X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobra wiadomość dla pracowników. Firmy zwiększają zatrudnienie, o 45 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 12:01
Wraz ze zmniejszaniem się statystyk dotyczących koronawirusa, rośnie aktywność firm rekrutacyjnych, poszukujących pracowników. Jak wynika z raportu portalu Pracuj.pl, liczba opublikowanych ofert pracy między styczniem a czerwcem 2021 r. wyniosła 440 tys. 608 i była wyższa o 45 proc. wobec II półrocza 2020 r.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Kelleher Photography/ Shurtterstock

Według Pracuj.pl pierwsze półrocze 2021 r. przyniosło wiele optymistycznych tendencji i danych dla rynku pracy w Polsce.

Rośnie aktywność firm rekrutacyjnych

Aktywność rekrutacyjna firm wyraźnie wzrosła w I połowie br. - wynika z opublikowanego w piątek raportu Pracuj.pl.

Autorzy raportu ocenili, że na aktywność pracodawców w minionych sześciu miesiącach miały wpływ m.in.: poprawa nastrojów na rynku pracy, lepsze perspektywy gospodarcze oraz osłabienie skali rozwoju pandemii COVID-19.


kelnerka gastronomia 1200.jpg
Jak wygląda rynek pracy sezonowej?

Najbardziej poszukiwani pracownicy handlu, następnie specjaliści IT, od obsługi klienta

29 proc. wszystkich ogłoszeń zamieszczonych w I półroczu 2021 r. było kierowanych do specjalistów ds. handlu i sprzedaży. Na drugim miejscu znaleźli się specjaliści IT - do nich kierowana była co piąta oferta pracy na portalu. Trzecie miejsce zajęli specjaliści ds. obsługi klienta - dla nich przeznaczone było 15 proc. wszystkich zamieszczonych w ciągu pierwszych 6 miesięcy br. ogłoszeń. Według Pracuj.pl dużym zainteresowaniem cieszyli się również pracownicy fizyczni (11 proc. ogłoszeń), inżynierowie (10 proc.) i specjaliści ds. finansów (9 proc.).

Im mniej pandemii, tym więcej ofert pracy

Wysokiemu udziałowi ofert pracy w handlu i sprzedaży na portalu - według ekspertów - sprzyjało stopniowe zdejmowanie obostrzeń pandemicznych oraz poszukiwanie przez firmy handlowców i sprzedawców wspierających sprzedaż online.


shutterstock dekarz 1200.jpg
Pracownicy pilnie poszukiwani. Ofert jest więcej niż przed pandemią

Szczególnie poszukiwani doświadczeni specjaliści od IT – programiści, od internetu i e-commerce

Główną zmianą, która zaszła w wyniku pandemii i obserwowana była także w ostatnich miesiącach, była rosnąca rola rekrutacji kierowanych do specjalistów średniego i wyższego poziomu w sektorze IT. Nieco mniejsza liczba ogłoszeń kierowana była do młodszych stażem osób - zauważono w raporcie.


Eksperci Pracuj.pl wskazali, że 32 proc. ofert dotyczyło specjalizacji, w których szczególnie wzrasta znaczenie kompetencji cyfrowych. 13 proc. dotyczyło rozwoju oprogramowania, 7 proc. administracji w IT, 5 proc. marketingu i reklamy, 4 proc. - internetu i e-commerce, 3 proc. zaś oferowało zatrudnienie w sektorze badań i rozwoju.


przyszłość dłonie 1200.jpg
Rynek pracy w "popandemicznej" przyszłości. Empatia i twarde kompetencje będą się liczyć

W raporcie odnotowano, że wzrosty w I półroczu 2021 r. zauważalne były w branżach, które szczególnie dotknęła pandemia COVID-19. W branży pracy fizycznej liczba ofert wzrosła o 36 proc., w produkcji - o 31 proc., w budownictwie - o 59 proc., w marketingu - o 70 proc., w branży kadr o 87 proc., wreszcie zaś w sektorze HORECA / turystyki - o 37 proc. względem II poł. 2020 r.

Jedna trzecia ofert obejmuje pracę zdalną

Najwięcej ofert pracy w badanym okresie pojawiło się w woj. mazowieckim (20 proc. wszystkich ogłoszeń umieszczonych na portalu w I poł. 2021 r.). Drugie w kolejności było woj. dolnośląskie (11 proc.).

Pod koniec pierwszego półrocza 32 proc. ofert pracy na portalu Pracuj.pl oznaczone było tagiem "rekrutacja zdalna". Największy odsetek tego typu ogłoszeń odnotowano w maju, kiedy wynosił on 50 proc. wszystkich ofert. Jednocześnie, pod koniec pierwszego półrocza br. ponad 10 proc. ofert pracy dotyczyło pracy zdalnej - to ponad dwukrotnie więcej, niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

PAP, jk

Czytaj także

Polski biznes radzi sobie z pandemią dzięki determinacji przedsiębiorców i państwowemu wsparciu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 17:25
O tym, jak polskie firmy radzą sobie w czasach koronawirusa, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy, lepiej oceniają też kondycję swoich firm

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:23
W stosunku do kwietnia zmniejszyła się liczba osób pracujących, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy. Obawy pracowników przed utratą pracy są obecnie najmniejsze w całym okresie pandemii – poinformował CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co siódmy pracownik wciąż pracuje zdalnie, mężczyzni bardziej aktywni zawodowo od kobiet. Nowa analiza GUS

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 12:29
Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15–89 lat (BAEL) wyniósł w I kwartale 2021 roku 57,3 proc. - poinformował w GUS. Zdalnie obowiązki zawodowe wykonywał prawie co siódmy pracujący, w większości przypadków z powodu pandemii COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka wraca na normalne tory. W lipcu wskaźnik koniunktury najwyższy od początku roku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:53
Poprawiają się nastroje wśród przedsiębiorców, o czym świadczy Miesięczny Indeks Koniunktury, który osiągnął w lipcu najlepszy wynik w tym roku - wskazano w badaniu PIE i BGK. Najbardziej poprawiły się nastroje w sektorze usług, rosną zamówienia i zatrudnienie, a także inwestycje.
rozwiń zwiń