Unia Europejska i Wielka Brytania wracają do rozmów. Jest deklaracja szefowej KE

Negocjacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią w sprawie umowy handlowej będą kontynuowane. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen po rozmowie z premierem Borisem Johnsonem. Dziś upływał termin na osiągnięcie porozumienia.

2020-12-13, 13:50

Unia Europejska i Wielka Brytania wracają do rozmów. Jest deklaracja szefowej KE

Posłuchaj

Szefowa KE - negocjacje z Wielką Brytanią będą kontynuowane - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Poranna rozmowa, jak napisano w oświadczeniu, była pożyteczna i dotyczyła nierozwiązanych jeszcze kwestii.

- Nasze zespoły negocjacyjne pracowały ostatnio dzień i noc. I mimo wyczerpania po prawie rocznych rokowaniach, mimo faktu, że terminy były wielokrotnie przekraczane, uważamy, że w tym momencie odpowiedzialnym jest zrobić jeszcze jeden krok - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem zleciła negocjatorom kontynuowanie rozmów, aby sprawdzić, czy kompromis może być osiągnięty nawet na tak późnym etapie.

Zegar tyka

Nie wyznaczono na razie nowego terminu na osiągnięcie kompromisu. Do końca roku pozostały niecałe 3 tygodnie. Jeśli w tym czasie nie będzie zgody na nową umowę handlową, wtedy od stycznia kontakty Unii z Wielką Brytanią nie będą regulowane żadnym porozumieniem, zaczną obowiązywać cła i limity eksportowe i ogólne zasady Światowej Organizacji Handlu, co będzie niekorzystne dla obu stron.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Polska dostanie nawet 260 mld zł z Funduszu Odbudowy. Na co trafią środki?

Nie brakuje spornych tematów

Nierozwiązane są trzy kluczowe kwestie. Chodzi o dostęp unijnych rybaków do brytyjskich łowisk, o równe warunki konkurencji i stosowanie przez Wielką Brytanię unijnych norm środowiskowych, prawa pracy oraz zasad pomocy publicznej. Nie ma również zgody między Londynem a Brukselą w sprawie systemu rozwiązywania sporów w przyszłości i roli unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej