X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ułatwienia w kontaktach z fiskusem. Trwają prace nad e-urzędem skarbowym

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 10:21
Wkrótce dialog z fiskusem będzie prostszy i wygodniejszy. Resort finansów pracuje nad tzw. e-urzędem skarbowym. Dzięki niemu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe z fiskusem sprzed swojego komputera czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu - powiedział Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Nasze kolejne kroki w cyfryzacji usług to szersza oferta dla naszego klienta, zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych - stwierdził Koch.

E-urząd skarbowy coraz bliżej

- Intensywnie pracujemy nad udostępnieniem kompleksowej obsługi podatnika w przestrzeni wirtualnej, w tzw. e-urzędzie skarbowym, dzięki któremu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe na styku z fiskusem sprzed swojego komputera czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu - dodał.

Jego zdaniem symbolem realizowanej z sukcesem transformacji cyfrowej fiskusa jest wdrożenie centralnych systemów Poltax+ oraz Poltax2B+, dzięki którym zastąpiono kilkanaście lokalnych systemów użytkowanych osobno w 400 urzędach skarbowych w Polsce. Koch ocenił, że dzięki centralnym systemom udało się zautomatyzować wiele procesów biznesowych, np. poprzez wprowadzenie mikrorachunków podatkowych.

Ekspert zwrócił uwagę, że obecnie wyciąg z wpłat na mikrorachunki podatkowe zawierający ok. 1 mln pozycji automatycznie wczytuje się do systemu Poltax2B+ w czasie ok. 7 minut, a następnie rozksięgowuje się na kartach kontowych każdego podatnika.

- Poziom automatyzacji, jaki osiągnęliśmy w procesie księgowania wpływów podatkowych to nawet 98 proc. - dodał.

podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Poradnik Podatnika. Zobacz, jakie zawiera informacje o finansach i biznesie

Cyfrowa transformacja skarbówki

Wedle pełnomocnika innymi przykładami transformacji cyfrowej fiskusa jest automatyzacja zwrotów podatku PIT oraz centralna dystrybucja 1 proc. podatku do organizacji pożytku publicznego.

Transformacja cyfrowa została zrealizowana dzięki budowie wewnętrznego zespołu, złożonego zarówno z ekspertów resortu, jak i zewnętrznych specjalistów.

- Wzięliśmy pełną odpowiedzialność za realizację inicjatywy na własne barki. Pozwoliło to nam uniknąć długiej, kosztownej i często mało skutecznej procedury przetargowej, mającej na celu zamówienie usług u dostawcy zewnętrznego - stwierdził Koch.

Według Kocha pełna odpowiedzialność za transformacje IT po stronie resortu nie tylko przyspieszyła proces, ale również znacząco obniżyła koszty przedsięwzięcia, niemal do ułamka tego, co zaoferowałby rynek zewnętrzny w ramach przetargu publicznego.

- Zarządzanie zmianą w tak dużej organizacji, jak administracja skarbowa, nie jest procesem łatwym, oprócz zespołu projektowego wspierały nas izby administracji skarbowej - powiedział. Dodał, że w każdej z nich wyznaczono eksperta biznesowego, który zapewniał wsparcie dla urzędników, będących użytkownikami nowego systemu, odpowiadając na pytania, ale też zbierając sugestie.

PolskieRadio24.pl, PAP, MF, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przybywa oszustw w internecie. Jak nie dać się nabrać i nie stracić pieniędzy?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 11:59
Liczba finansowych oszustw internetowych rośnie lawinowo już od kilku lat. W tym roku skalę zjawiska dodatkowo potęguje pandemia koronawirusa - informuje "Rzeczpospolita". Do oszustw w cyberprzestrzeni wykorzystywane są przede wszystkim ataki typu phishing. Czy można się przed nimi ustrzec?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozliczenia po wcześniejszej spłacie kredytu pod lupą UOKiK. Ma być przejrzyście i sprawiedliwie

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 11:57
Dzięki tym działaniom Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów klienci instytucji finansowych mogą odzyskać dużo pieniędzy. Już w 2016 r. UOKiK wydał stanowisko, zgodnie z którym instytucja finansowa powinna rozliczyć się z klientem w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego. Rok temu interpretację tę potwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej i tym samym dostarczył jasną wykładnię, jak należy interpretować przepisy krajowe w tym zakresie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre wieści dla posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Więcej możliwości uzyskania premii

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 11:54
Posiadacze książeczek mieszkaniowych będą mieli pierwszeństwo przy naborze wniosków o zawarcie umowy najmu w programie "Mieszkanie na start" – poinformowało Ministerstwo Rozwoju. Oferta skierowana jest do miliona Polaków, którzy wciąż mają książeczki mieszkaniowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poradnik Podatnika. Zobacz, jakie zawiera informacje o finansach i biznesie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 17:29
Na portalu Poradnik Podatnika można znależć ekspercką wiedzę w postaci artykułów, webinariów i narzędzi diagnostycznych, które sprawdzają sytuację firmy i jej potrzeby. Poradnik ma być praktycznym wsparciem w walce z negatywnymi skutkami COVID-19 i kryzysu.
rozwiń zwiń