X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dodatkowe miliardy złotych na inwestycje. Rządowy fundusz rozszerza zakres wsparcia samorządów

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 12:08
Sejm przyjął opracowaną przez Ministra Infrastruktury nowelizację ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki zwiększeniu dofinansowania o 3 mld zł, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych) będzie dysponował łącznie kwotą 39 mld zł.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/chasdesign

- Skala dotychczasowego zainteresowania pomocą rządu w modernizacji i budowie dróg lokalnych pokazała, jak bardzo potrzebne było wsparcie samorządów w realizacji ich zadań. Środki przekazane na dofinansowanie inwestycji na drogach powiatowych i gminnych w 2019 i 2020 r. pozwoliły na realizację ok. 7 tys. zadań o długości 10 tys. km. Dzisiaj poszerzamy zakres wsparcia. Z dofinansowania rządowego będą mogły skorzystać samorządy budujące obwodnice na drogach wojewódzkich, dodatkowe środki trafią też na zdania miejskie oraz polegające na poprawie bezpieczeństwa pieszych na przejściach – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Obwodnice, drogi w miastach i przejścia dla pieszych

Projekt ustawy zakłada rozszerzenie katalogu zadań mogących uzyskać dofinansowanie z Funduszu o obwodnice na drogach wojewódzkich; remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu, będącego siedzibą wojewody lub sejmikuwojewództwa; oraz na poprawię bezpieczeństwa pieszych na przejściach.


Limit środków przeznaczonych na obwodnice na drogach wojewódzkich wyniesie 2 mld zł, natomiast na zadania miejskie 1 mld zł. Nabór wniosków na te zadania będzie realizowany przez ministra właściwego do spraw transportu. Listy zadań rekomendowanych do dofinansowania będą zatwierdzane przez Prezesa Rady Ministrów.

autostrada stock 1200.jpg
Ruszył przetarg na ostatni odcinek autostrady A2

Samorząd województwa będzie mógł otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów realizacji. W przypadku obwodnic kwota przyznanych środków nie może być większa niż 100 mln zł, a w przypadku zadań miejskich – 30 mln zł. Nowelizacja zakłada finansowanie tych zadań jako inwestycji wieloletnich do 2028 r.


Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg będzie dofinansowywał ponadto rozwiązania związane z poprawą bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię. W Polsce wskaźnik wypadków z udziałem pieszych jest wyższy niż średnia unijna i wskaźniki większości krajów Unii Europejskiej. W funduszu wyodrębniona zostanie – w ramach zadań powiatowych i gminnych – podkategoria związana wyłącznie z poprawą bezpieczeństwa pieszych na przejściach. Dzięki dofinansowaniu będzie można na przykład zrealizować inwestycje wymuszające przestrzeganie ograniczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych, poprawiające widoczność pieszego, skracające drogę, jaką muszą pokonać piesi.


Budowa, przebudowa lub remont 3467 km dróg

Fundusz Dróg Samorządowych został utworzony w 2019 r. i cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów gmin i powiatów. Wsparcie inwestycji na drogach samorządowych ze środków FDS jest przewidziane do 2028 r. Dotychczas samorządy ukończyły ok. 1,7 tys. zadań o łącznej wartości dofinansowania wynoszącej 1,42 mld zł. W realizacji jest obecnie ponad 4,1 tys. inwestycji.


Środki przeznaczone na dofinansowanie zadań drogowych w ramach FDS w latach 2019–2020 pozwalają na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu blisko 9,5 tys. km dróg lokalnych. W 2019 r. przeznaczono na to w sumie 6 mld zł. Dofinansowanie z FDS otrzymało łącznie 4.280 tys. zadań na drogach powiatowych i gminnych o długości 6 tys. km.

W 2020 r. wsparcie rządowe uzyska 2.297 zadań, w tym 623 powiatowe i 1.674 gminne. Realizowana jest budowa, przebudowa lub remont 3.467 km dróg. Łączna wartość środków przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2020 r. to 3,2 mld zł.

W lipcu 2020 r. wojewodowie ogłosili nabór wniosków na dofinansowanie zadań powiatowych oraz zadań gminnych w 2021 roku. Na wsparcie zadań na drogach samorządowych zaplanowano 3,2 mld zł, w tym 2,6 mld zł na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg gminnych i powiatowych.

PolskieRadio24.pl/mi.gov.pl/DoS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unijne wsparcie dla budowy obwodnicy Kędzierzyna Koźla

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 13:45
Budowa obwodnicy Kędzierzyna Koźla będzie dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Umowa w ej sprawie została podpisana przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych i Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, która jest beneficjentem tej umowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozbudowa autostrady A2. Rusza przetarg na realizację inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 15:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację kolejnego odcinka autostrady A2 na wschód od Warszawy. Tym razem chodzi o fragment między miejscowością Swory a Białą Podlaską. W myśl planów GDDKiA autostrada A2 na całym odcinku między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami zakończy się w 2025 roku.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruszył przetarg na ostatni odcinek autostrady A2

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 12:21
Powstanie nowy odcinek autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską. Chodzi o fragment między węzłem Łukowisko a miejscowością Malinowiec.
rozwiń zwiń