Przełom dla bankowości w USA? Cyfrowy dolar coraz bliżej

2021-05-26, 11:03

Przełom dla bankowości w USA? Cyfrowy dolar coraz bliżej
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Svetlana Lukienko/ Shutterstock

Rezerwa Federalna posuwa się naprzód w swoich wysiłkach zmierzających do opracowania własnej waluty cyfrowej. Chociaż bank centralny nie określił żadnych konkretnych planów dotyczących waluty, przewodniczący Jerome Powell powołał się na postęp technologii płatności i powiedział, że Fed "uważnie monitoruje i dostosowuje się" do tych innowacji.

Latem tego roku Fed ma zamiar wydać dokument badawczy, który będzie opisywał potencjalne implikacje wprowadzenia cyfrowego dolara.

- Efektywne funkcjonowanie naszej gospodarki wymaga, aby ludzie mieli wiarę i zaufanie nie tylko do dolara, ale także do sieci płatniczych, banków i innych dostawców usług płatniczych, którzy umożliwiają codzienny przepływ pieniędzy - powiedział Powell w komunikacie wideo. - Koncentrujemy się na zapewnieniu bezpiecznego i efektywnego systemu płatności, który zapewnia szerokie korzyści amerykańskim gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom, a jednocześnie stawia na innowacje – stwierdził.

Fedcoin pozwoliłby ludziom na dokonywanie transakcji bez otwierania konta bankowego - jak fizyczna gotówka, ale przy użyciu aplikacji w telefonie zamiast fizycznego portfela. Fedcoin byłby również trudniejszy do kradzieży niż w przypadku ataku na konto bankowe, które może zostać zhakowane. Ponadto, elektroniczny dolar pozostawiałby ślad, który pozwoliłby rządowi śledzić przestępców w razie potrzeby.

Powiązany Artykuł

1200_bitcoin_shutterstock.jpg
Coraz większa energochłonność bitcoina. Ile kosztuje utrzymanie systemu kryptowaluty?

Przedstawiciele Fedu podkreślali, że ważne jest, aby emisja cyfrowej waluty banku centralnego była prawidłowa, a nie aby brać udział w wyścigu z innymi globalnymi bankami. Działania wielu krajów, w tym Chin, w zakresie cyfrowej waluty banku centralnego (ang. CBDC) zintensyfikowały dyskusję na temat tego, jak agresywnie powinien działać Fed. Postępy Chin wzbudziły obawy, że mogą one podważyć pozycję dolara jako światowej waluty rezerwowej.

- Potrzeba trochę czasu, aby zrobić to dobrze - powiedział David Treat, lider segmentu biznesowego blockchain w Accenture, która prowadzi publiczno-prywatną inicjatywę badawczą dotyczącą CBDC. - Mówimy o cztero- lub pięcioletniej podróży do rzeczywistej dostępności i wykorzystania waluty cyfrowej.

Powell odniósł się do rosnącej popularności walut cyfrowych, takich jak bitcoin, choć stwierdził, że pozostają one nieefektywnymi mechanizmami płatniczymi. Stablecoins, które są powiązane z konkretnymi walutami, oferują inne korzyści.

- Postęp technologiczny oferuje również nowe możliwości bankom centralnym, w tym Fedowi - powiedział Powell. Dodał, że podczas gdy mogą być stosowane różne struktury i technologie, CBDC może być zaprojektowany do użytku przez ogół społeczeństwa.

Fed od kilku lat bada systemy płatności i planuje wypuścić produkt o nazwie FedNow, prawdopodobnie w 2023 roku, który rozwiązałby wiele kwestii dotyczących potrzeby natychmiastowości w transakcjach, a także trudnej sytuacji osób nieubankowionych.

Powiązany Artykuł

shutt blockchain 1200.jpg
Era blockchain. Sprawdź, jak działa to przełomowe rozwiązanie

Agencja Bloomberga argumentuje na rzecz cyfrowego dolara: "Fed, który jest scentralizowanym i już zaufanym podmiotem, nie musi wydawać ogromnych ilości energii elektrycznej na ponowne ustanowienie zaufania za każdym razem, gdy ktoś chce wydać cyfrowego dolara. Zamiast tego mógłby po prostu rozliczyć transakcję, tak jak robi to każdy bank, tanio i łatwo. Tak długo, jak ludzie ufają Fedowi, że nie ukradnie ich pieniędzy (a dlaczego miałby, skoro może drukować tyle, ile mu się podoba?), system płatności Fedu mógłby być niewiarygodnie tani, nie opierając się w ogóle na żadnej technologii kryptowalutowej".

Cyfrowe monety stanowią kolejną drogę, którą podążają banki centralne, aby uczynić płatności bardziej efektywnymi. Mimo wszystko wciąż jednak pozostaje wiele problemów natury praktycznej związanych z implementacją walut cyfrowych.

PolskieRadio24.pl/ CNBC/ Bloomberg/ Fed/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej