X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Inflacja w Polsce i na świecie. Ekonomista wskazuje na rolę ceny ropy

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 15:05
- Płacimy przede wszystkim więcej za ropę, a że w cenie każdej chałki czy masła jest cena transportu, to tę wyższą część ceny za transport płacimy właśnie w wyżej wymienionych artykułach spożywczych i nie tylko - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha). 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: whitelook/Shutterstock.com

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego. Podstawowa stopa wynosi 1,25 procent. Decyzja RPP przełoży się na wzrost oprocentowania kredytów i lokat w złotych. Czy to powstrzyma inflację?

shutt nbp 1200.jpg
"Stanowisko RPP jest mocne". Ekonomista mówi, kiedy inflacja "zostanie okiełznana"

- Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy wskazać źródła inflacji. Jednym z nich jest cena ropy, którą płacimy na międzynarodowych rynkach. A wraz z importem ropy "importujemy" również inflację. Wzrost ceny ropy w dużej mierze wynika z nadprodukcji amerykańskiego dolara, w którym rozliczane są transakcje i tym samym amerykańską inflację poprzez cenę ropy wprowadzamy do naszego kraju - tłumaczył Andrzej Sadowski.

Czytaj więcej:

Dodał, że "płacimy przede wszystkim więcej za ropę, a że w cenie każdej chałki czy masła jest cena transportu, to tę wyższą część transportu płacimy właśnie w wyżej wymienionych artykułach spożywczych i nie tylko". - Na to mamy ograniczony wpływ - podkreślił.

- Zauważmy, że nikt nie każe osłabiać nam własnej waluty narodowej, jak to wielokrotnie uczynił w ostatnim czasie prezes Narodowego Banku Polskiego. Dodatkowo za import płacimy więcej przez osłabioną walutę. Nikt nie każe też Polsce drukować tak dużo pieniędzy, co ma wpływ na jego potanienie, czyli podrożenie dla nas życia. Dlatego inflacja, na którą mamy wpływ, nie musi być taka wysoka - mówił gość Polskiego Radia 24.

Dodał, że "stopy procentowe, które zostały podniesione, czyli cena pieniądza, którą Rada Polityki Pieniężnej dzisiaj ustaliła dla rynku, przełoży się na decyzje, które mają wpływ na gospodarkę dopiero za wiele miesięcy". - Dzisiaj przełożą się na posiadaczy kredytów w bankach - kontynuował.

Posłuchaj
12:02 PR24_AAC 2021_11_04-14-18-08.mp3 Gościem Polskiego Radia 24 był Andrzej Sadowski z Centrum Adama Smitha

 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzi: Mirosław Skowron

Gość: Andrzej Sadowski (Centrum Adama Smitha)

Data emisji: 4.11.2021

Godzina:  14.17

nj

Czytaj także

"Z wszelkich prognoz wynika, iż wzrost inflacji ma charakter przejściowy". Prezes NBP o wzroście cen

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 16:18
- Jeśli będzie ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego na skutek trwałej presji popytowej przy mocnym rynku pracy i dobrej koniunkturze, to zacieśnimy politykę pieniężną - podniesiemy stopy procentowe - powiedział prezes NBP Adam Glapiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jej opanowanie jest zadaniem Rady Polityki Pieniężnej". Dr Bartoszewicz o inflacji

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 20:45
- Nie widać komunikacji pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim, a Radą Polityki Pieniężnej dotyczącej opanowania obecnej inflacji co oceniam negatywnie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To reakcja na aktualną sytuację gospodarczą". Rusecka o podniesieniu stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 17:15
- Decyzja dotycząca podniesienia stóp procentowych była decyzją spodziewaną przez ekonomistów, ale nie spodziewano się, iż zostaną one podniesione dość znacznie - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Rusecka z PiS.
rozwiń zwiń