Jak informuje PKP PLK, od 1 września – po dwunastoletniej przerwie mieszkańcy Podkarpacia pojadą pociągiem na trasie z Mielca do Dębicy. Dostęp do kolei zapewnią nowe perony na przystankach: Wojsław, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie koło Dębicy, Pustków, Pustynia i stacjach: Mielec, Kochanówka Pustków. Przejazd na trasie z Mielca do Dębicy zajmie około 35 minut. Poprzednio czas przejazdu wynosił półtorej godziny.
Jakie zmiany w podróży do Radomia?
Duże zmiany czekają pasażerów korzystających z trasy Warszawa – Radom. Od najbliższej niedzieli ustalona jest jazda pociągów po dwóch torach już na całej trasie między Radomiem a Warszawą. Zwiększy się przepustowość trasy i możliwe będzie uruchamianie większej liczby połączeń dalekobieżnych najkrótszą trasą przez Radom, na przykład pociąg z Krakowa do Olsztyna pojedzie około 30 minut krócej. W Radomiu będą dwa nowe przystanki, które ułatwią komunikację: Radom Gołębiów (pod wiaduktem na ul. Kozienickiej) oraz Radom Północny.
Kolejarze uwzględnią też nowe przystanki, z których mogą korzystać uczniowie dojeżdżający do szkół. W ostatnich miesiącach mieszkańcy aglomeracji łódzkiej zyskali nowe przystanki: Łódź Retkinia i Łódź Warszawska. W aglomeracji krakowskiej dostęp do kolei zwiększyły: Kraków Opatkowice i Skawina Jagielnia, a w Olsztynie: Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny, Olsztyn Jezioro Ukiel. Wygodniej wsiądziemy do pociągów między innymi na stacjach Kraków Bonarka i Łódź Kaliska.
W tym roku PKP Intercity kupi nowy tabor za pieniądze z EBI. Wiemy, o jakie sumy chodzi
Do Zakopanego tylko autobusem
Koniec wakacji to ponowne zamknięcie trasy kolejowej z Krakowa do Zakopanego. Znów zostanie tam uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Ponowne otwarcie tej linii jest planowane na czas ferii zimowych. Zmiany też czekają pasażerów korzystających z kolei aglomeracyjnej w Warszawie. A to za sprawą kolejnych etapów remontu stacji Dworzec Zachodni.
Jak argumentują przedstawiciele PKP PLK, całkowita przebudowa stacji Warszawa Zachodnia wymaga zmian w organizacji ruchu. PLK z przewoźnikami regionalnymi i dalekobieżnymi ustaliły nowy rozkład jazdy z wykorzystaniem stacji Warszawa Śródmieście, Warszawa Gdańska. Państwowy przewoźnik PKP Intercity informuje natomiast, że w związku z pracami prowadzonymi na stacji Warszawa Zachodnia zostały połączone relacje wybranych składów.
Dotyczy to między innymi pociągów pomiędzy Warszawą i Bydgoszczą kursujących trasą zmienioną przez Iławę Główną oraz składów kursujących pomiędzy Warszawą a Lublinem, które będą połączone z wybranymi pociągami do/z Łodzi Fabrycznej lub do Wrocławia.
Kolej wraca do gry - rośnie liczba pasażerów i ilość przewożonych towarów
Czas podróży ulegnie zmianie
Intercity planuje też zmiany na modernizowanej trasie Poznań - Szczecin, a także na trasie z Zielonej Góry do Chełma. Trwają także prace na linii nr 3 na odcinku Kutno - Łowicz Główny, przez co kursujący z i do Łodzi pociąg TLK Kociewie będzie mieć skróconą relację do trasy Gdynia - Włocławek - Gdynia.
Od 29 sierpnia zmienionymi trasami będą jeździć także trzy pociągi kursujące z i do Gdyni. Łączący Trójmiasto z Katowicami TLK Doker na odcinku Łódź Widzew - Bydgoszcz pojedzie przez Pabianice, Inowrocław, pomijając m.in. Zgierz, Kutno, Włocławek i Toruń. IC Hutnik relacji Gdynia - Bielsko-Biała - Gdynia na odcinku Łódź Widzew - Włocławek będzie kursować trasą przez Pabianice do Włocławka z postojem w Kutnie. Na tym samym odcinku skład IC Sukiennice/Witkacy łączący Gdynię z Krakowem będzie jeździć przez Pabianice do Włocławka.
Informacje dotyczące przyszłego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na portalpasazera.pl i stronach przewoźników, a od 19 sierpnia także na stacjach i przystankach w formie plakatów.
IAR/Aleksander Pszoniak/sw