Dobra wiadomość dla pracowników. Firmy zwiększają zatrudnienie, o 45 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem

Wraz ze zmniejszaniem się statystyk dotyczących koronawirusa, rośnie aktywność firm rekrutacyjnych, poszukujących pracowników. Jak wynika z raportu portalu Pracuj.pl, liczba opublikowanych ofert pracy między styczniem a czerwcem 2021 r. wyniosła 440 tys. 608 i była wyższa o 45 proc. wobec II półrocza 2020 r.

2021-07-16, 12:01

Dobra wiadomość dla pracowników. Firmy zwiększają zatrudnienie, o 45 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Kelleher Photography/ Shurtterstock

Według Pracuj.pl pierwsze półrocze 2021 r. przyniosło wiele optymistycznych tendencji i danych dla rynku pracy w Polsce.

Rośnie aktywność firm rekrutacyjnych

Aktywność rekrutacyjna firm wyraźnie wzrosła w I połowie br. - wynika z opublikowanego w piątek raportu Pracuj.pl.

Autorzy raportu ocenili, że na aktywność pracodawców w minionych sześciu miesiącach miały wpływ m.in.: poprawa nastrojów na rynku pracy, lepsze perspektywy gospodarcze oraz osłabienie skali rozwoju pandemii COVID-19.


Powiązany Artykuł

kelnerka gastronomia 1200.jpg
Jak wygląda rynek pracy sezonowej?

Najbardziej poszukiwani pracownicy handlu, następnie specjaliści IT, od obsługi klienta

29 proc. wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w I półroczu 2021 r. było kierowanych do specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści IT - do nich kierowana była co piąta oferta pracy na portalu. Trzecie miejsce zajęli specjaliści ds. obsługi klienta - dla nich przeznaczone było 15 proc. wszystkich zamieszczonych w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. ogłoszeń. Według Pracuj.pl dużym zainteresowaniem cieszyli się również pracownicy fizyczni (11 proc. ogłoszeń), inżynierowie (10 proc.) i specjaliści ds. finansów (9 proc.).

Im mniej pandemii, tym więcej ofert pracy

Wysokiemu udziałowi ofert pracy w handlu i sprzedaży na portalu - według ekspertów - sprzyjało stopniowe zdejmowanie obostrzeń pandemicznych oraz poszukiwanie przez firmy handlowców i sprzedawców wspierających sprzedaż online.


Powiązany Artykuł

shutterstock dekarz 1200.jpg
Pracownicy pilnie poszukiwani. Ofert jest więcej niż przed pandemią

Szczególnie poszukiwani doświadczeni specjaliści od IT – programiści, od internetu i e-commerce

Główną zmianą, która zaszła w wyniku pandemii i obserwowana była także w ostatnich miesiącach, była rosnąca rola rekrutacji kierowanych do specjalistów średniego i wyższego poziomu w sektorze IT. Nieco mniejsza liczba ogłoszeń kierowana była do młodszych stażem osób - zauważono w raporcie.


Eksperci Pracuj.pl wskazali, że 32 proc. ofert dotyczyło specjalizacji, w których szczególnie wzrasta znaczenie kompetencji cyfrowych. 13 proc. dotyczyło rozwoju oprogramowania, 7 proc. administracji w IT, 5 proc. marketingu i reklamy, 4 proc. - internetu i e-commerce, 3 proc. zaś oferowało zatrudnienie w sektorze badań i rozwoju.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

przyszłość dłonie 1200.jpg
Rynek pracy w "popandemicznej" przyszłości. Empatia i twarde kompetencje będą się liczyć

W raporcie odnotowano, że wzrosty w I półroczu 2021 r. zauważalne były w branżach, które szczególnie dotknęła pandemia COVID-19. W branży pracy fizycznej liczba ofert wzrosła o 36 proc., w produkcji - o 31 proc., w budownictwie - o 59 proc., w marketingu - o 70 proc., w branży kadr o 87 proc., wreszcie zaś w sektorze HORECA / turystyki - o 37 proc. względem II poł. 2020 r.

Jedna trzecia ofert obejmuje pracę zdalną

Najwięcej ofert pracy w badanym okresie pojawiło się w woj. mazowieckim (20 proc. wszystkich ogłoszeń umieszczonych na portalu w I poł. 2021 r.). Drugie w kolejności było woj. dolnośląskie (11 proc.).

Pod koniec pierwszego półrocza 32 proc. ofert pracy na portalu Pracuj.pl oznaczone było tagiem "rekrutacja zdalna". Największy odsetek tego typu ogłoszeń odnotowano w maju, kiedy wynosił on 50 proc. wszystkich ofert. Jednocześnie, pod koniec pierwszego półrocza br. ponad 10 proc. ofert pracy dotyczyło pracy zdalnej - to ponad dwukrotnie więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej