X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Tauron inwestuje w zieloną energię. W woj. łódzkim koncern zbuduje farmę wiatrową

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 09:16
Grupa energetyczna Tauron, która w trzech kwartałach tego roku zwiększyła produkcję energii ze źródeł odnawialnych o ponad 40 proc., kupiła projekt kolejnej farmy wiatrowej, która do sierpnia 2022 r. powstanie w woj. łódzkim. 15 turbin wiatrowych dostarczy łącznie 30 megawatów mocy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

W ubiegłym roku Grupa, realizująca strategię tzw. zielonego zwrotu, kupiła farmy wiatrowe o łącznej mocy 180 megawatów, a obecnie prowadzi kolejne projekty mniejszej mocy, m.in. wiatrowe i fotowoltaiczne.

Projekt farmy o docelowej mocy 30 MW, która powstanie w gminach Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim, Tauron przejął poprzez zakup spółki Wind T1, która dotąd prowadziła przedsięwzięcie. W komunikacie nie podano wartości transakcji. Pierwsze prace przy budowie mają rozpocząć się na przełomie marca i kwietnia przyszłego roku, a do użytku inwestycja ma być oddana w sierpniu 2022 r.


Posłuchaj
01:13 audio (online-audio-converter.com).mp3 Rzecznik prasowy Taurona Łukasz Zimnoch o nowej inwestycji w Łódzkiem (Tauron)

Cytowany w środowym komunikacie prasowym prezes Taurona Wojciech Ignacok przypomniał, że rozwój odnawialnych źródeł energii to priorytet inwestycyjny i rozwojowy Grupy, która za pięć lat w turbinach wiatrowych na lądzie chce dysponować mocą ponad tysiąca megawatów.

Obecnie Tauron dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. W ubiegłym roku Grupa podwoiła moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce.

Nie tylko energia z wiatru

Spółka realizuje też projekty budowy farm fotowoltaicznych. Zgodnie z założeniami zielonego zwrotu, do 2025 r. Tauron chce zainwestować w farmy słoneczne o łącznej mocy 300 MW. Jeszcze w tym roku na terenach po dawnej elektrowni w Jaworznie Grupa uruchomi pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV - zakłada on uruchomienie farm na terenach poprzemysłowych, o łącznej mocy ok. 150 MW.

Trwają też prace zmierzające do budowy elektrowni fotowoltaicznych Choszczno I i Choszczno II, składających się docelowo z 14 instalacji o łącznej mocy 14 MW. Obecnie trwają prace nad wyborem generalnego wykonawcy drugiego z tych projektów, który powinien rozpocząć się w lutym i zakończyć się do końca przyszłego roku. Natomiast przyłączenie i rozruch farmy Choszczno I nastąpi jeszcze przed końcem tego roku.

"Inwestycje w energetykę wiatrową i słoneczną mają być podstawą osiągnięcia założeń zielonego zwrotu w perspektywie 2030 roku. Tauron za 10 lat planuje wytwarzać ponad 65 proc. energii z OZE, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę" - przypomina Grupa w komunikacie.

AWiatrak.jpg
Energia z morskich farm wiatrowych popłynie w 2024 r. Powstaje nowy sektor polskiej gospodarki

W Polsce przybywa prosumentów

Niezależnie od planów Grupy w zakresie fotowoltaiki i energetyki wiatrowej, dynamicznie rośnie także liczba przyłączanych do sieci mikroinstalacji (głównie fotowoltaicznych) prosumentów. Dotychczas Tauron przyłączył do sieci energetycznej mikroinstalacje oraz inne odnawialne źródła energii o łącznej mocy ok. 1,7 gigawata. Grupa planuje uruchomienie programów inwestycyjnych, zwiększających potencjał do przyłączania kolejnych OZE oraz poprawiających elastyczność sieci dystrybucyjnej.

PolskieRadio24.pl, PAP, Tauron, md

Czytaj także

"Zielony zwrot" Taurona. Spółka kończy inwestowanie w energetykę konwencjonalną, stawia na OZE

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:05
Oddane w ostatnim czasie do eksploatacji nowe bloki energetyczne: węglowy w Jaworznie i parowo-gazowy w Stalowej Woli to ostatnie duże inwestycje Grupy Tauron w energetykę konwencjonalną. Od tej pory Grupa chce rozwijać wyłącznie odnawialne źródła energii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowoczesny i szybki górniczy wyciąg szybowy. TAURON Wydobycie inwestuje w kopalni Janina

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 13:17
Budowa poziomu 800 metrów w Zakładzie Górniczym Janina osiągnęła 90-proc. zaawansowania inwestycji – poinformowała spółka TAURON Wydobycie. Uruchomiono już zjazd ludzi jedną z największych klatek szybowych w Polsce. Dzięki temu prawie 20-krotnie skróci się czas dotarcia załogi do miejsc pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tauron stawia na energetykę offshore. Jest deklaracja prezesa firmy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 08:10
Chcemy, żeby w naszym portfelu była również energetyka wiatrowa na morzu. Mamy partnera, złożyliśmy wniosek, czekamy na decyzję dotyczącą koncesji - mówi "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes Tauronu Wojciech Ignacok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Energia z morskich farm wiatrowych popłynie w 2024 r. Powstaje nowy sektor polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 18:01
Rządowy projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych został skierowany do dalszych prac sejmowych. Dziś w pierwszym czytaniu przyjęła go Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych.
rozwiń zwiń