X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Wiemy, kiedy powstanie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:45
Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą, która wykona dokumentację niezbędną, by uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę. Droga będzie miała około 14 kilometrów. Jednak dokładna jej długość, a także przebieg będą znane już po wykonaniu dokumentacji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: GDKKiA

Kontrakt wykona firma Mosty – Katowice, która od wielu lat współpracuje z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wartość podpisanego dziś kontraktu to sześć i pół miliona złotych. By wytyczyć ostateczny przebieg obwodnicy Starachowic, przeprowadzone zostaną między innymi konsultacje społeczne. Jednak już dziś wiadomo, że obwodnica Starachowic będzie jedną z najdłuższych tego typu dróg w kraju, w ramach Programu budowy 100 obwodnic.

obwodnica
Program budowy 100 obwodnic. GDDKiA podsumowuje dotychczasowe prace

Trzeba wyprowadzić tranzytowe TIR-y poza miasto 

Starachowice leżą w widłach dwóch dróg krajowych: 42 i 9. Miasto ma charakter przemysłowy, stąd ruch tranzytowy, a także ruch ciężkich pojazdów jest bardzo nasilony. Skutkiem tego są przekroczone normy hałasu i wysokie zanieczyszczenie powietrza. Planowana obwodnica nie jest pierwszą inwestycją, której celem jest wyprowadzenie ciężkiego ruchu poza miasto.

Ze względu na przemysłowy charakter miasta ruch ciężkich pojazdów jest tu bardzo nasilony, dlatego konieczne jest wyprowadzenie go poza centrum. Trwają prace przygotowawcze do budowy północno-zachodniej obwodnicy miasta, która okrąży Starachowice od drogi wojewódzkiej numer 744 na Bugaju do drogi krajowej numer 42, która stanowi wyjazd w stronę Wąchocka. Ta obwodnica będzie przebiegała przez specjalną starachowicką strefę ekonomiczną.

Planowana przez GDDKiA obwodnica jest drugą i kluczową drogą, dzięki której ciężki ruch zostanie wyprowadzony poza miasto. Inwestycja ma zostać zakończona do 2030 roku.

obwodnica 1200.jpg
https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2719614,Rzadowe-wsparcie-dla-budowy-obwodnic-w-ciagach-drog-wojewodzkich-Poznalismy-szczegoly

Co nowego w Programie budowy 100 obwodnic?

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w 2021 roku w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 oraz Programu budowy 100 obwodnic GDDKiA podpisała 21 umów na odcinki o łącznej długości około 266 kilometrów i wartości siedmiu i pół miliarda złotych. Ogłoszono też pięć przetargów na realizację odcinków o łącznej długości oprawie 25 kilometrów.

GDDKiA informuje, że w tym roku zaplanowała jeszcze ogłoszenie przetargów na 25 odcinków dróg o łącznej długości przekraczającej ponad 300 kilometrów. W planach jest także ogłoszenie przetargów na cztery odcinki obwodnic o łącznej długości prawie 30 kilometrów.

Wśród przetargów na drogi szybkiego ruchu GDDKiA wymienia siedem odcinków drogi ekspresowej S19, trzy odcinki S17 Piaski - Hrebenne, cztery odcinki S10 Toruń - Bydgoszcz czy trzy odcinki S6 między Koszalinem a Słupskiem. Zaplanowano także przetargi na realizację obwodnic, m.in. Kostrzyna nad Odrą, Gorajec i Koźmina Wielkopolskiego.

mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg. źródło: GDDKiA

 

IAR/PR24Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

GDDKiA podsumowała rok programu budowy stu obwodnic

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 15:30
W ramach programu budowy 100 obwodnic podpisano umowy na zadania o łącznej długości 437,8 km, z czego 19,9 km na realizację i 417,9 na dokumentację. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowała rok realizacji programu 100 obwodnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program budowy stu obwodnic wkracza na Warmię i Mazury. Zobacz planowany przebieg nowych tras

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:58
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowy na prace przygotowawcze dla obwodnic Olsztyna i Dywit oraz dla obwodnicy Pisza. W sumie, w ramach programu, w tym regionie powstanie pięć obwodnic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od dziś zmiany w przepisach ruchu drogowego. Celem poprawa bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 08:04
Od dziś obowiązują nowe regulacje dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Piesi chcący przejść przez jezdnię mają pierwszeństwo. Tak jak kierowcy muszą jednak zachować szczególną ostrożność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie ponad 20 kilometrów trasy ekspresowej S19, która jest częścią Via Carpatii

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 14:50
Sieć dróg ekspresowych w Polsce powiększy się o kolejne ponad 20 kilometrów. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła właśnie przetargi na budowę dwóch fragmentów tej trasy. Oferta konsorcjum, którego liderem jest  Aldesa Construcciones Polska,  została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu na zaprojektowanie i budowę drogi ekspresowej S19 na odcinku od węzła Iskrzynia do węzła Miejsce Piastowe.
rozwiń zwiń