more_horiz
Gospodarka

Inflacja na celowniku rządu. Jest zapowiedź działań łagodzących wzrost cen

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 14:02
Inflacja, która w październiku urosła do 6,8 procent wywołała ostrą reakcję rządu – zapowiada, że nie ingerując w prerogatywy NBP i Rady Polityki Pieniężnej, chce uruchomić własne instrumenty w celu ograniczenia skutków wzrostu cen.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że takie propozycje zostaną przedstawione w przyszłym tygodniu.


pieniądze złotówka złoty 1200.jpg
Inflacja w Polsce i na świecie. Ekonomista wskazuje na rolę ceny ropy

- Wszystkie inne dostępne instrumenty po stronie rządowej postaramy się uruchomić i to już w najbliższym czasie. Poinformuję o tym w przyszłym tygodniu. Tam, gdzie tylko będziemy mieli na to wpływ, aby złagodzić skutki inflacji z punktu widzenia portfeli obywateli polskich. Rząd niestety nie ma dostępnego całego arsenału, takiego jak mają inne instytucje, ale wszystko to, co jest, będzie dostępne, będziemy starali się użyć, aby zmniejszyć, złagodzić skutki inflacji. Jest to dla mnie bardzo poważny problem, traktuję to śmiertelnie poważnie" - oświadczył Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
00:27 premier 1.mp3 Według premiera, gdyby wzrost cen był na poziomie powyżej 7 procent w dłuższej perspektywie, to może to zagrozić wzrostowi PKB. Mateusz Morawiecki podkreślał, że instrumenty, by przeciwdziałać temu zjawisku mają Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej. /IAR/.

 

Ze wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku inflacja wzrosła do 6,8 procent licząc rok do roku.


ceny shutterstock_1980000383 1200.jpg
Ekspert: wzrost cen żywności i paliw ma w Polsce silniejsze przełożenie na inflację niż np. w Niemczech

Inflacja powyżej 7 procent może zagrozić wzrostowi gospodarczemu

Według premiera, gdyby wzrost cen był na poziomie powyżej 7 procent w dłuższej perspektywie, to może to zagrozić wzrostowi PKB. Mateusz Morawiecki podkreślał, że instrumenty, by przeciwdziałać temu zjawisku mają Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej.


Posłuchaj
00:13 premier 2.mp3 Zewstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku inflacja wzrosła do 6,8 procent licząc rok do roku. W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego. Od wczoraj stopa referencyjna NBP wynosi 1,25 procent. Decyzja Rady przełoży się między innymi na wzrost oprocentowania kred

 

„Państwa, których gospodarka po pandemii przyspiesza gospodarczo a Polska do takich państw należy, muszą się liczyć ze wzrostem inflacji. Ale inflacja na poziomie 6,5 proc. czy 7 proc., gdyby się utrzymała w dłuższym terminie, zagraża wzrostowi gospodarczemu. To są czynniki, które mnie bardzo niepokoją” – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Ząbkach.

Sposobem na obniżkę inflacji jest zmniejszenie cen gazu, energii

Premier zaznaczył jednak, że można liczyć na obniżki cen np. gazu w ciągu kilku miesięcy. - Mam nadzieję, że zdecydowana odpowiedź Unii Europejskiej na manipulacje cenami gazu, na Nord Stream 2, doprowadzi do obniżki cen gazu. Spodziewam się takiej obniżki w ślad za niektórymi analizami, które czytałem. Myślę, że te bardziej optymistyczne są jednocześnie bardziej prawdopodobne - ocenił.

Przed nami kilkumiesięczna walka z inflacją

W opinii premiera walka z inflacją potrwa kilka najbliższych miesięcy.


shutt nbp 1200.jpg
"Stanowisko RPP jest mocne". Ekonomista mówi, kiedy inflacja "zostanie okiełznana"

- Najbliższych kilka miesięcy zajmie walka z inflacją i mam nadzieję, że zgodnie z analizami, jakie przedstawia NBP, ta inflacja zacznie od 1 kwartału przyszłego roku spadać. A my będziemy robić wszystko, aby zmniejszyć szkody – powiedział Mateusz Morawiecki.

W środę Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego. Od wczoraj stopa referencyjna NBP wynosi 1,25 procent. Decyzja Rady przełoży się między innymi na wzrost oprocentowania kredytów i lokat w złotych. To druga z rzędu podwyżka stóp, pierwsza miała miejsce na początku października.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że w nadchodzących miesiącach inflacja może jeszcze wzrosnąć, a jej szczyt jest spodziewany w styczniu, kiedy roczna dynamika inflacji może sięgnąć lub przekroczyć poziom 7 procent.

 IAR, PAP, jk

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem