X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: bezpośrednie rozmowy w Brukseli szansą na sprawiedliwy podział funduszy w UE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:56
Jest wiele powodów, dla których wiele krajów może się nie zgodzić na zaproponowany podział unijnych funduszy. Ale na pewno dobre jest to, że dziś, gdy zaczyna się w Brukseli kolejny szczyt, europejscy liderzy mogą porozmawiać bezpośrednio. To przecież na tzw. zapleczu często dochodzi do porozumienia, o które trudno byłoby na sali plenarnej. Miejmy nadzieję, że ostatecznie budżet nie będzie łączony z praworządnością, a kary nie będą przeznaczone tylko dla państw naszego regionu – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock / Alexandros Michailidis
Posłuchaj
12:55 PR24_AAC 2020_07_17-09-07-00.mp3 Eksperci: bezpośrednie rozmowy w Brukseli szansą na sprawiedliwy podział funduszy w UE (Polskie Radio 24)

- Na pewno nie dojdzie do porozumienia na tym szczycie, czeka nas jeszcze kilka spotkań. Wiadomo, że Holendrzy i Szwedzi są ostro nastawieni, żeby nie zgodzić się na liberalizacje dotyczące przepisów związanych z przestrzeganiem praworządności i chcą wprowadzenia mechanizmów, które by to wymuszały, czy sprawdzały. Po stronie Europy Srodkowej istotne jest żeby ten system, gdyby został wprowadzony, przewidywał też kary finansowe dla Europy Zachodniej, a nie tylko Srodkowej – mówił Piotr Arak.


PAP Mateusz Morawiecki UE 2 1200.jpg
Negocjacje w Brukseli. Premier: nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności

W opinii Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej obecny szczyt będzie jednym z trudniejszych.

- Kraje południa będą dążyły do tego, by środki były rozdysponowywane w zależności od tego, kogo najbardziej dotknął COVID-19. Te, które dotknął mniej z uwagi na szybszą reakcję będą chciały zupełnie czegoś innego. Mogą wysunąć argument, że wprowadziły szybkie działania, ograniczyły swoją gospodarkę, zatrzymały epidemię a teraz będą karane za to mniejszym transferem środków – analizowała Agnieszka Durlik.

Wskazała np. na Austrię, która jest jednym z hamulcowych jeżeli chodzi o wielkość wydatkowania unijnych środków, a która długo nie zamknęła się z powodu sezonu narciarskiego. COVID roznosił się  szybciej po Europie, a Austrię dotknął relatywnie mniej.

- Do tej pory widzieliśmy w propozycjach KE uwzględnienie podziałów związanych z różnicami regionalnymi i kwestią mniejszego rozwoju gospodarczego (…). Raczej zatem bym się spodziewał, że dojdziemy do zgniłego consensusu i wszyscy przy stole będą równomiernie niezadowoleni – stwierdził Piotr Arak.

Fuzja z warunkami

Goście Rządów Pieniądza odnieśli się także do akceptacji Brukseli dla połączenia Orlenu i Lotosu i jego warunków.

- Przejęcie przez koncern zagraniczny 30 proc. akcji, o czym jest mowa w mediach, może wprowadzić ryzykowny element podziału rynku paliw. Jednak ta fuzja może umożliwić inwestowanie większych pieniędzy w rozwój ze względu na kumulację kapitału dwóch spółek. Ważne aby z tej fuzji wykorzystać jak najwięcej – mówiła Agnieszka Durlik.

Piotr Arak podkreślił, że fuzja Orlenu i Lotosu to marzenie od wielu lat. Problemem było zawsze to, że podmioty te są bezpośrednimi konkurentami.

- Fuzja nie może odbyć się kompletnie bez kosztów. Kluczowe jest teraz to, jaka będzie strategia połączonego podmiotu (…). Bardzo ważne będzie, żeby dotyczyła ona przechodzenia na nowe, bardziej zielone technologie – powiedział Piotr Arak.

PolskieRadio24.pl, Polskie Radio 24, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: Unia Europejska budżet ue

Czytaj także

"Bardzo niebezpieczny i radykalny dokument". Krasnodębski o raporcie ws. praworządności w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 10:09
- Raport komisji LIBE o Polce jest niebezpieczny, wyłania się z niego bardzo ponury obraz - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Możemy przezwyciężyć ten kryzys". Ursula von der Leyen o szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:06
- Stawka nie mogłaby być wyższa; jeśli zrobimy to we właściwy sposób, możemy przezwyciężyć ten kryzys i wyjść z niego silniejsi - powiedziała przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unijny szczyt w Brukseli. Merkel: spodziewam się bardzo trudnych negocjacji

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 11:02
- Konieczne jest wielkie zaangażowanie wszystkich stron, aby osiągnąć coś, co jest dobre dla Europy i jej obywateli w obliczu pandemii, i aby móc zareagować na gospodarcze trudności, które przeżywamy - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa unijny szczyt dotyczący budżetu i funduszu odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 13:55
Unijni przywódcy za zamkniętymi drzwiami w Brukseli próbują porozumieć się co do wydatków Wspólnoty w latach 2021-2027 i funduszy odbudowy po pandemii. Szczyt rozpoczął się po 10.00. Zaplanowany jest na dwa dni, ale nie wiadomo dokładnie, kiedy się skończy. Jeśli będzie szansa na porozumienie, europejscy przywódcy mogą zostać w belgijskiej stolicy nawet do niedzieli.
rozwiń zwiń