X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

W sierpniu inflacja lekko zwolniła. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:00
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2020 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Dane są zgodne z wcześniejszym tzw. szybkim szacunkiem Głównego Urzędu Statystycznego.

kredyt1200.jpg
Usługi bankowe będą coraz droższe. Instytucje finansowe szukają dodatkowych dochodów

Sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3 proc. r/r. - piszą we wtorkowej analizie eksperci Banku Pekao odnosząc się danych GUS.  Jak pisze w swojej analizie Bank Pekao, ceny towarów zwiększyły się o 1,5 proc. r/r, a ceny usług o 6,6 proc. r/r.

Poziom inflacji w ocenie analityków banku Pekao 

-Obserwujemy stopniową normalizację cen usług po okresie lockdownu, kiedy część cen była imputowana, co de facto oznaczało ich zamrożenie – wskazują eksperci banku. Dodają też, że ponowny wzrost zachorowań w ostatnich tygodniach wakacji ograniczył presję na wzrost cen usług turystycznych. "W porównaniu do lipca ceny w krajowej turystyce zorganizowanej obniżyły się o 0,7 proc., a w zagranicznej o 1,2 proc." - wyliczyli.


W ujęciu rocznym - jak wynika z analizy Banku Pekao - największy wpływ na wzrost CPI miały koszty związane z mieszkaniem (+5,7 proc.), ceny żywności (+3,1 proc.) oraz ceny w restauracjach i hotelach (5,7 proc.), których wkład do inflacji wyniósł odpowiednio 1,38 pp, 0,72 pp oraz 0,35 pp.

-Wolniejszy niż w lipcu wzrost cen w ubiegłym miesiącu to w głównej mierze zasługa słabnącej presji na wzrost cen żywności (+3,1 proc. r/r vs. +4,1 proc. r/r w lipcu). - napisano w analizie analityków banku Pekao.

Wskazano w niej również, że mniejszy niż miesiąc wcześniej wkład żywności do CPI został skompensowany przez wolniejszy spadek cen paliw (-12,3 proc. r/r w sierpniu wobec -16,1 (proc. r/r w lipcu). Podkreślono, że stabilizacji inflacji cen towarów towarzyszy słabnące tempo wzrostu cen usług.

-W oparciu o dostępne dane szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii obniżyła się w ubiegły miesiącu do 4,1 proc. z 4,3 proc. r/r. i był to pierwszy spadek tej miary inflacji od grudnia 2018 r. - napisali eksperci banku. Z prognoz analityków Pekao wynika, że sierpień zapoczątkował trend spadkowy inflacji bazowej, która na koniec tego roku może obniżyć się w okolice 3 proc. r/r.


inflacja 1200.jpg
Znamy wskaźnik inflacji za sierpień. Dane zaskakują

Wskaźnik inflacji w analizie banku ING BŚ

Inflację bazową podnosi rosnąca inflacja m.in. w cenach usług finansowych, ponieważ banki, by utrzymać rentowność po obniżkach stóp procentowych, podnoszą opłaty i prowizje - piszą analitycy ING Banku Śląskiego, komentując dane GUS.

Jak wskazują analitycy ING, niższa dynamika CPI w ujęciu rocznym to przede wszystkim zasługa niższych cen żywności, podczas gdy roczna inflacja cen energii i paliw pozostała bez zmian w sierpniu.

Piszą, że "drugim elementem stojącym za spadkiem rocznego wskaźnika CPI jest inflacja bazowa, która wg naszych szacunków spadła do poziomu 4,1 proc. r/r wobec 4,3 proc. r/r w lipcu".

Jak twierdzą, dane szczegółowe pokazują, że w sierpniu zaczęła obniżać się inflacja niektórych usług, m.in. w kategoriach restauracje i hotele, rekreacja i kultura (spadek rocznej inflacji w turystyce krajowej i zagranicznej) a także komunikacja (spadek rocznej inflacji sprzętu i usług).

Eksperci ING BŚ oczekują że średnio w III kw. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosną o 2,9 proc., by w kolejnych kwartałach obniżyć się do 2,3 proc. i 1,4 proc.

-W 2020 r. CPI zwiększy się średnio o 3,3 proc., a w 2021 r. wzrośnie o 1,8 proc. Niższej inflacji w ujęciu rocznym w kolejnych okresach sprzyjać będą efekty bazy oraz oczekiwane stopniowe zmniejszanie się inflacji bazowej. Presję inflacyjną ograniczać będzie opóźnione działanie recesji spowodowanej przez Covid-19 a także wciąż możliwy skok bezrobocia i niższy wzrost płac - prognozują analitycy ING BŚ.

Co na to eksperci ministerstwa rozwoju ? 

-We wrześniu inflacja utrzyma się na poziomie zbliżonym do obecnego, tj. ok. 3 proc. w ujęciu rocznym - ocenia MR. Według analityków utrzyma się wzrost cen żywności (o ok. 3,4 proc.) oraz tempo wzrostu cen związanych z mieszkaniem oraz zdrowiem i edukacją.

-Jednocześnie spodziewamy się ograniczonego spadku cen w transporcie (ok. 6,3 proc.) – prognozują eksperci resortu rozwoju.

Analitycy ministerstwa rozwoju zwrócili uwagę, że sierpień był kolejnym miesiącem z rzędu, w którym odnotowano spowolnienie spadku cen paliw do prywatnych środków transportu – w porównaniu z sierpniem 2019 r., ceny były niższe o 12,3 proc. wobec spadku w lipcu o 16,1 proc. i o 19,3 proc. w czerwcu 2020 roku.

-Przełożyło się to na wyhamowanie spadku cen transportu, który w sierpniu wyniósł 7,1 proc. w porównaniu ze spadkiem o 8,5 proc. w lipcu i 11,4 proc. w czerwcu tego roku – zaznaczyli analitycy resortu.

Handel zagraniczny na plusie

Główny Urząd Statystyczny podał dziś także dane dotyczące handlu zagranicznego Polski. Wynika z nich, że po lipcu mieliśmy nadwyżkę w handlu z zagranicą, wynoszącą 5,6 miliardów euro (blisko 25 milionów złotych).


PolskieRadio24.pl, PAP, GUS, md


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji w czerwcu. Ceny wzrosły w ciągu roku o 3,3 proc.

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 10:30
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2020 r. wzrosły rdr o 3,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka znowu zaskakuje. Produkcja przemysłowa na plusie

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 12:00
Po lepszych od oczekiwanych przez rynek danych o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw także dane o produkcji przemysłowej okazują się korzystniejsze od prognozowanych. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w czerwcu produkcja znalazła się na niewielkim, ale jednak plusie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista: trzeba obserwować wskaźniki dotyczące inflacji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 11:30
- Mamy niezły obraz naszej gospodarki, a to dzięki jej sile i zdrowym fundamentom, działaniom rządu i zaradności Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista, dr Marian Szołucha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: mamy wielką niepewność co do przyszłorocznego budżetu, ale jego projekt jest realistyczny

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 12:23
Sytuacja dotycząca przyszłego roku jest nieprzejrzysta, stąd rząd nie powinien wiązać sobie rąk przyjmowaniem projektu budżetu. Wystarczyłoby prowizorium pozwalające bardziej elastycznie reagować na dynamiczną rzeczywistość, z jaką mamy do czynienia – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spadł wskaźnik PMI dla przemysłu. Odczyt był jednak wyższy niż średnia z badań długoterminowych

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 12:50
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w sierpniu ukształtował się na poziomie 50,6 pkt. wobec 52,8 pkt. w lipcu – podała firma Markit. Konsensus PAP Biznes zakładał, że wskaźnik wyniesie 52,9 pkt.
rozwiń zwiń