X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wsparcie dla przedsiębiorców w czasie pandemii. Przybywa instrumentów pomocy dla firm

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 12:38
Przed nami kolejny, trudny okres dla niektórych firm w związku z kolejnym uderzeniem pandemii i ograniczeniami w działalności. Przedsiębiorstwa nie będą jednak pozostawione same sobie. Jak wynika z analizy ING Banku Śląskiego, w razie konieczności rząd będzie mógł wygenerować jeszcze dziesiątki miliardów złotych na wsparcie dla potrzebujących podmiotów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
Posłuchaj
02:24 PR1_AAC 2020_10_19-06-33-41.mp3 Przybywa instrumentów pomocy dla firm w dobie koronakryzysu (Aleksandra Tycner/PR1)

Główny ekonomista banku ING Rafał Benecki mówi, że finanse publiczne mogą wygenerować około 100 mld zł dodatkowego impulsu. Część może pochodzić z deficytu, a 40 miliardów złotych - z dotychczasowych funduszów antykryzysowych BGK i PFR.

Dodatkowo, w zeszłym tygodniu w życie weszła tzw. tarcza 5.0. Jest ona skierowana do kilku branż, które najbardziej odczuwają skutki epidemii koronawirusa. Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej mówi, że dzięki niej ponownie będą mogły być uruchomione instrumenty, które są najatrakcyjniejsze dla przedsiębiorców, w tym zwolnienie ze składek na ZUS i świadczenie postojowe.

- Rząd postanowił pomóc branży artystycznej, rozrywkowej, rekreacyjnej, turystycznej - dodaje.

siłownia free pusta free shutt 1200 .jpg
Dzisiaj konsultacje rządu z branżą fitness, weselną i handlową

Wsparcie dla dużych i dla małych firm

Przedsiębiorcy, tym razem już niezależnie od branży, mogą także skorzystać z nieoprocentowanych pożyczek w wysokości nawet 15 milionów złotych na okres 6 lat. Oferuje je Bank Gospodarstwa Krajowego.

- To produkt dla większych firm, które chciałyby się rozwijać. Jest również zmodyfikowany pakiet dla jednoosobowych działalności gospodarczych, oparty na unijnym mechanizmie, warty 13 mld zł - wskazuje Przemysław Ruchlicki.

Na 400 milionów złotych dofinansowania może natomiast liczyć sektor kultury. Nabór wniosków kończy się 21 października.

Jednocześnie, jak zauważa Rafał Benecki, sama wysokość środków, przeznaczonych na walkę ze skutkami epidemii, to nie wszystko.

- Te środki muszą być wydane w taki sposób, który zwiększy potencjał wzrostu gospodarki po kryzysie. Część może zostać wykorzystana na ratowanie miejsc pracy, ale część powinna też trafić na inwestycje - podkreśla.

Do tej pory na wsparcie gospodarki rząd wydał ponad 140 miliardów złotych.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes ZUS: zwolnienia ze składek i kolejne świadczenia postojowe to koszt ponad pół miliarda złotych

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 15:05
- Ogromne środki przeznaczone przez rząd na dodatkowe zasiłki opiekuńcze dla rodziców, lawinowo rosnące wydatki związane ze zwolnieniami lekarskimi to dotychczasowe koszty pandemii, których obsługą zajmuje się ZUS. Do tego dochodzi wsparcie przedsiębiorców i pracowników. Najnowsze, skierowane do turystyki, placówek kultury, i branży targowej, przewidziane w tarczy antykryzysowej 5.0 oszacowano na 550 mln zł. To postojowe i zwolnienie ze składek, których realizacją zajmie się ZUS - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo Rozwoju: 145 mld zł trafiło do przedsiębiorców dzięki tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 22:35
Według stanu na 16 października 2020 r. wartość przyznanej pomocy z tarczy antykryzysowej i finansowej wynosi 145 mld zł - przekazało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na swojej stronie internetowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blisko połowa firm ma już procedury dotyczące pracy zdalnej, ale ochrona danych kuleje

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 08:59
Prawie połowa firm, która wysłała pracowników do pracy zdalnej, opracowała odpowiednie procedury na tę okoliczność. Jednakże wielu pracujących zdalnie nie wie, jak zabezpieczać dane osobowe - wynika z badania Krajowego Rejestru Długów i serwisu ChronPESEL.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Gertruda Uścińska: ewentualne pełne oskładkowanie umów zleceń to 4 mld zł więcej wpłat do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 09:53
- Zmiany w zasadach płacenia składek dotyczyłyby głównie osób o średnich i wysokich dochodach. Ze względu na podniesienie kosztów przedsiębiorcy powinni mieć odpowiednie vacatio legis - mówi w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
rozwiń zwiń