more_horiz
Gospodarka

Syntetyczne mięso na pomoc planecie. Przymus czy smaczna alternatywa?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:12
''Uważam, że wszystkie bogate kraje powinny przejść na 100-proc. syntetyczną wołowinę. Można się przyzwyczaić do różnicy w smaku, a z czasem będzie smakować jeszcze lepiej.'' W ten sposób Bill Gates przekonuje nas do steków "z plastiku". Czy to koniec ery prawdziwego mięsa?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Alexandr Popel

Liderzy przemysłu hodowlanego wezwali założyciela Microsoftu i miliardera filantropa Billa Gatesa do podjęcia dalszych badań nad produkcją zwierzęcą po tym, jak wezwał do polityki wymagającej od ludzi w bogatych krajach, aby jeść "100 procent syntetycznej wołowiny".

Czytaj także:
shutterstock_lockdown zamknięte restauracja 1200 gastronomia free.jpg
MRPiT: wkrótce nowe propozycje pomocy dla firm objętych lockdownem

Gates, który zainwestował w startupy mające na celu produkcję syntetycznego mięsa ujawnił swoje plany w wywiadzie promującym jego nową książkę "Jak uniknąć katastrofy klimatycznej".

W wywiadzie z MIT Technology Review Gates powiedział, że nie sądzi, iż syntetyczną wołowinę jeść będzie najbiedniejsze 80 krajów na świecie.

- Ale myślę, że wszystkie bogate kraje powinny przejść do 100 procent syntetycznej wołowiny - stwierdził.

Plany multimiliardera idą znacznie dalej. Planuje zastosować na rynku mięsa regulacje prawne (np. zielony podatek), tak aby ludziom rzeczywiście zaczęło się opłacać przejść na syntetyczne mięso i porzucić mięso zwierzęce. Ambicją jest redukcja emisji metanu powstającego w trakcie hodowli zwierząt. Gates opisał problem zmniejszenia emisji metanu jako "bardzo trudny", stwierdzając, że nawet te wysiłki nie będą wystarczające.

Odnosząc się do jednego z zakupionych startupów, Gates powiedział w wywiadzie dla MIT, że nie jest pewien, czy mięso uprawiane w laboratorium takim jak Memphis Meats będzie kiedykolwiek opłacalne, ale - jak dodał - firmy Impossible Foods i Beyond Meat produkujące mięso na bazie białka roślinnego utrzymują niezłą jakość i całkiem konkurencyjne ceny.

W swojej nowej książce Amerykanin stwierdza, że użycie regulacji, aby wymusić przejście na syntetyczne mięso, jest tylko jedną z szerokiej gamy polityk rządowych, które ostatecznie będą potrzebne, aby uniknąć katastrofy klimatycznej.

W odpowiedzi na jego wezwanie, by kraje rozwinięte zastąpiły wołowinę syntetycznym mięsem, które - jak się wydaje - wywołało na całym świecie przychylne reakcje mediów, w mediach społecznościowych pojawiły się głosy wzywające Billa Gatesa do "poświęcenia większej ilości czasu na zbadanie sektora hodowlanego".

Według holenderskiej firmy technologicznej Mosa Meat i hiszpańskiej Biotech Foods cena wyprodukowania hamburgera z mięsa wyhodowanego w laboratorium spadnie w 2021 roku do 10 dolarów.

Czytaj także:
woda 1200.jpg
Sto milionów złotych na małą retencję. Ruszył nabór wniosków w programie "Moja woda"

Pierwszego hamburgera z wołowiny wyhodowanej w laboratorium (przy użyciu niewielkiej ilości komórek zwierzęcych wyhodowanych w warunkach laboratoryjnych) współzałożyciel Mosa Meats, Mark Post, wyprodukował w 2013 roku kosztem 250 000 euro (280 400 dolarów). Finansowanie zapewnił współzałożyciel Google'a - Sergey Brin. Mosa Meat i Biotech Foods twierdzą, że od tego czasu koszty produkcji drastycznie spadły. Średni koszt wyprodukowania kilograma mięsa wyhodowanego w laboratorium (znanego również jako mięso hodowlane) wynosi obecnie około 100 euro (112 dolarów), co jest znacznie niższą kwotą od 800 dolarów podawanych rok temu przez izraelską firmę biotechnologiczną Future Meat Technologies.  

Mimo wszystko Bill Gates twierdzi, że nie jest wegetarianinem i nadal lubi okazjonalnie zjeść cheeseburgera.

PolskieRadio24.pl /Beefcentral/ TechnologyReview/ mib

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem