X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier z wizytą na Pomorzu Zachodnim. "Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 11:29
Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Podkreślił, że wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury.
Wiceminister infrastruktury Marek Grubarczyk, premier Mateusz Morawiecki i poseł do Parlamentu Europejskiego Joachim Brudziński.
Wiceminister infrastruktury Marek Grubarczyk, premier Mateusz Morawiecki i poseł do Parlamentu Europejskiego Joachim Brudziński.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

Premier Mateusz Morawiecki wskazał na rozbudowę terminala LNG w Świnoujściu.

- To będzie jedno z głównych miejsc dostaw gazu do Polski. Ale to początek drogi do ponownego uprzemysłowienia Szczecina, Świnoujścia, Zachodniego Pomorza - powiedział szef rządu.

Obwodnica z najdłuższym tunelem w Polsce

1200_Morawiecki_Forum.jpg
Premier: przed nami bardzo dobre lata dla polskiej gospodarki

Premier podkreślił, że wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury.

- Ta sprawna infrastruktura wiąże się z możliwie dobrym systemem dróg, kolei. I my tutaj mamy już dzisiaj końcowy etap planu przygotowań do ogłoszenia przetargu w systemie "Projektuj i Buduj" dla zachodniej obwodnicy Szczecina - powiedział.


Posłuchaj
00:28 Premier - w ciągu 2 lat ruszy budowa zach. obwodnicy Szczecina.mp3 Premier: w ciągu 2 lat ruszy budowa zach. obwodnicy Szczecina (IAR)

Zachodnia obwodnica Szczecina to ponad 50-kilometrowy odcinek z najdłuższym tunelem w Polsce.

- To będzie wielka inwestycja, blisko 5,5 mld zł. Te środki będą zabezpieczone już w najbliższym programie, Krajowym Programie Budowy Dróg. To oznacza, że w najbliższych kilku tygodniach będziemy mogli rozpisać pierwszy przetarg, a w najbliższych dwudziestu, dwudziestu paru miesiącach ruszą prace budowlane - mówił Mateusz Morawiecki.

Największa w historii inwestycja chemiczna

Premier przyznał, że przemysł chemiczny jest jedną z naszych pięt achillesowych. - Widać to po dużym deficycie w handlu chemią. Inwestycja, którą realizuje Grupa Azoty wraz z Hyundaiem, zredukuje ten deficyt - powiedział szef rządu.

Dodał także, iż jesteśmy świadkami największej w ostatnich latach i jednej z największych w historii Polski inwestycji chemicznej w Policach. Jego zdaniem, inwestycja realizowana przez Grupę Azoty wraz z koreańskim Hyundaiem pomoże ograniczyć deficyt w międzynarodowym handlu chemią, wynoszący ok. 8 mld euro.

- Taka inwestycja jak ta, którą realizuje Grupa Azoty wraz z Hyundaiem, inwestorem kapitałowym i jednym z wykonawców tej inwestycji, ta wielka inwestycja zredukuje deficyt w handlu chemią. To tutaj będzie biło chemiczne serce Polski. To tutaj szczecinianie, to tutaj mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mieli wysoko płatne miejsca pracy - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Przejęcie części handlu międzynarodowego

Szef rządu przypomniał również, że kończą się prace nad pogłębieniem toru wodnego ze Świnoujścia do Szczecina, zgodnie z harmonogramem ma to nastąpić do września. Wskazał, że jest to wielka inwestycja finansowana z budżetu państwa i dowód, jak poważnie rząd traktuje ponowne uprzemysłowienie i odbudowę przemysłu morskiego, stoczniowego i portowego w Szczecinie i Świnoujściu.

- Szczecin i Świnoujście to ogromna szansa na zbudowanie głębokowodnego portu kontenerowego. Do tego potrzebne jest pogłębienie do 17 m toru dopływu do Świnoujścia. Wszelkie prace zostały wykonane, jesteśmy gotowi na tę wielką inwestycję: pogłębienie do 17 m i poszerzenie do 500 m, żeby statki, kontenerowce mogły się mijać - tłumaczył.

Dodał, że docelowo w porcie Świnoujście i Szczecin będzie możliwość rozładowywania kontenerów.

- To spowoduje dodatkowe wpływy do budżetu, przejęcie części handlu międzynarodowego, przejęcie z niemieckich, holenderskich portów będzie dalej postępowało. Jesteśmy świadkami znakomitego powodzenia Gdańska, tutaj udowodnimy, że to jest także możliwe - powiedział premier.


Posłuchaj
00:28 Premier - Polski Ład pozwoli na ponowne uprzemysłowienie Zachodniego Pomorza.mp3 Premier: Polski Ład pozwoli na ponowne uprzemysłowienie Zachodniego Pomorza (IAR)

Zaznaczył, że Polski Ład dla Zachodniego Pomorza to ponowne uprzemysłowienie tego regionu, a z drugiej strony tysiące mniejszych inwestycji.


PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS

Czytaj także

Premier: z Funduszu Rozwoju Dróg wsparcie w 2021 r. na kwotę ponad 3,25 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 19:32
- Zatwierdziłem listę projektów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2021. Wsparcie otrzyma 2189 zadań na łączną kwotę ponad 3,25 miliarda złotych - poinformował premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: zachęcamy samorządy do współpracy przy inwestycjach w ramach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 12:00
Bardzo dobra współpraca polskiego rządu z samorządem jest warunkiem rozwoju samorządów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie sobotniego briefingu poświęconego budowie mostu na Sanie w Sanoku (Podkarpackie). Jak zaznaczył - "nie ma rozwoju bez rozwoju infrastruktury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obecnie przechodzimy w tym obszarze prawdziwą rewolucję". Premier o rozwoju infrastruktury

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 03:10
"Zrobimy wszystko, by promować dalszą obecność firm niemieckich w Polsce i polskich w Niemczech. Ważny punkt to nasza infrastruktura. Obecnie Polska przechodzi w tym obszarze prawdziwą rewolucję. Jest to możliwe dzięki dwóm źródłom finansowania - środkom europejskim i pieniądzom pochodzącym z polskiego budżetu" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
rozwiń zwiń