Polska może wyjść z kryzysu w lepszym stanie niż inne kraje. Znamy nowy raport OECD

Polska może wyjść z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż inne kraje, dzięki sile swojej gospodarki - ocenił sekretarz generalny OECD Angel Gurría, odnosząc się do najnowszego raportu organizacji nt. Polski. Eksport to jeden z motorów polskiej gospodarki - zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

2020-12-04, 11:08

Polska może wyjść z kryzysu w lepszym stanie niż inne kraje. Znamy nowy raport OECD
Panorama Warszawy. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: TTstudio/ Shutterstock

W Warszawie odbyła się konferencja prasowa dot. raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - tzw. Przeglądu Gospodarzącego Polski, w którym uczestniczyli minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin i sekretarz generalny OECD Angel Gurría.

Wicepremier Gowin zwrócił uwagę, że "eksport pozostał jednym z motorów wzrostu naszej gospodarki w 2020 r.". Dodał, że pomimo "globalnego, negatywnego wpływu sytuacji pandemicznej, polski sektor MŚP odnotował istotne sukcesy we współpracy międzynarodowej". Wskazał na "włączenie się polskich przedsiębiorców w międzynarodowe łańcuchy dostaw, czy świadczenie usług na rynkach globalnych, m.in. w sektorze IT".


- Polska prawdopodobnie wyjdzie z kryzysu COVID-19 mniej poturbowana niż wiele innych krajów dzięki sile swojej gospodarki - ocenił, cytowany w komunikacie OECD Angel Gurría. Zwrócił uwagę, na szybką reakcję Polski na pandemię i podjęcie działań zapobiegających skutkom COVID.

- Jednak reformy mające na celu sprostanie długotrwałym wyzwaniom są teraz jeszcze bardziej istotne, jeśli Polska ma powrócić do tempa wzrostu poziomu życia obserwowanego w ostatnich latac - podkreślił.

Powiązany Artykuł

nbp 1200.jpg
NBP: szok spowodowany pandemią nie zagraża stabilności systemu finansowego w Polsce

Polska zmiana energetykę

Wicepremier Gowin Jarosław zwrócił uwagę na podejmowane w Polsce prace związanych z termomodernizacją czy programu stop smog, skierowany do najbiedniejszych, najbardziej zanieczyszczonych gmin.

- Wprowadzamy także nowy projekt dot. polityki energetycznej państwa do 2040 r., który przewiduje w zależności od scenariusza zmniejszenie udziału węgla w sektorze energetycznym do 37-56 proc. w 2030 r. i od 11 do 28 proc. do roku 2040 - mówił podczas piątkowej konferencji.

REKLAMA

- Chcemy, aby przejście na energię odnawialną zapewniło dodatkowe 300 tys. miejsc pracy - dodał.

OECD: skuteczne działania rządu, ale prognozy niepewne

W raporcie dot. Polski OECD stwierdza, że "chociaż szybkie wsparcie rządowe uchroniło firmy i gospodarstwa domowe przed najgorszym do tej pory szokiem gospodarczym, tempo wychodzenia z pandemii jest niepewne, a recesja może mieć bardziej długotrwałe konsekwencje". Jak zaznaczyli analitycy, w szczególności kryzys dotknął m.in. słabsze regiony i małe firmy. W ocenie OECD inwestowanie w "bardziej ekologiczną i sprawiedliwszą gospodarkę" wzmocni nasz kraj przy wychodzeniu z kryzysu związanego z COVID-19.

Recesja ma być łagodna

Jak wskazano w raporcie, pomimo wzrostu zakażeń COVID-19, raport prognozuje "stosunkowo łagodny spadek PKB" w Polsce o 3,5 proc. w 2020 r., po którym nastąpi odbicie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r.

OECD jest międzynarodową organizacją gospodarczą z siedzibą w Paryżu, utworzoną w 1961 r. Polska jest członkiem organizacji od 1996 r. Misją OECD jest poszukiwanie i promowanie najlepszych rozwiązań politycznych i gospodarczych, mających na celu poprawę jakości życia ludzi na świecie. Organizacja prowadzi też prace badawcze oraz koncepcyjne skupiające się na najważniejszych zagadnieniach społecznych oraz gospodarczych.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej