Od 29 sierpnia korekta rozkładu jazdy pociągów. Sprawdź, co się zmieni
Od najbliższej niedzieli, 29 sierpnia zacznie obowiązywać jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów. Znikną dodatkowe połączenia przeznaczone dla urlopowiczów, za to pojawią się w rozkładzie pociągi, które będą dowozić uczniów do szkół. Planowane na jesień prace inwestycyjne spowodują, że na niektórych odcinkach podróż koleją będzie trudniejsza. Korekta będzie obowiązywała do 6 listopada.
2021-08-27, 12:02
Jak informuje PKP PLK, od 1 września – po dwunastoletniej przerwie mieszkańcy Podkarpacia pojadą pociągiem na trasie z Mielca do Dębicy. Dostęp do kolei zapewnią nowe perony na przystankach: Wojsław, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Pustynia i stacjach: Mielec, Kochanówka Pustków. Przejazd na trasie z Mielca do Dębicy zajmie około 35 minut. Poprzednio czas przejazdu wynosił półtorej godziny.
Jakie zmiany w podróży do Radomia?
Duże zmiany czekają pasażerów korzystających z trasy Warszawa – Radom. Od najbliższej niedzieli ustalona jest jazda pociągów po dwóch torach już na całej trasie między Radomiem a Warszawą. Zwiększy się przepustowość trasy i możliwe będzie uruchamianie większej liczby połączeń dalekobieżnych najkrótszą trasą przez Radom, na przykład pociąg z Krakowa do Olsztyna pojedzie około 30 minut krócej. W Radomiu będą dwa nowe przystanki, które ułatwią komunikację: Radom Gołębiów (pod wiaduktem na ul. Kozienickiej) oraz Radom Północny.
Kolejarze uwzględnią też nowe przystanki, z których mogą korzystać uczniowie dojeżdżający do szkół. W ostatnich miesiącach mieszkańcy aglomeracji łódzkiej zyskali nowe przystanki: Łódź Retkinia i Łódź Warszawska. W aglomeracji krakowskiej dostęp do kolei zwiększyły: Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia, a w Olsztynie: Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny, Olsztyn Jezioro Ukiel. Wygodniej wsiądziemy do pociągów między innymi na stacjach Kraków Bonarka i Łódź Kaliska.
Powiązany Artykuł
W tym roku PKP Intercity kupi nowy tabor za pieniądze z EBI. Wiemy, o jakie sumy chodzi
Do Zakopanego tylko autobusem
Koniec wakacji to ponowne zamknięcie trasy kolejowej z Krakowa do Zakopanego. Znów zostanie tam uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Ponowne otwarcie tej linii jest planowane na czas ferii zimowych. Zmiany też czekają pasażerów korzystających z kolei aglomeracyjnej w Warszawie. A to za sprawą kolejnych etapów remontu stacji Dworzec Zachodni.
REKLAMA
Jak argumentują przedstawiciele PKP PLK, całkowita przebudowa stacji Warszawa Zachodnia wymaga zmian w organizacji ruchu. PLK z przewoźnikami regionalnymi i dalekobieżnymi ustaliły nowy rozkład jazdy z wykorzystaniem stacji Warszawa Śródmieście, Warszawa Gdańska. Państwowy przewoźnik PKP Intercity informuje natomiast, że w związku z pracami prowadzonymi na stacji Warszawa Zachodnia zostały połączone relacje wybranych składów.
Dotyczy to między innymi pociągów pomiędzy Warszawą i Bydgoszczą kursujących trasą zmienioną przez Iławę Główną oraz składów kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem, które będą połączone z wybranymi pociągami do/z Łodzi Fabrycznej lub do Wrocławia.
Powiązany Artykuł
Kolej wraca do gry - rośnie liczba pasażerów i ilość przewożonych towarów
Czas podróży ulegnie zmianie
Intercity planuje też zmiany na modernizowanej trasie Poznań - Szczecin, a także na trasie z Zielonej Góry do Chełma. Trwają także prace na linii nr 3 na odcinku Kutno - Łowicz Główny, przez co kursujący z i do Łodzi pociąg TLK Kociewie będzie mieć skróconą relację do trasy Gdynia - Włocławek - Gdynia.
Od 29 sierpnia zmienionymi trasami będą jeździć także trzy pociągi kursujące z i do Gdyni. Łączący Trójmiasto z Katowicami TLK Doker na odcinku Łódź Widzew - Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, pomijając m.in. Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń. IC Hutnik relacji Gdynia - Bielsko-Biała - Gdynia na odcinku Łódź Widzew - Włocławek będzie kursować trasą przez Pabianice do Włocławka z postojem w Kutnie. Na tym samym odcinku skład IC Sukiennice/Witkacy łączący Gdynię z Krakowem będzie jeździć przez Pabianice do Włocławka.
REKLAMA
Informacje dotyczące przyszłego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na portalpasazera.pl i stronach przewoźników, a od 19 sierpnia także na stacjach i przystankach w formie plakatów.
IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA