PKP PLK: mniej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w minionym roku

O kilkanaście procent zmniejszyła się liczba wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych w 2020 roku. Raport w tej sprawie przedstawił zarządca sieci – PKP Polskie Linie Kolejowe. Wynika z niego, że zeszły rok był najbezpieczniejszy w historii. Z jednej strony wpłynęła na to pandemia i nieco mniejsze natężenie ruchu. Z drugiej strony PKP PLK cały czas inwestuje w poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych.

2021-01-25, 12:10

PKP PLK: mniej wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych w minionym roku
PKP PLK przypominają, aby nie lekceważyć znaku stop i czerwonego światła przed przejazdem kolejowym.Foto: Shutterstock

O 23 zdarzenia zmniejszyła się liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych z udziałem kierowców w 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem. Niebezpieczne zdarzenia na przejazdach w zdecydowanej większości wynikają z niezachowania ostrożności przez kierowców, brawury i łamania przepisów. W 2020 roku było 140 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. To o 14% mniej niż rok wcześniej, gdy odnotowano 163 zdarzenia. W 2019 roku zginęło 37 osób, a w 2020 mniej, bo 32 osoby. Zmniejszenie liczby zdarzeń, to nie tylko mniej tragedii, ale także mniejsze zaangażowanie służb ratunkowych i mniej przerw w ruchu pociągów.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na kolei. Przybywa zabezpieczeń oraz bezkolizyjnych skrzyżowań. Największymi wrogami bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych są pośpiech, ignorancja i brawura. Dlatego  kolejny rok prowadziliśmy kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd – "Szlaban na ryzyko", która przypomina o rozsądnym zachowaniu – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Podstawowe błędy kierowców na przejazdach kolejowo-drogowych to ignorowanie znaku stop i włączonych czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki, omijanie slalomem zamkniętych półrogatek oraz wjeżdżanie na tory w momencie, gdy nie ma miejsca na zjazd z przejazdu.

Powiązany Artykuł

pociąg tory stock 1200.jpg
Kolejarze wybudują przejścia nad torami. Umowa na inwestycję w Pruszkowie podpisan

Jak poprawić bezpieczeństwo przejazdów?

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają żółte naklejki PLK. Informacje w formie żółtych naklejek są umieszczone na wszystkich przejazdach. Znajdują się od wewnętrznej strony krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Jeśli na przejeździe zepsuje się samochód lub zablokujemy tory, informacje umieszczone na naklejce mogą zapobiec tragedii na torach.

REKLAMA

Każda naklejka posiada trzy ważne numery. Pierwszy to indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego. Drugi to numer alarmowy 112, który należy wybrać w przypadku zagrożenia życia. Operator 112 po podaniu numeru skrzyżowania będzie w stanie precyzyjnie określić gdzie należy wysłać pomoc. Ma także możliwość szybkiego łącza z kolejarzami, którzy mogą wstrzymać ruch pociągów na linii. Trzeci numer to numer awaryjny, na który można zgłaszać usterki nie zagrażające bezpośrednio życiu.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa budowane są bezkolizyjne skrzyżowania, zwiększa się liczba zabezpieczeń na przejazdach. Kampania społeczna "Bezpieczny Przejazd" informuje jak właściwie zachować się na skrzyżowaniu kolejowo-drogowym. Kolejarze starają się likwidować przejazdy w poziomie szyn i zastępować je wiaduktami lub tunelami. Niedawno umowy na tego typu inwestycje podpisano z władzami samorządowymi Pruszkowa, a wcześniej z władzami Warszawy.

Większy ruch, tragiczne wypadki

Kolejarze podkreślają, kierowca i pasażerowie samochodu uderzonego przez pociąg mają bardzo małe szanse na przeżycie. Auto, które waży mniej więcej półtorej tony może być zmiażdżone przez lokomotywę, która waży kilkadziesiąt ton. Zwracają też uwagę na rosnącą szybkość pociągów, a co za tym idzie, na konieczność zachowania na przejeździe wyjątkowej uwagi i czujności.

Od wielu lat PKP Polskie Linie Kolejowe prowadzą kampanię edukacyjną Bezpieczny przejazd – "Szlaban na ryzyko!", której celem jest zwrócenie uwagi na prawidłowe zachowania w okolicach przejazdów kolejowo – drogowych.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej