Polska Agencja Żeglugi Powietrznej szuka gmin, które wezmą udział w pilotażowym programie dot. dronów
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) szuka gmin, które wezmą udział w pilotażowym programie pod nazwą "Usługi Cyfrowe dla Bezzałogowych Statków Powietrznych". Gminy, które okażą się najlepsze, otrzymają infrastrukturę, która zapewni bezpieczne i sprawne korzystanie z dronów. Autorzy konkursu podkreślają, że Polska jest jednym z najnowocześniejszych krajów na świecie, jeśli chodzi o tworzenie takiej infrastruktury.
2021-09-15, 13:38
Gminy, które chcą wziąć udział w konkursie muzą spełniać szereg kryteriów. Wśród nich są: odpowiednia wielkość, odpowiednie, bezpieczne dla lotów dronami ukształtowanie terenu, bezpieczna dla dronów infrastruktura, czy odpowiedni zasięg telefonii komórkowej. Są to najważniejsze i kluczowe kryteria, bez których nie ma szans na powodzenie projektu. Jeśli dana gmina nie spełnia kryterium wielkościowego, może się łączyć w konsorcjum z innym samorządem.
Drony trafią pod strzechy?
Głównym celem projektu jest cyfryzacja procesów związanych z rynkiem bezzałogowych statków powietrznych, tak aby korzystanie z dronów, zarówno prywatne, biznesowe i instytucjonalne było proste, przyjazne i bezpieczne.
Rozwiązania dotyczyć będą wszystkich aspektów nowoczesnego używania dronów, począwszy od zdobycia uprawnień do pilotowania dronów, poprzez identyfikację bezzałogowych statków powietrznych, czuwania nad bezpieczeństwem i legalnością ich lotów, umożliwienia wykonywania lotów na masową skalę, skończywszy na cyfryzacji procesów wprowadzania ograniczeń w przestrzeni i działań o charakterze zarządzania kryzysowego.
Korzyści dla gmin mogą być bardzo duże. Choćby dla straż miejskich, czy gminnych które walcząc ze smogiem, próbują wykryć źródła zanieczyszczeń. Tradycyjne metody często zawodzą. Drony w znacznym stopniu by to ułatwiły.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![dron drony technologie FREE 1200_660.jpg](http://static.prsa.pl/images/3ec4e348-2dbf-4125-af67-c070d1862a73.jpg)
Nie wszędzie polecisz dronem. Urząd Lotnictwa Cywilnego przypomina o ograniczeniach
Dodatkowe atuty dronów
Podobne zapotrzebowanie może być w przypadku szybkiego transportu – na przykład lekarstw. Zdobycie zgody na lot dronem prawdopodobnie będzie trwało kilka minut. Lot dronem z ładunkiem może być najszybszą opcją jego dostarczenia. Autorzy programu podkreślają, że drony mogą być wykorzystywane do bardzo wielu rzeczy. Jeśli będzie popyt na dane usługi, pojawi się też podaż.
Cyfrowy system nadzoru zapewni natomiast bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej. Jeśli dany dron będzie na kursie kolizyjnym z innym statkiem powietrznym, jego operator otrzyma wiadomość w tej sprawie.
Powiązany Artykuł
![drony free1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/68174823-036f-4287-b9f3-7728988b7041.jpg)
MI: Polska unijnym liderem w dziedzinie cyfryzacji usług dronowych
Usprawnienie legalizacji dronów
W ramach projektu zostanie zdrożonych szereg usług:
Obsługa spraw związanych z nadawaniem uprawnień do wykonywania lotów dronami, cyfryzacja wszystkich informacji dotyczących pilotów i operatorów, nadawanie uprawnień, zgód, zezwoleń, e-Learning, czyli w tym przypadku cyfrowa obsługa procesu szkolenia oraz nabywania kompetencji, ocena ryzyka operacji, elektroniczna identyfikacja dronów - informacje o legalności lotu.
REKLAMA
Bezpośrednimi odbiorcami projektu będą przede wszystkim profesjonalni użytkownicy bezzałogowych statków powietrznych, natomiast pośrednimi odbiorcami będą: służby, instytucje państwowe, samorządy, przedsiębiorcy, którzy będą mieli możliwość wdrażania nowych usług z wykorzystaniem dronów oraz obywatele, którzy w ten sposób będą mieli możliwość korzystania z nowych usług dronowych.
Pierwszy etap konkursu już trwa, drugi rozpocznie się na początku października.
PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA