X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Baltic Pipe jest już kilka kilometrów od brzegu. Polski odcinek gazociągu zostanie ukończony do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:25
Statek Castoro Sei, układający na dnie Bałtyku gazociąg Baltic Pipe znajduje się ok. 8 km od polskich brzegów. Budowę spowalnia zła pogoda, ale w ciągu kilku dni powinna rozpocząć się operacja wciągania gazociągu na brzeg.
Maszyna TBM Pola po wydrążeniu ok. 600 m podziemnego tunelu na polskim wybrzeżu zakończyła swoją pracę przy Baltic Pipe. Za pomocą specjalistycznej barki została wyciągnięta spod dna morza i dostarczona na brzeg.
Maszyna TBM "Pola" po wydrążeniu ok. 600 m podziemnego tunelu na polskim wybrzeżu zakończyła swoją pracę przy Baltic Pipe. Za pomocą specjalistycznej barki została wyciągnięta spod dna morza i dostarczona na brzeg.Foto: Baltic Pipe/Twitter

Należący do koncernu Saipem Castoro Sei oraz flotylla jednostek pomocniczych - holowników, statków do przewozu rur itp. są już wyraźnie widoczne z brzegu w Pogorzelicy, gdzie przygotowano wyjście Baltic Pipe na ląd.

baltic pipe 1200.jpg
Naimski: Baltic Pipe ruszy w terminie, uzyska pełną przepustowość do końca 2022 r.

- Za kilka dni rozpocznie się proces wciągania gazociągu na brzeg - powiedział prezes operatora przesyłowego gazu - Gaz-Systemu Tomasz Stępień.

W Danii prace zostały wznowione

W trakcie operacji Castoro Sei będzie spawał odcinek, który za pomocą specjalnej wciągarki, z liną o grubości ponad 100 mm, będzie wciągany na brzeg poprzez wywiercony uprzednio tunel. Na końcu odcinek ten zostanie zespawany z ułożonym wcześniej na dnie.

Na Bałtyku do zbudowania zostanie wtedy tylko fragment u wybrzeży duńskiej Zelandii, wraz z wyjściem na brzeg. Za tę część budowy także odpowiada Gaz-System.

- Cała budowa "polskiej" części Baltic Pipe do końca roku będzie ukończona - podkreślił prezes Stępień.

Jak zaznaczył, w Danii, gdzie procedury administracyjne doprowadziły do wstrzymania prac budowlanych, zostały one na najważniejszych odcinkach wznowione.

- Odcinki, na których prace nadal są wstrzymane, nie są kluczowe dla całego systemu. Zostaną jednak ukończone i oddane do końca przyszłego roku - wyjaśnił prezes Gaz-Systemu.

Za budowę tych odcinków odpowiada duński operator Energinet.

Polska będzie niezależna od dostaw z Rosji

Tomasz Stępień przypomniał, że system Baltic Pipe obejmuje również część lądową w Polsce. Prace nad nią - gazociągami i trzema tłoczniami - są zaawansowane w 70-80 proc. - ocenił. Przypomniał, że Gaz-System buduje ok. 1,3 tys. km gazociągów przesyłowych, a kolejnych 800 km projektuje.

- Po zakończeniu wszystkich inwestycji będzie można powiedzieć, że Polska jest niezależna od dostaw z Federacji Rosyjskiej nawet przy założeniu, że rynek gazu będzie rosnąć dynamicznie - podkreślił prezes Stępień.

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Gaz-System ujawnił swoje plany inwestycyjne do 2023 r. Celem jest uniezależnienie energetyczne Polski

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 10:30
W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski - mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz-System Tomasz Stępień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dania blokuje budowę Baltic Pipe. Wiceszef MSZ: będziemy się starali jak najszybciej wyjaśnić tę sprawę

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 07:45
- Dotarła do nas informacja, że Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności dopatrzyła się nieprawidłowości w zakresie dokumentacji - dotyczy to jednak tylko fragmentu Baltic Pipe, który jest na terytorium Danii. Dwa pozostałe fragmenty pozostają bezpieczne. Nic się wokół nich nie dzieje - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Baltic Pipe odblokowana. Na jakim etapie są prace?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 12:43
Prace na budowie jednej z najważniejszych inwestycji energetycznych dla Polski – gazociągu Baltic Pipe zostały w Polsce odblokowane – jak poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, na większości odcinków gazociągu zostają one przywrócone. Zostaną również wznowione na odcinku duńskim. To ważne, ze względu na zaawansowanie inwestycji.
rozwiń zwiń