Trwa kosmiczny wyścig miliarderów. Na razie Elon Musk jest liderem
Podbój kosmosu stał się wyzwaniem dla właściciela Amazona Jeffa Bezosa, twórcy rakiety nośnej Blue Origin, Richarda Bransona, właściciela Virgin Galactic oraz Elona Muska, założyciela firmy Space X. Na razie wygrywa ten ostatni, bo to jego rakieta Falcon 9 z załogowym modułem Dragon poleciała dziś na stację ISS. A rakietę Space X wybrała NASA do załogowego lotu na Księżyc w roku 2024.
2021-04-23, 20:00
Dzisiaj należąca do SpaceX rakieta Falcon 9 udanie wystartowała z bazy NASA na Florydzie w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Rakieta wyniosła na orbitę na pokładzie kapsuły Dragon czworo astronautów NASA, ESA i japońskiej agencji JAXA.
Jest to pierwszy załogowy start rakiety użytej już we wcześniejszych misjach.
Na pokładzie wyprodukowanej przez SpaceX kapsuły Crew Dragon, nazwanej Endeavor, jest czworo astronautów: dowódca misji Shane Kimbrough, pilot Megan McArthur oraz Japończyk Akihiko Hoshide i reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) Francuz Thomas Pesquet.
Podróż do orbitującej 400 km nad Ziemią ISS będzie trwać niemal pełne 24 godziny. Obie części rakiety odłączyły się od kapsuły, a część używana w pierwszej fazie lotu samodzielnie wylądowała na dronie-statku nazwanym "Of Course I Still Love You" na Atlantyku. Kapsuła porusza się z prędkością ponad 27 tys. km/h.
REKLAMA
Wyścig trzech miliarderów w podboju kosmosu: Elon Musk, Jeff Bezos i Richard Branson
Tym samym Elon Musk zrobił kolejny krok w wyścigu miliarderów w podboju kosmosu. Uczestniczy w nim jeszcze dwóch najbogatszych ludzi świata - właściciel Amazona Jeff Bezos, twórca rakiety nośnej Blue Origin (podobnej do SpaceX), oraz Richard Branson, twórca Virgin Galactic i Virgin Orbit.
Powiązany Artykuł
Specjalistka w ESA: Księżyc będzie bazą do dalekich podróży w przestrzeń kosmiczną
Elon Musk od 2002 realizuje swoje kosmiczne marzenia
Przypomnijmy - Space Exploration Technologies Corporation (SpaceX) – amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego, zostało założona w 2002 r. przez Elona Muska, współtwórcę firm Zip2 oraz PayPal i prezesa Tesla Motors. Fundusze uzyskane z poprzednich projektów Musk zainwestował w technikę kosmiczną.
Jego celem jest budowa silników rakietowych i rakiet nośnych oraz statków kosmicznych, w tym także załogowych. Kluczem do osiągnięcia sukcesu ma być znaczne zmniejszenie kosztów wynoszenia ładunku na orbitę. Przede wszystkim, SpaceX projektuje i buduje serię rakiet orbitalnych Falcon i statków kosmicznych Dragon.
Powiązany Artykuł
Megakonstelacja Elona Muska. Sieć telekomunikacyjna w kosmosie
Dragon ma jeden cel – dostarczanie zaopatrzenia na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS)
Statek kosmiczny, którego głównym zadaniem jest dostarczanie zaopatrzenia na Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Pierwszy zakontraktowany lot do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach programu COTS odbył się w październiku 2012 r. Dragon składa się z hermetycznej kapsuły oraz członu bagażowego.
REKLAMA
Jest to już też trzecia wspólna załogowa misja NASA i firmy SpaceX miliardera Elona Muska i trzecia w ciągu 11 miesięcy, co jest nadzwyczajnie szybkim tempem. Użyta do piątkowego startu rakieta Falcon 9 jest tą samą, za pomocą której odbyła się pierwsza pełna misja transportu astronautów na ISS w listopadzie 2020 roku.
Powiązany Artykuł
NASA poinformowała, która firma dostarczy statek kosmiczny do załogowego lotu na Księżyc
2 marca 2019 roku odbył się pierwszy testowy lot na ISS (DM-1) załogowej wersji kapsuły, nazwanej Crew Dragon. W trakcie tego testu zamiast astronautów na pokładzie znajdował się manekin o imieniu Ripley.
PAP, Reuter, SpaceX, jk
REKLAMA