Bitcoin jak kolejka górska. Ogromny wzrost wartości
Wartość bitcoina wzrosła o 4,2 proc., do ponad 50 tys. dol. za token; ostatni raz cyfrowa waluta tyle kosztowała w połowie maja - poinformował Bloomberg.
2021-08-23, 10:45
Największa cyfrowa waluta świata - bitcoin - w poniedziałek rano na rynkach azjatyckich osiągnęła wycenę 50 tys. 440 dol. za token.
W kwietniu bitcoin kosztował 65 tys. dolarów, w czerwcu ok. 30 tys. dol.
To najwyższa wycena tej kryptowaluty od kwietnia, kiedy wartość bitcoina osiągnęła prawie 65 tys. dol. za token.
Powiązany Artykuł
''Mogą stanowić ryzyko dla stabilności systemu finansowego''. Komitet Bazylejski o kryptowalutach
Agencja przypomniała, że wartość 50 tys. dol. ostatni raz bitcoin miał w połowie maja, później jednak wycena tej kryptowaluty spadła do poziomu poniżej 30 tys. dol. za token.
Od lipca wartość kryptowalut znowu rośnie
Od połowy lipca wycena bitcoina systematycznie wzrastała, podobnie jak wartość tokenów innych walut cyfrowych - w ciągu minionych dwóch dni wartość kryptowaluty ethereum dla przykładu wzrosła o 1,2 proc., do poziomu 3,279 tys. dol.
Za spadek wartości bitcoina odpowiedzialne były Chiny
Według serwisu internetowego stacji telewizyjnej CNBC News, przyczyną spadku wyceny bitcoina na wiosnę tego roku były przede wszystkim działania władz ChRL, które zakazały generowania nowych tokenów w kraju. Duże ośrodki "kopiące" bitcoiny w Chinach musiały zatem przenieść się poza granice tego państwa - wspomniał serwis.
Bitcoinowi pomaga teraz PayPal
W jego ocenie dla wzrostu ceny bitcoina w ostatnim czasie kluczowe były dwa czynniki - ogłoszenie zakupu kryptowalut wartych 500 mln dol. przez giełdę kryptowalutową Coinbase z przeznaczeniem 10 proc. tokenów na portfolio, a także decyzja firmy obsługującej płatności cyfrowe PayPal o uruchomieniu w Wielkiej Brytanii usługi portfela kryptowalutowego.
Bitcoin to cyfrowa waluta, która powstała w 2009 r., która nie wymaga centralnego emitenta ani zarządzania. Transakcje, które odbywają się bez pośredników, autoryzowane są za pomocą prywatnych kluczy kryptograficznych.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA