Era blockchain. Sprawdź, jak działa to przełomowe rozwiązanie
Ministerstwo Finansów wspólnie z PKO BP oraz Krajową Izbą Rozliczeniową uruchomiło system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych oparty na blockchain. Ta nowatorska technologia okazuje się coraz bardziej przydatna w wielu dziedzinach życia. Wyjaśniamy dlaczego.
2021-02-03, 05:55
Blockchain to technologia przechowywania i przesyłania informacji, która jest przejrzysta, bezpieczna i działa bez centralnego organu kontroli. Blockchain stanowi bazę danych, która zawiera historię wszystkich wymian pomiędzy jej użytkownikami od momentu jej utworzenia. Ta baza danych jest bezpieczna i rozproszona: współdzielona przez różnych użytkowników oraz pozbawiona pośredników. Te cechy pozwalają każdemu użytkownikowi na sprawdzenie ważności łańcucha.
Transakcje wymiany zawierane pomiędzy użytkownikami sieci grupowane są w bloki. Każdy blok jest zatwierdzany przez węzły sieci zwane "górnikami" przy użyciu technik, które zależą od rodzaju blockchain.
Powiązany Artykuł
Inwestorzy wracają na warszawską giełdę. Wzrosły obroty i liczba nowych rachunków maklerskich
Przykładowo, w blockchainie Bitcoina technika ta nazywana jest "Proof-of-Work" i polega na rozwiązywaniu problemów algorytmicznych. Po zatwierdzeniu bloku jest on znakowany i dodawany do blockchain. Transakcja jest wtedy widoczna zarówno dla odbiorcy, jak i dla całej sieci.
Blockchain w finansach
Sektor finansowy pokłada nadzieję w blockchainie jako możliwości zastąpienia drogich i nieefektywnych systemów płatności. Waluta cyfrowa jest obecnie być może najlepiej znanym zastosowaniem technologii blockchain. Potencjał kryptowalut dostrzegają banki centralne i firmy inwestycyjne o globalnym zasięgu.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Inwestycje przy niskich stopach procentowych. Kilka opcji do wyboru - zobacz, jakie
Przykładowo, Fidelity Investments uruchomiła swój pierwszy fundusz Bitcoin. Z kolei banki centralne badają kryptowaluty pod kątem możliwości ich zastosowania w płatnościach konsumenckich i rozliczeniach międzybankowych. Szacuje się, że ponad 40 banków centralnych przymierza się do zastosowania technologii blockchain w systemie finansowym.
W raporcie opracowanym na potrzeby Bank of Singapore ekonomiści stwierdzili, że kryptowaluty mają potencjał, aby częściowo zastąpić złoto jako nośnik wartości.
Zanim to jednak nastąpi, kryptowaluty muszą pokonać przeszkody takie jak wysoka zmienność cen, kwestie regulacyjne i ryzyko utraty reputacji.
Powiązany Artykuł
Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku
- Po pierwsze, inwestorzy potrzebują godnych zaufania instytucji, aby móc bezpiecznie przechowywać waluty cyfrowe. Po drugie, płynność musi się znacznie poprawić, aby zmniejszyć zmienność do możliwych do opanowania poziomów - stwierdza Mansoor Mohi-uddin, główny ekonomista Bank of Singapore.
- Jeśli uda się rozwiązać te problemy, kryptowaluty mogą znaleźć swoje miejsce w portfelach inwestorów jako potencjalna bezpieczna przystań i środek do dywersyfikacji aktywów - powiedział.
''Kryptowaluty mają tę zaletę, że można je łatwo przenosić i przechowywać w porównaniu z metalami szlachetnymi, choć są również podatne na kradzież poprzez włamania hakerskie" - czytamy w raporcie Bank of Singapore.
- Rządy są bardzo ostrożne wobec każdej technologii, która mogłaby potencjalnie wypierać waluty narodowe. Zmniejszyłoby to zdolność decydentów do drukowania pieniędzy podczas kryzysów gospodarczych - dodał Mohi-uddin.
REKLAMA
Morze możliwości
Technologia Blockchain może również wprowadzić nowe modele zarządzania aktywami. Można na przykład rejestrować transakcje nieruchomościami, zachowując wyraźny ślad właścicielski każdej z nich. Podobnej klasyfikacji i zabezpieczeniu można poddać dzieła sztuki. W takim systemie istniałyby profesjonalne agencje, które nadzorowałyby cyfrowe zarządzanie nieruchomościami lub dziełami sztuki i tworzyły wyspecjalizowane rynki do ich obrotu. Dla gospodarki nowej generacji, opartej na blockchain, potrzebne są jednak nowe i wyrafinowane zasady, które będą musiały być odpowiednio egzekwowane, aby pomóc zapewnić stabilność rynków cyfrowych i wzmocnić ochronę prawną konsumentów.
Jedną z głównych zalet blockchaina jest możliwość połączenia go z innymi podstawowymi technologiami czwartej rewolucji przemysłowej w kreatywny sposób. Starbucks, na przykład, ogłosił plany opracowania opartego na sztucznej inteligencji systemu prognozowania popytu i zarządzania logistyką o nazwie Deep Brew. Aspekt sztucznej inteligencji systemu opiera się na danych zebranych za pośrednictwem Internetu Rzeczy z urządzeń i produktów firmy, które można następnie śledzić w przejrzysty sposób za pomocą blockchain.
Podobnie jak w przypadku większości innych technologii, ostateczny poziom bezpieczeństwa zapewniany przez technologię blockchain sprowadza się do decyzji podejmowanych podczas procesu projektowania.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Polacy stawiają na złoto – zainwestowali w nie dwa razy więcej niż przed pandemią
Wiele aspektów projektowania blockchain, takich jak zachowanie kompromisu pomiędzy poufnością, integralnością i dostępnością danych, jest podobnych do tych, które mają zastosowanie do innych ocen bezpieczeństwa cybernetycznego.
Wiele w kwestii zastosowania blockchain w życiu gospodarczym pozostaje jeszcze do odkrycia. Kto wie, może czeka nas kolejna rewolucja technologiczna.
PolskieRadio24.pl/WEF/mib
REKLAMA