X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Piątek 30 kwietnia jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o świadczenie 500+

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:50
Do końca kwietnia można złożyć wnioski o świadczenie 500+. To ważne dla zachowania ciągłości jego otrzymywania. Przypomnijmy - począwszy od 2021 roku prawo do wypłaty 500+ jest ustalane na nowy okres oświadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2022.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Jak wyjaśniała w radiowej jedynce Marlena Maląg, minister rodziny i pomocy społecznej, aby zachować ciągłość otrzymywania świadczenia, należy złożyć wniosek w kwietniu. Wtedy płynnie świadczenie będzie wypłacane w kolejnych miesiącach. Jeśli zrobimy to po 30 kwietnia, to świadczenie otrzymamy z wyrównaniem, ale trzeba będzie na nie chwilę poczekać.


maląg free twitter 1200.jpg
"To wielka inwestycja w polską rodzinę". Marlena Maląg o pięciu latach z programem 500+

Wnioski najwygodniej składać przez internet: poprzez system Emp@tia Ministerstwa Rodziny, poprzez bankowość elektroniczną lub portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - radzi minister Marlena Maląg.

Nowe terminy składania wniosków na okres świadczeniowy 2021/2022

Nowy okres świadczeniowy 2021/2022 w ramach programu Rodzina 500+ będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. - co gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia od pierwszego miesiąca nowego okresu.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2021 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca 2021r.


Marlena Maląg 1200.jpg
Marlena Maląg: program inwestowania w rodzinę będziemy nie tylko kontynuować, ale wręcz rozwijać

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiące czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia 2021 r.

Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca 2021 r.),  świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

W kolejnych miesiącach będzie obowiązywał następujący mechanizm::

W przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 lipca do 31 lipca 2021 r., przyznanie świadczenia następuje za miesiące od lipca, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.


rodzina relaks czas wolny shutter 1200 fizkes.jpg
Dla połowy polskich rodzin 500+ jest filarem budżetu. Znamy wyniki badania

W przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od sierpnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do 31 października 2021 r.,

W przypadku złożenia wniosku na nowy okres w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.

Do polskich rodzin trafiło 144 mld zł

Dotychczas do polskich rodzin dzięki programowi Rodzina 500+ trafiły ponad 144 miliardy złotych.

Program 500+ wyciągnął także wiele rodzin z ubóstwa, w tym z ubóstwa skrajnego. W pierwszych latach  funkcjonowania zmniejszyło się ono  z 6,5 procent  do 4,3 procent w roku 2018 – mówiła Karolina Banaszek, rzecznik prasowy GUS. Największy spadek poziomu ubóstwa GUS odnotował wśród gospodarstw wielodzietnych.

Rocznie na jedno dziecko można otrzymać z programu Rodzina 500+ 6 tysięcy zł. Dlatego warto pamiętać o złożeniu wniosku do końca kwietnia, by zachować ciągłość wypłaty tego świadczenia.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, md, jk

Czytaj także

Wsparcie rodziny, ochrona małżeństwa, dzieci i emerytów. Zobacz, co zakłada Karta Rodziny

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 11:00
- Dla każdego państwa rodzina jest fundamentem jego istnienia - oświadczył prezydent Andrzej Duda podpisując Kartę Rodziny. Znalazły się w niej programy prorodzinne oraz zapisy dotyczące obrony instytucji małżeństwa. Karta zakłada także wprowadzenie innych nowych programów wsparcia, jak bon turystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak zmienia się Polska. 5 lat funkcjonowania programu "Rodzina 500+"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 12:10
1 kwietnia mija pięć lat od uruchomienia "Rodziny 500+". Zgodnie z danymi resortu rodziny i polityki społecznej, od 1 kwietnia 2016 roku, na wypłaty w ramach programu przeznaczonych zostało ponad 141 mld zł, a świadczeniem wychowawczym objęto 6,6 mln dzieci. W połowie 2019 r. zmieniono jego zasady, od tamtej pory oferuje dofinansowanie również na pierwsze dziecko, bez względu na poziom dochodów gospodarstwa domowego.
rozwiń zwiń