowlana, na kondycję której, wpływ mają duże inwestycje infrastrukturalne realizowane przez sektor publiczny.

-Podpisujemy też nowe umowy na przygotowane projekty, np. na budowę kolejnych odcinków dróg. Takie inwestycje dają zatrudnienie i dochody wielu firmom, a im ich więcej przetrwa kryzys, utrzymując przy tym zatrudnienie, tym łatwiejsze będzie wyprowadzenie gospodarki na prostą po tym, jak już uporamy się z epidemią- stwierdziła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Skąd pochodzą pieniądze ?


-Chodzi o fundusze z unijnej polityki spójności, pozostałych nam do wykorzystania z unijnego budżetu na lata 2014-2020. Mamy już podpisanych ponad 61,5 tysiąca umów o dofinansowanie na całkowitą kwotę około 460 mld zł - powiedziała minister Jarosińska- Jedynak. 

-W tej kwocie z UE pochodzi 280,0 mld zł, co stanowi 83,7 proc. dostępnej dla nas puli na lata 2014-2020. W tej perspektywie polityki spójnośc,i KE wypłaciła dotychczas wszystkim państwom członkowskim fundusze w wysokości 114,1 mld euro. Z tej kwoty do Polski trafiło 30,7 mld euro, czyli 40 proc. z naszej puli -przypomina  minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jej zdaniem do zagospodarowania zostało jeszcze ok. 30-40 mld złotych i te pieniądze będą zainwestowane w walkę z koronawirusem i gospodarczymi skutkami pandemii. Legislacyjne zmiany wprowadzone na poziomie unijnym w połączeniu z naszą specustawą funduszową bardzo to ułatwiają.


polska unia europejska 1200.jpg
550 mln złotych wynegocjowane z UE na walkę z pandemią

Renesans idei państwa narodowych ?

-Pandemia pokazała, jak ważne jest dostosowanie budżetu do potrzeb każdego państwa członkowskiego oraz elastyczność i łatwość dostępu do instrumentów wsparcia. Wprowadzone w marcu i kwietniu – przy naszym wydatnym udziale – elementy elastyczności w zakresie zwiększonego współfinansowania wspólnotowego czy antykryzysowego przeznaczenia funduszy europejskich, powinny być zachowane - stwierdziła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jej zdaniem wśród priorytetowych wydatków antykryzysowych powinny znaleźć się, takie dziedziny jak turystyka, infrastruktura, rolnictwo, transport, służba zdrowia czy utrzymanie miejsc pracy.

A samemu procesowi dostosowania Wieloletnich Ram Finansowych do potrzeb kryzysu, powinno towarzyszyć szybkie uzgodnienie dodatkowych ambitnych instrumentów ożywienia gospodarczego.

PR24/IAR/PAP/sw


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożyczki z UE dla agroturystyki wschodniej Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2020 14:00
Szykują się zmiany w zasadach wykorzystywania funduszy UE, które pomogą firmom z branży turystycznej w Polsce Wschodniej przetrwać pandemię koronawirusa. Pożyczkę do 500 tys. zł można wykorzystać na wydatki związane z bieżącą działalnością. Chodzi o pożyczki w ramach instrumentu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odra będzie znowu żeglowna. Unia inwestuje w modernizację szlaku wodnego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2020 11:00
Są pieniądze na modernizację 22-kilkometrowego odcinka Odry. Prace przyczynią się do udrożnienia i przystosowania do III klasy drogi wodnej oraz przywrócenia możliwości transportowych szlaku żeglownego na rzece. Środki finansowe – na które podpisano już umowę – pochodzą z funduszy unijnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybka pomoc dla instytucji opieki. Pół miliarda złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 12:00
Sytuacja osób przebywających w instytucjach opieki całodobowej znacząco się poprawi. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wraz z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej włączyło do Funduszowego Pakietu Antywirusowego nowy zestaw działań. Projekty będą finansowane z pieniędzy unijnych w programie Wiedza Edukacja Rozwój.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieniądze z UE na zieloną transformację dla trzech województw. Znamy szczegóły planu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:30
Polska dostanie na to ponad 2 miliony złotych (0,5 miliona euro) z UE. Komisja Europejska pozytywnie oceniła wniosek przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).
rozwiń zwiń