X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pandemia trudnym czasem dla organizatorów wydarzeń. Długi branży wzrosły o ponad połowę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 07:37
W czasie pandemii zadłużenie firm z branży spotkań-imprez-konferencji-targów (MICE) wzrosło o prawie 65 proc., czyli ponad 10 mln zł, do prawie 27 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Rekordzista, spółka ze Śląska, ma do spłacenia leasing w wysokości ponad 9 mln zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/giggsy25

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zadłużenie firm działających w branży MICE od początku pandemii zwiększyło się o prawie 65 proc. Wynosi obecnie blisko 27 mln zł, z czego najwięcej - prawie 21 mln - ciąży na spółkach prawa handlowego. Najwięcej dłużników jest wśród najmniejszych firm. Jednoosobowe działalności gospodarcze z tej branży mają ponad 5 mln zł zaległości. Powodem takiego wzrostu zadłużenia jest głównie pandemia - przyznają eksperci.

Nie wszyscy skorzystali z rządowej pomocy

Jak zwrócił uwagę Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy współpracującej z KRD, wybawieniem dla przedsiębiorców dotkniętych obostrzeniami miały być tarcze branżowe, bezzwrotne pożyczki rządowe oraz tarcze finansowe. Z tej pomocy skorzystali też przedsiębiorcy działający w branży spotkań.

- Rządowej pomocy nie mogły jednak otrzymać podmioty, które już wcześniej wykorzystały limit pomocowy lub miały niewłaściwe PKD, czyli takie, które nie było objęte wsparciem - przypomniał. Zastrzegł, że nie chodzi tu tylko o branżę MICE, ale każdą firmę starającą się o wsparcie. Innym powodem odmowy udzielenia wsparcia było zadłużenie wobec ZUS-u czy Urzędu Skarbowego.

- Widać tutaj jak negatywne skutki niosą za sobą zatory płatnicze. Firmy, które mają problemy finansowe, przez pandemię jeszcze bardziej je pogłębiły – dodał.

shutterstock podatki rachunki 1200.jpg
Ekonomista: majątek przeciętnego Polaka to nieco ponad 150 tys. dolarów


Pandemia uwydatnia słabości

Wskazują na to dane KRD. Dług firm działających w tej branży wzrósł o prawie 10 mln zł, a liczba dłużników zwiększyła się zaledwie o 54 podmioty. Jak wyjaśnili eksperci, szybko rosnące zadłużenie i niewiele wzrastająca przy tym liczba dłużników pokazują, że w tych firmach, które już wcześniej sygnalizowały problemy finansowe, pandemia dodatkowo pogorszyła sytuację.

Zobowiązania finansowe działających firm rosną. Aktualnie przedsiębiorstwa z branży MICE mają do oddania łącznie prawie 27 mln zł. Najwięcej firmom finansowym (bankom, ubezpieczycielom, firmom leasingowym etc.) – ponad 14,5 mln zł. Wobec tej branży największy dług ma też rekordzista – śląska spółka ma do spłacenia leasing w wysokości ponad 9 mln zł. Drugie w kolejce po pieniądze są firmy z branży budowlanej, które czekają na ponad 5,5 mln zł; a trzecie - informacyjne i telekomunikacyjne (2 mln zł.)

Jak wynika z danych KRD, największe problemy ze spłatą zobowiązań mają firmy zarejestrowane na Mazowszu (11 mln zł), Śląsku (9,5 mln zł) i w Wielkopolsce (2,3 mln zł). Z kolei najlepiej pandemię zniosły firmy eventowe z województw: opolskiego (3 tys. zł), kujawsko-pomorskiego (16 tys. zł) i lubelskiego (18 tys. zł).

Według analizy Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, na którą powołuje się KRD, pierwsze półrocze 2021 r. było trudne dla całego sektora MICE. Organizacja wydarzeń online nie była w stanie nawet w ułamku procenta zrekompensować branży poniesionych strat. Sytuacja poprawiła się latem i jesienią; branża liczy na odrobienie strat w sezonie świąteczno-noworocznym; wiele planów jest jednak warunkowanych rozwojem sytuacji pandemicznej. "Od czwartej fali pandemii koronawirusa uzależnione są prognozy dla całej gospodarki" - podsumował Kulik.

PolskieRadio24.pl, PAP, KRD, md

Czytaj także

Polska po pandemii ma duży wzrost nowych zatrudnionych na tle UE. Tak wynika z danych Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 13:00
Polska zajmuje 13. miejsce w UE pod względem wskaźnika zatrudnienia w porównaniu z 18. przed pandemią - twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według analityków PIE w całej Unii pracowało pod koniec II kw. br. o 2,98 mln osób mniej niż przed COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka po pandemii. Eksperci zapewniają: polskie firmy są w dobrej kondycji finansowej

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 14:15
- Generalna sytuacja finansowa polskich przedsiębiorstw jest bardzo dobra. W znacznym stopniu wpłynęły na to także rządowe tarcze antykryzysowe. Jednocześnie trzeba jednak dostrzec różnice między branżami. Banki stają dziś przed zadaniem, by kredytować przede wszystkim te firmy, które spożytkują pieniądze na zwiększanie środków związanych z wartościami intelektualnymi, nowoczesnymi technologiami - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) i Ernest Pytlarczyk (główny ekonomista banku PKO S.A.).
rozwiń zwiń

Czytaj także

To dobry czas dla firm technologicznych. Biznesy rosną w szybkim tempie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 08:16
Innowacyjne biznesy w Europie Środkowo-Wschodniej rosną jak szalone – wyceny spółek tego typu przebiły 186 mld euro, a to 19 razy więcej niż w 2010 r. Pod względem liczby transakcji i dużych graczy prym w regionie wiedzie Polska - podaje w piątek "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń