X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Duże wsparcie dla pszczelarzy. Na trzyletni program trafi 100 milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 11:50
W ramach nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 budżet dla sektora produktów pszczelich wyniesie ponad 42 mln zł rocznie, co oznacza ponad 30 proc. więcej środków niż obecnie. Podczas Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE głównym tematem była dyskusja o postępach prac nad reformą WPR.
Sztuczna inteligencja będzie wykrywała warrozę u pszczół
Sztuczna inteligencja będzie wykrywała warrozę u pszczół Foto: Pixabay

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przypomniał, że trwają prace dotyczące opracowania Krajowego Planu Strategicznego w ramach nowej perspektywy Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027.

- Elementem jego jest m.in. interwencja w sektorze produktów pszczelich – zastąpi ona aktualnie realizowany program pszczelarski. Szacowany budżet tej interwencji to kwota ponad 42 mln zł rocznie, tj. ponad 30 proc. więcej niż obecnie - podkreślił.

100 mln zł dla pszczół

Ministerstwo przypomniało, że beneficjentami końcowymi pomocy z "Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022", są gospodarstwa pasieczne i indywidualni pszczelarze, których pasieki zostały zgłoszone lub zarejestrowane w rejestrze prowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii. O refundację środków finansowych mogą ubiegać się: związki pszczelarskie, stowarzyszenia pszczelarzy, zrzeszenia pszczelarzy, grupy producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej oraz spółdzielnie pszczelarskie.


Szef resortu rolnictwa zapowiedział także, iż ule staną wkrótce na dachu siedziby Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, który realizuje obecnie "Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022". Roczny budżet tego programu przekracza 33 mln zł, a całościowy budżet 3-letniego Programu przekracza 100 mln zł. Najwięcej środków wydatkowanych jest na zakup sprzętu pszczelarskiego oraz na walkę z warrozą.

Cele wymagają korekty

Podczas Nieformalnej Rady Ministrów Rolnictwa UE, która odbyła się  w formie wideokonferencji, minister Ardanowski zaprezentował polskie stanowisko na temat płatności bezpośrednich i Zielonego Ładu.

- Z punktu widzenia Polski konieczne jest zamknięcie dyskusji i podjęcie decyzji w odniesieniu do przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych, ponieważ od tego zależy wiele szczegółowych rozwiązań, w tym przede wszystkim sprawa wyrównania płatności bezpośrednich - powiedział.

W opinii Polski, w kontekście Zielonego Ładu należy podkreślić, że muszą zostać uwzględnione zarówno interesy rolników, jak i producentów sektora rolno-spożywczego oraz mieszkańców obszarów wiejskich.

- Na pewno cele Zielonego Ładu i tych strategii towarzyszących nie są przez nas kwestionowane, ale muszą być skorygowane i skoordynowane z innymi strategiami Unii Europejskiej tak, żeby interesy wsi i rolników nie były zagrożone - powiedział polski minister rolnictwa.

pszczoła miasto 1200.jpg
Pszczoły w wielkim mieście – jak obchodzić się z nimi bezpiecznie?

Trzeba przyspieszyć prace

Dla Polski nadal ważnym rozwiązaniem jest zwolnienie małych gospodarstw z warunkowości. Proponowany w rozporządzeniu horyzontalnym uproszczony system kontroli małych gospodarstw w zakresie warunkowości nie stanowi dobrego rozwiązania i wymaga dalszej dyskusji.

- Oceniamy bardzo pozytywnie propozycje prezydencji dotyczące nowego modelu wdrażania. Zaproponowane rozwiązania w zakresie kwot jednostkowych i raportowania należy utrzymać – to jest dobra praca prezydencji - podkreślił minister.

Ponadto Polska uważa, że do limitu wydatków na klimat i środowisko należy wliczać 100 proc. płatności ONW i, przynajmniej częściowo, inwestycje w II filarze. Dalszej dyskusji wymaga także sposób wdrożenia eko-schematów oraz zakres sektorów, w których można będzie stosować płatności związane z produkcją.

- Musimy przyspieszyć nasze prace nad wdrożeniem nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Tego oczekują rolnicy europejscy i tego wymaga Europa wychodząca z koronawirusa - zaznaczył.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/minrol.gov.pl/DoS, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspólna przyszłość ludzi i pszczół

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 05:00
Podobno Albert Einstein powiedział, że jeżeli pszczoły wyginą, to człowiekowi zostaną cztery lata istnienia. Ile jest w tym prawdy? Sprawdzał to w "Klubie Trójki" latem 2018 dr Tomasz Rożek. Teraz przypominamy ową audycję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie pszczoły - po co nam one?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:17
Liczba pszczelich pasiek w Polsce i na śwecie gwałtownie maleje. Całkowite wyginięcie pszczół byłoby katastrofalne w skutkach dla naszego ekosystemu. Dlatego istotne jest, by tworzyć i promować sieci miejskich pasiek. Co jest do tego potrzebne, jakie to ma znaczenie dla ekologii?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dbajmy o pszczoły. Bez nich świat będzie szary

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 09:40
Jedne z najbardziej pożytecznych istot na świecie - pszczoły, nie mają łatwego życia. Masowo są zabijane przez pryskane na uprawne pola i łąki pestycydy. Pszczołom zagrażają również ludzie, którzy mylą je z osami lub szerszeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pszczoły w wielkim mieście – jak obchodzić się z nimi bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2020 07:55
Za oknem budynku przy Myśliwieckiej 3/5/7 pewnego dnia zrobiło się wręcz czarno i to nie ze względu na pochmurną pogodę. Do naszego ogrodu wprowadziło się ponad tysiąc pszczół, tworząc tzw. rój naturalny, który można zaobserwować pomiędzy kwietniem a czerwcem, nawet w dużych miastach.
rozwiń zwiń