Zmiana zasad sprzedaży na pokazach. Będzie można odstąpić m.in. od umów na usługi i produkty medyczne i finansowe

Nowela ustawy o prawach konsumenta utrudni sprzedaż w trakcie pokazów handlowych; ma też zwiększyć ochronę osób korzystających z internetowych platform handlowych – wynika z informacji opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

2021-06-01, 11:01

Zmiana zasad sprzedaży na pokazach. Będzie można odstąpić m.in. od umów na usługi i produkty medyczne i finansowe
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Photographee.eu/Shutterstock.com

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została opublikowana zapowiedź nowelizacji ustawy o prawach konsumenta i innych ustaw. Odpowiedzialnym za projekt jest prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a termin przyjęcia projektu wyznaczono na III kwartał tego roku.

Polska ustawa przyjmie unijne rozwiązania z dyrektywy Omnibus, gwarantujące większą ochronę konsumentom


Jak napisano w informacji opublikowanej na stronach KPRM, nowelizacja ma dwa główne cele. Pierwszym jest implementacja dyrektywy 2019/2161 Omnibus.


Powiązany Artykuł

garnki 22.jpg
"Bezpłatna" nagroda za kilka tysięcy złotych. UOKiK: uwaga na promocje



W ramach implementacji dyrektywy Omnibus, jak napisano na stronach KPRM, zostaną wprowadzone zmiany, które "mają na celu zapewnienie większej przejrzystości konsumentom korzystającym z internetowych platform handlowych, rozszerzenie ochrony konsumentów na umowy obejmujące usługi cyfrowe, w tym usługi cyfrowe dostarczane w zamian za dane osobowe bez konieczności zapłaty ceny. Projekt przewiduje też usunięcie niektórych obciążeń nałożonych na przedsiębiorców np. obowiązku podawania w adresie przedsiębiorcy nr faxu".

Będzie można odstąpić od umów o świadczenia zdrowotne, zawartych podczas pokazów

Druga część nowelizacji nie dotyczy już prawa unijnego, ale ma na celu eliminacje nieuczciwych praktyk rynkowych podczas sprzedaży poza lokalem. Jedną z propozycji jest wprowadzenie nowych przepisów, które pozwolą na "odstąpienie od niektórych umów o świadczenie usług zdrowotnych zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość (chodzi przede wszystkim o tzw. umowy obejmujące abonamenty medyczne, czyli odpłatne umowy opieki medycznej lub umowy o przystąpienie do usług opieki medycznej zawarte pomiędzy prywatnym podmiotem leczniczym a osobą fizyczną (konsumentem) oraz odpłatne umowy o świadczenie usług zdrowotnych zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość pomiędzy prywatnym podmiotem leczniczym a osobą fizyczną (konsumentem))".


Powiązany Artykuł

senior1200.jpg
Senior szansą dla gospodarki, ale musi uważać na oszustów

Regulacje obejmą też umowy dotyczące usług finansowych, zawierane podczas pokazów i wycieczek

Nowelizacja uniemożliwi także zawieranie umów o świadczenie usług finansowych podczas pokazu i wycieczki "z uwagi na zidentyfikowanie przez UOKiK praktyk, na etapie przedkontraktowym, mających na celu zmuszanie konsumentów do zawierania umów kredytu konsumenckiego/pożyczki, w przypadku braku wystarczającej ilości środków finansowych do zakupu produktu/usługi" – napisano w informacji opublikowanej na stronach KPRM.


"Praktyki te obejmują wprowadzanie konsumenta w błąd oraz wywieranie presji, łącznie z przypadkami "podwożenia" konsumentów do banków, w celu zawarcia takich umów" – napisano w komunikacie dotyczącym planowanej nowelizacji.

Płatność za usługę tylko po zakończeniu terminu wyznaczonego na odstąpienie od umowy

Kolejnym ograniczeniem, jakie nowelizacja ustawy o prawach konsumenta ma nałożyć na sprzedaż poza lokalem przedsiębiorstwa, jest wprowadzenie braku możliwości przyjęcia płatności w odniesieniu do umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorstwa aż do czasu zakończenia biegu terminu na odstąpienia od umowy.


Powiązany Artykuł

pieniądze kobieta rachunki oszczędzanie 1200.jpg
Uwaga na firmy, które mają pomóc w spłacie długów. UOKiK ostrzega



"Regulacja ta pozwoli skutecznie ograniczyć ryzyko strat po stronie konsumentów. Konsumenci często są wprowadzani w błąd przez przedsiębiorców co do istnienia prawa do odstąpienia od umowy. Nawet jednak w przypadku odstąpienia od umowy w terminie, konsumenci często nie mogą odzyskać swoich pieniędzy i zmuszeni są wstępować na drogę sądową" – napisano w komunikacie KPRM.

REKLAMA

Zakaz dotyczy tez sprzedaży wyrobów medycznych na pokazach

Projektowana ustawa ma także uniemożliwić sprzedaż wyrobów medycznych poza lokalem przedsiębiorstwa. Obecnie – jak wynika z komunikatu – te wyroby należą do najczęściej oferowanych podczas pokazów organizowanych w celach handlowych.



"Podobnie jak ma to miejsce w odniesieniu do abonamentów medycznych, konsumentami najczęściej narażonymi na negatywne konsekwencje są osoby starsze - wprowadzenie proponowanej regulacji pozwoli to na skuteczną ochronę konsumenta" – napisano w informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej